„Jest przyjemny, ważny i daje poczucie bezpieczeństwa” – psycholog o zmyśle dotyku [WIDEO]
Do Miasteczka Zmysłów zawitała psycholog Dorota Zawadzka, która podczas spotkania z dziennikarką opowiedziała o zmyśle dotyku. Wyjaśniła między innymi, dlaczego jest tak ważny zwłaszcza dla dzieciaków, oraz jak i od kiedy go rozwijać? Zapraszamy do oglądania!
– Zmysł dotyku pozwala nam uczyć się, rozpoznawać siebie w przestrzeni i lepiej rozumieć świat – mówiła Zawadzka. I jak wyjaśniła, jest niestety troszkę niedoceniany, a szalenie ważny dla rozwoju dziecka.
Czucie powierzchniowe i czucie głębokie
Odczuwanie tego, czego dotykamy, to czucie powierzchniowe. To również sytuacja, w której my jesteśmy dotykani. Ale zmysł dotyku to też jest czucie głębokie, czyli orientowanie się, ile zajmujemy miejsca w przestrzeni i jak się ruszają nasze kończyny.
– Czucie głębokie to jest również kołysanie, podrzucanie, góra-dół, na boki, w różnym tempie – tłumaczyła ekspertka. – To też stymuluje nasz błędnik, który się przydaje potem w życiu, żeby radził sobie z przemieszczaniem naszego ciała. Ćwiczmy go od samego początku, im wcześniej, tym lepiej – dodała.
Spotkania w Miasteczku Zmysłów
Dziennikarka Mamo, To Ja rozmawiała z Dorotą Zawadzką również o przytulaniu, głaskaniu, smyraniu, łaskotaniu i wielu innych doznaniach dotykowych. Posłuchajcie koniecznie i dowiedzcie się, jak poprzez zabawę stymulować zmysł dotyku w domu.
Pomysł na dodatkową zabawę i ćwiczenia dotykowe w formacie PDF możecie pobrać także stąd:
Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka