Marko karuzela z projektorem
materiały prasowe
Czas wolny

Rozwój i nauka przez zabawę! Jakie akcesoria wybrać, by wspierać u malucha kreatywność i komunikatywność?

Kreatywność to bardzo cenny talent, bo pozwala nam wychodzić poza schemat i wykonywać proste instrukcje w rodzaju „zrób to tak”. Przydaje się nie tylko artystom, ale także ludziom wielu innych zawodów, np. lekarzom i biznesmenom. Dzięki niej twoje dziecko będzie tworzyć, rozwiązywać problemy w nietypowy sposób i kojarzyć ze sobą fakty, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego.

Inną ważną umiejętnością, którą warto rozwijać u dziecka, jest komunikatywność, bo przecież tylko dzięki temu, że umiemy wyrażać swoje myśli i dzielić się spostrzeżeniami, jesteśmy w stanie nawiązać naprawdę bliski kontakt z innymi.

Jak rozwijać te cechy u dziecka?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że dzieci z natury są kreatywne i nastawione na komunikację. Od pierwszych dni życia próbują nawiązać kontakt z otoczeniem i robią to tak, jak na danym etapie rozwoju potrafią. Warto je w tym wspierać. Są także bardzo twórcze, np. jako przedszkolaki rysują fioletowe krowy, pasące się na czerwonej łące pod zielonym słońcem, opowiadają niestworzone historie, a ich wyobraźnia sprawia, że zwykłe kartonowe pudełko raz jest bezludną wyspą, a innym razem rakietą kosmiczną. Wiele maluchów traci z czasem tę cechę, jednak można temu zapobiec: wystarczy ją rozwijać, zamiast tłumić!

Co możesz zrobić, by dziecko pięknie mówiło i było kreatywne?

Od pierwszych dni życia rozmawiaj z maluchem. Opowiadaj mu o tym, co robicie, gdzie pójdziecie, co jest w zasięgu jego wzroku. Staraj się rozmawiać, nie monologować. Niech maluszek odpowie tak, jak potrafi, choćby gaworzeniem, uśmiechem albo radosnym młóceniem rączkami.
Daj szansę dziecięcej wyobraźni. Staraj się, by dziecko nie spędzało zbyt wiele czasu przed telewizorem albo na zajęciach, które odbywają się według z góry zaplanowanego scenariusza. Pokazuj mu ciekawe rzeczy, intryguj, zaskakuj. Różnorodne bodźce rozbudzają ciekawość i stymulują zmysły.
Inspiruj. Pokaż dziecku, że dobrze znane mu przedmioty można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Na przykład z gazety można zrobić czapkę, łódkę albo lunetę (wystarczy ją zwinąć), a z plastikowej butelki po napoju instrument muzyczny (np. deszczownię) albo łódź podwodną do wanny. Podobnie można wykorzystywać zabawki, które mają wiele funkcji, lub takie, którym sami możemy je nadać. Kto powiedział, że maskotki, które były wcześniej elementem karuzeli, nie mogą być gośćmi eleganckiego przyjęcia, kosmonautami albo członkami wyprawy badawczej?
Pozwól dziecku eksperymentować. Maluch nie musi robić wszystkiego według wskazówek. Chce założyć spodenki od piżamy przez głowę? Proszę bardzo, niech próbuje. Ma ochotę zbudować z klocków coś innego niż pokazano na pudełku? Czemu nie!
Doceniaj pomysły dziecka. Malec buduje fortecę z jaśków, zamiast grzecznie bawi się w kąciku? Cudownie! To znaczy, że ma plan i potrafi go z rozmachem realizować. Dorysował wąsy księżniczce z kolorowanki? Świetnie – dodał coś od siebie. Założył rajstopy na głowę i biega tak po domu? To fajny pomysł na przebranie: dzięki rajtuzom ma długie, powiewające uszy!
Otocz malca mądrymi zabawkami. Jakimi? Przede wszystkim pięknymi, dobrze zaprojektowanymi (a więc takimi, którymi można bawić się na wiele sposobów) i tak intrygującymi, że chce się do nich (i o nich!) mówić, nawet jeśli przez pierwsze miesiące życia oznacza to gaworzenie i uśmiechy. 

Oto nasze propozycje:

Karuzela z projektorem 3 w 1 Magiczna Kraina

Najlepsze zabawki to te, które rosną wraz z dzieckiem i z czasem zmieniają swoje funkcje. Są dobrze znane dziecku, co sprawia, że dają mu poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie nie nudzą, bo można z nich korzystać na wciąż nowe sposoby.

