Suche i wtórne utonięcie mogą przebiegać podobnie. Czasem wystarczy, że dziecko zachłyśnie się wodą podczas kąpieli na basenie, w morzu, w wannie. Potem może wrócić do domu i skarżyć się jedynie na dojmujące zmęczenie. Dopiero kiedy zaśnie, topi się we własnym łóżku. Właśnie dlatego zarówno suche, jak i wtórne utonięcie określane jest też jako ciche utonięcie. Na szczęście można je rozpoznać i w porę im zapobiec!

Reklama

Spis treści:

Co to jest suche utonięcie?

Do suchego utonięcia dochodzi zazwyczaj w krótkim czasie po kontakcie z wodą. O suchym utonięciu mówimy, kiedy niewielka ilość wody dostaje się do nosogardzieli dziecka, powodując skurcz krtani (głośni), co uniemożliwia oddychanie. Na suche utonięcie narażone są przede wszystkim dzieci, ale objawów nie można bagatelizować także u dorosłych.

Co to jest wtórne utonięcie?

Wtórne utonięcie może nastąpić w czasie od 15 do 72 godzin od momentu podtopienia lub zachłyśnięcia się wodą. W tym przypadku woda dostaje się do płuc, utrudniając transport tlenu do krwi i prowadząc do obrzęku płuc i niedotlenienia, co może zakończyć się śmiercią. Najczęstszą przyczyną wtórnego utonięcia jest topienie się w morzu lub jeziorze. Dużo niebezpieczniejsza jest słona woda, gdyż sól podrażnia płuca.

Objawy suchego i wtórnego utonięcia

W obu przypadkach, zarówno suchego, jak i wtórnego utonięcia, objawy są podobne. Wezwij pogotowie, jeśli po kontakcie z wodą zauważysz u dziecka następujące objawy:

Zobacz także
  • silne zmęczenie i senność;
  • trudności z oddychaniem;
  • silny, ciągły kaszel;
  • zawroty głowy;
  • zaburzenia mowy;
  • ból w klatce piersiowej;
  • wymioty;
  • utrata przytomności.

Suche i wtórne utonięcia: pierwsza pomoc

Jeśli podczas wypoczynku nad jeziorem, rzeką, morzem, czy na basenie (a nawet w wannie) woda dostała się do dróg oddechowych dziecka, musisz być bardzo czujna. Przez następne trzy doby monitoruj stan zdrowia pociechy. Jeśli zauważyłaś jeden z wyżej wymienionych objawów, jak najszybciej zgłoś się na pogotowie. Trzeba pamiętać, że groźne jest nawet chwilowe podtopienie!

W przypadku podejrzenia suchego lub wtórnego utonięcia lekarz zaleci prześwietlenie płuc oraz gazometrię (badanie poziomu tlenu we krwi). Jeśli istnieje taka potrzeba, dziecku z objawami suchego lub wtórnego utonięcia podaje się tlen, leki przeciwobrzękowe oraz podłącza się go pod aparaturę monitorującą funkcję życiowe.

Jak często występują suche i wtórne utonięcia?

Wtórne i suche utonięcia szczęśliwie są niezmiernie rzadkie. Nie prowadzi się statystyk dotyczących ściśle suchego lub wtórnego utonięcia, ale szacuje się, że mogą one stanowić od 1 do 5 % wszystkich utonięć. W Polsce określa się je częściej mianem powikłań po topieniu się lub podtopieniu. Dlatego, jeśli twoje dziecko krztusiło się wodą podczas kąpieli, zachowaj czujność i zwróć uwagę na niepokojące objawy. Nie wpadaj jednak w histerię za każdym razem, kiedy dziecko wychodzi z wody. Nie chodzi o wzbudzanie panicznego lęku przed suchym utonięciem, lecz o świadomość, że są objawy, na które trzeba, w razie ich wystąpienia, zwrócić uwagę.

Zarówno suche, jak i wtórne utonięcie częściej zdarza się u dzieci. Podczas zabawy w wodzie dzieci często mają otwarte usta, co sprzyja zachłyśnięciu. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wtórnego utonięcia, także u dorosłych, są astma i niedawno przebyte zapalenie płuc.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama