Dotyk

miasteczko zmysłów
znaczenie dotyku
zmysł dotyku

Skóra węża jest niezwykle aksamitna… Wyjątkowe, dotykowe spotkanie [Miasteczko Zmysłów]

Gościem Miasteczka Zmysłów była tym razem Joanna Piotrowska, edukatorka z warszawskiego ogrodu zoologicznego. Nie przyszła jednak na spotkanie sama. Towarzyszył jej… wąż pesudokoralowy o wdzięcznym imieniu Krewetka. I ewidentnie spodobała mu się praca przed kamerami!
Partner
Miasteczko Zmysłów dotyk
Dorota Zawadzka
znaczenie dotyku
zmysł dotyku

Dorota Zawadzka inspiruje: Niezwykłe pomysły na 3 zabawy dotykowe

Zmysł dotyku jest tym, który pozwala nam zorientować się w przestrzeni i lepiej rozumieć świat. Dlatego tak ważne w życiu każdego malucha są zabawy ruchowe i sportowe. Pomagają ćwiczyć równowagę, uczą dziecko tego, co może zrobić ze swoim ciałem w przestrzeni. Niemniej istotny jest też trening motoryki małej.
Partner
znaczenie dotyku
zmysł dotyku
dotyk

Jak działają zmysły? Zmysł dotyku

Zastanawialiście się skąd nasze ciało wie, że dotykamy czegoś przyjemnego, lub przeciwnie – niebezpiecznego, przed czym musi nas ostrzec?
Partner
miasteczko zmysłów
zmysły dziecka
Dorota Zawadzka

Co warto wiedzieć o dotyku i jak go rozwijać u dziecka? [LIVECZAT z ekspertem]

Dotyk ma wiele odcieni. Bitwy rodzeństwa, przytulanie i głaskanie, wyrażanie wielkiej sympatii i miłości – możemy nim powiedzieć wszystko! Dlaczego ten zmysł jest tak ważny? Zobacz nasz liveczat z psycholog Dorotą Zawadzką organizowany w ramach akcji Miasteczka Zmysłów i dowiedz się o nim więcej.
Partner
miasteczko zmysłów
Superniania
Dorota Zawadzka

„Jest przyjemny, ważny i daje poczucie bezpieczeństwa” – psycholog o zmyśle dotyku [WIDEO]

Do Miasteczka Zmysłów zawitała psycholog Dorota Zawadzka, która podczas spotkania z dziennikarką opowiedziała o zmyśle dotyku. Wyjaśniła między innymi, dlaczego jest tak ważny zwłaszcza dla dzieciaków, oraz jak i od kiedy go rozwijać? Zapraszamy do oglądania!
Partner
Integracja sensoryczna
dziecko
dotyk

Integracja sensoryczna - objawy i terapia zaburzeń SI

Integracja sensoryczna pozwala dziecku prawidłowo odbierać zmysłami bodźce z otaczającego je świata, a także z własnego organizmu. U niektórych dzieci występują jednak zaburzenia integracji sensorycznej - wtedy konieczna jest odpowiednia terapia.
Joanna Biegaj
zaburzenia integracji sensorycznej
dziecko
integracja sensoryczna
dotyk

Zaburzenia integracji sensorycznej - objawy, przyczyny, terapia

Zaburzenia integracji sensorycznej powodują, że dziecko cierpi na nadwrażliwość lub podwrażliwość zmysłową. Trudno mu się ubrać, skupić, chodzić itd. O zaburzeniach integracji sensorycznej może świadczyć np. nadwrażliwość lub niewrażliwość na dotyk, zaburzenia równowagi, unikanie bliskości.
Adela Prochyra
przytulanie dziecka bardzo ważne dla jego rozwoju
kontakt z dzieckiem
dotyk
przytulanie

Każdego dnia tej jednej rzeczy nigdy nie odmawiaj dziecku

Ten jeden gest może uczynić z twojego dziecka siłacza przenoszącego góry. Jego moc potwierdzają kolejne badania naukowe!
Agnieszka Majchrzak
Mama przytula dziecko
dotyk
rodzicielstwo bliskości
masaż dziecka

Jak odkryto moc dotyku? Te badania dają do myślenia!

Przytulanie, masaż czy zwykłe trzymanie się za ręce. Czuły dotyk łagodzi stres u dziecka, zacieśnia więzi – i uzdrawia. Badania naukowe to potwierdzają ponad wszelką wątpliwość!
Sylwia Niemczyk
5 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
zmysły
wzrok
rozwój płodu

Jak rozwijają się zmysły twojego dziecka?

Dotyk, równowaga, węch, smak, słuch i na końcu wzrok. W tej kolejności dojrzewają zmysły u rozwijającego się w twoim brzuchu maleństwa.
Małgorzata Uścińska
mama, niemowlę, tulić, całować
rozwój dziecka
zmysły
dotyk

Rola dotyku

Skąd maluszek wie, że otaczają go kochający i opiekuńczy rodzice? Czuje to przez skórę. Dosłownie! A im częściej głaszczesz i tulisz swego dzidziusia, tym lepiej się rozwija.
Joanna Karwat
niemowlę
wzrok
słuch
węch

Jak rozwijają się zmysły

Lubi patrzeć na pasiaste zabawki, słuchać szumu suszarki, jest delikatne jak księżniczka na ziarnku grochu, a jednak nie przeszkadza mu zapach pełnej pieluszki. Kto to? Twoje maleństwo.
Beata Turska
czuły tata
rozwój dziecka
ojcostwo
dotyk

Terapia dotykowa: pochwała męskiej czułości

Męska oschłość odchodzi do lamusa. Prawdziwy mężczyzna powinien być czuły i delikatny. Szczególnie, gdy jest tatą.
Marcin Kowalski
dotyk
dotyk
zmysł dotyku
noszenie dziecka

Dotykaj, pieść, tul, kołysz

Niemowlę powinno jak najmniej samo leżeć w łóżeczku – twierdzi Ewa Grzybowska, psycholog i terapeuta integracji sensorycznej. Dowiedz się, dlaczego dotyk jest dla maleństwa tak ważny.
Edipresse