Marko karuzela magiczna kraina
materiały prasowe

Taka właśnie jest Karuzela Magiczna Kraina 3 w 1. Gdy dziecko jest niemowlęciem, może przyglądać się obrazkom wyświetlanym na baldachimie umieszczonym w jej górnej części, a gdy trochę podrośnie, wystarczy baldachim zdemontować i wyświetlać obrazki na suficie. Karuzela może być także lampką nocną sprawiającą, że sufit zamienia się w kojące, rozgwieżdżone niebo, oraz pozytywką z 9 miłymi dla ucha, wyciszającymi utworami. Zawieszone na karuzeli zwierzaczki z wielkimi oczami i uroczymi pyszczkami zachęcają do uśmiechania się i nawiązania kontaktu.
Marko karuzela magiczna kraina
materiały prasowe

Zestaw kolorowych zabawek do kąpieli od Tiny Love

Kąpiel w wannie pełnej ciepłej wody to dla dziecka fantastyczne, działające na wszystkie zmysły doznanie. Jest jeszcze fajniejsza, gdy można się pluskać w towarzystwie miękkich, zabawnych zwierzaków, z którymi da się pogadać i przeżywać przygody.

Dzień Dziecka Tiny Love zabawki kąpielowe
materiały prasowe

Takimi zabawkami można się bawić na różne sposoby: napełniać je wodą, zachęcać do nurkowania (wypłyną!), przydzielać im różne role, umieścić na tratwie, badać wraz z nimi bezludną wyspę, a przy okazji opowiedzieć im o czymś, szlifując zdolność precyzyjnego wysławiania się. Najfajniejsze jest to, że Lisek, Jeżyk, Króliczek i Słonik codziennie mogą robić co innego!
Tiny Love zabawki kąpielowe
materiały prasowe

Karuzela podróżna Skarby Oceanu

Każdy, kto ma kontakt z dziećmi, wie, jak trudno im rozstawać się z ukochanymi zabawkami. Mały właściciel takiej karuzeli nie musi tego robić: dzięki dużemu klipsowi można zamocować zabawkę nie tylko na barierce drewnianego łóżeczka, ale także na wózku, składanym łóżeczku podróżnym, kojcu, kołysce itd.

Marko karuzela skarby oceanu
materiały prasowe

Zawieszone na niej maskotki – bohaterowie oceanicznych głębin – intrygują i pobudzają dziecięcą wyobraźnię: maluszek zaczyna sobie zdawać sprawę z tego, że świat jest wielki i pełen tajemnic, które warto poznać. Sympatyczne morskie stworki zachęcają do kontaktu i do tego, by o nich rozmawiać („Gdzie jest żółwik? Tutaj!”), a tym samym wspierają rozwój mowy maluszka.
Marko karuzela skarby oceanu
materiały prasowe

Wielofunkcyjny leżaczek-bujaczek z funkcją krzesełka 3 w 1

Ten niezwykły mebelek rośnie wraz z dzieckiem: w zależności od potrzeb i etapu rozwoju maluszka  może być niemal płaskim leżaczkiem z miękką wkładką i podniesionymi brzegami, wygodnym bujaczkiem, w którym można się bawić w pozycji półleżącej, albo stabilnym krzesełkiem.

Marko leżaczek bujaczek
materiały prasowe

Jest lekki (a więc można bez trudu go przenosić), łatwy do utrzymania w czystości i ma karuzelkę z kojącą muzyką, światełkami i uroczymi zawieszkami, które zachęcają do najróżniejszych zabaw. Regulowane oparcie sprawia, że malec może siedzieć tak, by widzieć twarz rodzica i komunikować się z nim: uśmiechać do niego, naśladować jego miny, wreszcie rozmawiać.
Marko leżaczek bujaczek
materiały prasowe

7 elementów rozwoju dziecka

Wybierając zabawkę należy zwrócić uwagę, by pomagała w rozowju malucha w różnych obszarach. Jakich?

1.    Kojarzenie. Umożliwia odkrywanie świata i zdobywanie nowych umiejętności.
2.    Język i komunikowanie się. Dzięki rozwijaniu mowy dziecko może dzielić się z otoczeniem swoimi pomysłami, myślami i emocjami. Nawet gaworzenie jest formą komunikacji!
3.    Ruchy precyzyjne. Praktycznie każda czynność wymaga precyzji i zaangażowania najdrobniejszych mięśni. Dlatego tak ważne jest, by maluch mógł ćwiczyć chwytanie czy celowanie. Wkładanie niektórych przedmiotów do ust jest dla nich również bardzo ważną umiejętnością.
4.    Zmysły. Dzięki nim możemy badać otoczenie i poszerzać jego pojmowanie. Dzięki zmysłom gromadzimy i przetwarzamy napływające informacje. Odpowiednia zabawka wspiera każdy z nich: wzrok, smak, zapach, słuch i dotyk.
5.    Ruchy całego ciała. Silne mięśnie całego ciała są potrzebne do wykonywania takich czynności jak unoszenie głowy, przewroty na brzuch, siadanie, raczkowanie czy chodzenie. Dzięki nim dziecko staje się samodzielne i w pełni aktywne.
6.    Wyobraźnia i kreatywność. Te dwa elementy pozwalają tworzyć to, co fizycznie nie istnieje, realizować swoje pomysły i spełniać marzenia. Wyobraźnia dziecka potrafi być naprawdę niesamowita i u niejednego dorosłego wywołać konsternację.
7.    Rozwój emocjonalny i społeczny. Obszar ten wspomaga również rozwój nauki i wspiera dziecko w rozpoznawaniu emocji.

Marko 7 elementów rozwoju
materiały prasowe

 
Gotowi na wspólną zabawę?
 
Artykuł powstał z udziałem marki Tiny Love

Marko Tiny Love Mali Odkrywcy króliczek Thomas
materiały prasowe
Rozwój dziecka
Te zabawki to gwarancja świetnie spędzonego czasu i… prawidłowego rozwoju fizycznego malca!
Nieraz rodzice na zapas zamartwiają się, że nie będą potrafili odpowiednio zadbać o rozwój malca, lub – co gorsza – będzie to doświadczenie traumatyczne zamiast dobrej zabawy. Zupełnie niepotrzebnie. Wszystko to kwestia… wyboru odpowiednich zabawek!

Właściwie dobrane zabawki są nie tylko piękne, kolorowe i bezpieczne. Są również wsparciem w rozwoju malucha – społecznym, emocjonalnym i fizycznym. Ich odpowiedni dobór zapewnia stymulację zmysłów, pomaga poznawać świat, rozumieć zależność przyczyna-skutek. To zwłaszcza te zabawki, które dostarczają wielu bodźców: wydają dźwięki (szeleszczą, grają, piszczą, podzwaniają etc.), są kolorowe, mają różne faktury (jedne są gładkie i twarde, inne puszyste i miękkie itd.). Odpowiednio dobrane nie będą przebodźcowywać dziecka ani... męczyć rodzica. Po jakie zabawki sięgnąć, by wspierać rozwój malucha? Łuk muzyczny z zabawkami – Skarby Oceanu Pomoże przenieść się w niesamowitą, podwodną i pełną przygód podróż w głąb oceanu. Najnowsza kolekcja Skarby Oceanu od Tiny Love to możliwość odkrycia zupełnie nowego świata i spotkanie z cudownymi, podwodnymi bohaterami. Jest krab, którego dotknięcie wyzwala melodie, żółw morski z szeleszczącą główką i grzechoczącą kulą z koralikami, zawieszka rozgwiazda z lusterkiem, w którym dziecko może się przeglądać, oraz przezroczysty graniasty wieloryb z szeleszczącą główką. Jest też czarno-biały (idealny dla maluszków) wiatraczek z uchwytem-gryzaczkiem. Łuk muzyczny można dołączyć do fotelika, leżaczka i wózka. Jest niezwykle łatwy w montażu, a możliwość regulacji konta nachylenia pozwoli dostosować zabawkę do potrzeb i możliwości każdego malucha. Zabawa skarbami oceanu to przede wszystkim rozwój motoryki dużej, ruchów precyzyjnych oraz zmysłów i zdolności kojarzenia. Mata edukacyjna z pałąkami – Zabawa na łące Słoneczny Dzień To rewolucyjne i innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie mat edukacyjnych dla dzieci. Zapewnia aktywny rozwój ruchowy oraz radość z doświadczania nowych bodźców. Zabawa na macie zachęca malucha do podnoszenia główki...

Marko mata z pałąkami ocean
materiały prasowe
Rozwój
Wspomagają rozwój zmysłów malucha, jego rozwój emocjonalny i społeczny [PRZEGLĄD AKCESORIÓW]
Nie ma chyba rodzica, który nie chciałby, aby jego maluszek rozwijał się prawidłowo. Ogromną wagę więc przykładamy do czasu spędzanego z dzieckiem, podejmowanych wspólnie z nim aktywności, wykorzystywanych przy tym zabawek i akcesoriów. Szukamy tych, które będą nie tylko piękne i bezpieczne, ale pomogą nam wspierać rozwój emocjonalny i społeczny malca, a dodatkowo będą stymulować jego zmysły. Na jakie produkty postawić?

