Reklama

Jak zaznaczyła ekspertka, węch to również zmysł chemiczny. Co to oznacza? – Od momentu bodźca do odczytania go, droga jest bezpośrednia. Nie ma żadnych pośredników, tak jak przy innych zmysłach – tłumaczyła psycholog. – W związku z tym nie bardzo możemy nad tym panować i musimy sobie jakoś – jedni lepiej, drudzy gorzej – radzić. Jedne zapachy są dla nas przyjemne, inne – średnio przyjemne, tak bym powiedziała.

Reklama

Zapachy, które przywołują wspomnienia…

Dorota Zawadzka tłumaczyła, że na podstawie zapachu potrafimy sobie odtworzyć sytuację, wydarzenie lub wspomnienie. – Oglądając jakiś obrazek, możemy przywołać zapach tego, na co patrzymy, i w drugą stronę: czując jakiś zapach, możemy sobie przypomnieć sytuację, która z tym zapachem jest związana – mówiła psycholog, podkreślając z uśmiechem, że zawsze przyjemniej jest, jeśli to jest miły zapach niż zapach, który wzbudzał w nas negatywne emocje.
– Rzeczywiście, jest tak, że ten zapachowy ślad pamięciowy jest bardzo silny, stąd mamy np. bardzo dużo zapachów związanych z przyjemnymi bodźcami z dzieciństwa – kontynuowała Zawadzka. – Dobrym przykładem jest okres świąteczny. Gdy pytamy, co kojarzy się ludziom ze świętami, to najczęściej wspominają zapachy. Mówią, że coś ładnie pachniało i wracają do opowieści rodzinnych, widzą całe obrazy – mówiła.

Redakcja

Pachnące spotkanie w Miasteczku Zmysłów

Dorota Zawadzka mówiła również o wrażliwości na zapachy oraz podpowiedziała, jak kształtować ją u dziecka i dlaczego jest to ważne. Podzieliła się także kilkoma pomysłami na zapachowe zabawy z maluchami.
Dodatkowo przygotowaliśmy pachnącą zabawę w pliku PDF do pobrania, wystarczy kliknąć w grafikę:

Redakcja/mat. pras.
Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka

Reklama
Reklama
Reklama