Kompletując zabawki i akcesoria dla malucha, warto sięgnąć po te, które będą bardziej uniwersalne, a więc pomogą dziecku: Rozwijać zmysły . Ważne będą więc te zabawki i akcesoria, które dostarczą mu wielu bodźców stymulujących różne obszary. Sprawdzą się drobiazgi wydające dźwięki (szeleszczące, grające, piszczące, dzwoniące), kolorowe, mające różne faktury (miękkie, śliskie, puszyste). Pamiętajmy, że maluch większość z nich sprawdzi również pod kątem rozwoju zmysłu smaku… Rozwijać się emocjonalnie. To w efekcie umożliwi dziecku funkcjonowanie wśród ludzi, tworzenie bliskich więzi, zawieranie przyjaźni oraz ćwiczenie umiejętności rozumienia własnych i cudzych emocji. Rozwijać się społecznie. Maluch uczy się, jak ma postępować w konkretnych sytuacjach, dostrzega, jakie są np. role domowników czy jakie są ich wartości. Wspólna zabawa, już od pierwszych dni życia, zaowocuje w przyszłości. Jak zatem i czym się bawić oraz w jakie atrybuty zabawy warto zainwestować? Mata edukacyjna z pałąkami i karuzelką – Skarby Oceanu Mata z najnowszej kolekcji od Tiny Love pomaga przenieść się… na dno oceanu. To niezwykła odskocznia choćby od świata, który maluch poznaje podczas codziennych spacerów. Wspólnie z cudownymi, podwodnymi bohaterami można przeżyć fascynujące przygody! Atrakcje, jakie oferuje mata, nie tylko wydłużą czas spędzony na brzuszku, zachęcając malucha do unoszenia głowy, ale zapewnią dziecku aktywny rozwój ruchowy, oraz radość z odkrywania nowych bodźców. Z kolei podczas leżenia na pleckach dziecko będzie cieszyć się zwisającymi nad głową zawieszkami. Chcąc je złapać, będzie rozwijać umiejętności motoryczne oraz stopniowo rozumieć zależności przyczyna-skutek. Najbardziej angażująca może okazać się karuzela w kształcie rozgwiazdy - zawieszona na...

prezent dla 6 latka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Prezent dla 6 latka – 8 świetnych pomysłów od kilkunastu złotych
Prezent dla 6-latka to duże wyzwanie. Dziecko ma już swoje zainteresowania, ale nadal jest otwarte na nowości i intensywnie się rozwija. Warto podsuwać mu zabawki edukacyjne, a także takie, które wesprą rozwój i poszerzą wiedzę o świecie.

Masz zgryz, jaki prezent dla 6-latka będzie najlepszy? Odrobiliśmy za ciebie to zadanie i podsuwamy gotowe pomysły. Przedstawiamy propozycje uniwersalne, które nadają się dla 6-latka dowolnej płci. Kto bowiem powiedział, że chłopiec nie zechce zrobić breloczka z koralików, a dziewczynka zbudować ciężarówki albo popatrzeć w niebo przez teleskop czy pobawić się długopisem drukującym w 3D? Jedno jest pewne – wybrane przez nas prezenty dla 6-latka nadają się na każdą okazję. Pobawią się nimi chłopcy i dziewczynki – także wspólnie. W dodatku nie trzeba wydać majątku, aby je kupić. Oto pomysły na prezenty dla 6-latka na każdą kieszeń – w cenie od kilkunastu do 130 zł. Co na prezent dla 6-latka: Jenga Gra edukacyjna – sylaby Koraliki do prasowania, zestaw XXL Tor z klocków dla kulek Zestaw mikroskop i luneta Klocki – zdalnie sterowana ciężarówka Długopis 3D Prawdziwa lornetka Prezent dla 6-latka – Jenga, 12 zł Gra zręcznościowa, którą można bawić się z rodziną lub kolegami, a także trenować zręczność samodzielnie. Zestaw zawiera 54 ponumerowane klocki oraz 4 kostki z cyframi. Zabawka jest prosta, niedroga i bardzo fajna. Zapewnia rozrywkę i uczy dodawania (należy sumować cyfry, które wypadają na kostkach). Co na prezent dla 6-latka: Gra edukacyjna – sylaby Zawiera 80 puzzli – 30 puzzli obrazkowych z nazwą przedmiotu i 50 puzzli z sylabami. Gra polega na odnajdywaniu sylab, które utworzą wyraz opisujący znajdujący się na puzzlu obrazek. Idealna zabawka dla 6-latka, który w atmosferze zabawy poćwiczy analizę i syntezę wzrokową oraz słuchową.   Jaki prezent dla 6-latka: Koraliki do prasowania, zestaw XXL Kreatywna zabawka zawierająca ponad 5 tysięcy elementów. Zestaw zawiera wiaderko, 5 tysięcy koralików, 5 form do ich układania, 10...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj