Czas wolny

Tarcza Newtona [ILUZJA]

Krążek Newtona to koło, na którym znajdują się barwne segmenty: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy. W chwili, gdy obracamy krążkiem Newtona, barwy zlewają się ze sobą i widzimy „barwę” białą. Większość barw, jakie występują w przyrodzie, to barwy złożone, które powstają na przykład w wyniku dodania do siebie przynajmniej dwóch barw prostych.

Dlaczego tak się dzieje?

Obraz, który trafia do ludzkiego oka, nie jest rejestrowany natychmiast. Jeśli prędkość obrotu tarczy jest duża, to różne barwy znajdujące się na tarczy docierają do oka tak szybko, że nie jest ono w stanie ich rozróżnić. W rezultacie wszystkie barwy, które docierają do oka w przeciągu dziesiątej części sekundy, są interpretowane jako jeden sygnał.

Porada dla rodzica:
Własną tarczę Newtona możecie wykonać razem z dzieckiem w domu. Będą wam potrzebne: nożyczki, klej, kolorowe kartki (czerwona, zielona, niebieska, żółta, jasnoniebieska, różowa), płyta CD i  kołeczek drewniany. Kolorowe kartki należy pociąć na równe trójkąty tak, aby otrzymać wycinki koła każdego koloru. Przyklejamy je do płyty CD. Kołeczek musi być naostrzony i powinien być tak duży, aby zmieścić się w otworze płyty CD. Tak wykonane urządzenie wprawiamy w ruch, kręcąc nim jak bąkiem. Przestajemy widzieć poszczególne, barwne sektory, a cała powierzchnia wydaje się mieć barwę zbliżoną do białej.

Źródło:
Isaac Newton zaprezentował w ten sposób w roku 1704 addytywne mieszanie barw: odpowiednia kombinacja barw chromatycznych daje w wyniku zmieszania achromatyczne wrażenie bieli lub inne wrażenie barwne.


Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka

Anita i Adrian ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia"
Instagram/anitaczylija
Aktualności
Adrian ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” jest nieszczęśliwy z Anitą? Tak uważają fani!
Anita i Adrian, którzy poznali się w 3. edycji programu "Ślub od pierwszego wejrzenia", od początku świetnie się dogadywali. Ich relacja zaowocowała nawet dwójką dzieci, a małżonkowie dobrani przez eksperta założyli szczęśliwą rodzinę.

Anita ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” opublikowała świąteczne zdjęcie z Adrianem, z którym założyła rodzinę po udanym występie w programie. Jedna z fanek uznała jednak, że mężczyzna nie wygląda na szczęśliwego. Adrian i Anita ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” są nieszczęśliwi? Kobieta podzieliła się optymistycznym opisem z okazji świąt, jednak pomimo to, niektóre fanki doszukały się w jej zdjęciu objawów… nieszczęścia! „Jedziemy więc niebawem na daaaleką północ, a wcześniej staram się spędzić więcej czasu z moim tatą, oraz odwiedzić najbliższych przyjaciół. A jak jest u Was? Dwie Wigilie? Połączone rodziny, czy co roku wymiany albo losowanie? Dziś mamy mini świąteczny obiad i bardzo się cieszę, bo mąż nie zje ze mną nigdy rybki, mimo że mieszka nad morzem i powinien lubić, prawda?” – napisała pod fotografią. Jedna z fanek od razu skomentowała zdjęcie: „Adrian jakiś smutny, zmęczony?”. Szczęśliwa małżonka jednak szybko sprostowała te domysły. „Możliwe że zamyślony, zmęczony też.. praca po 10 h dziennie daje się we znaki. Plus pobudki czasem w nocy…” – odpowiedziała Anita. Piękna świąteczna sesja, którą podzieliła się Anita, wskazuje jednak na to, że „telewizyjna rodzina” ma się świetnie, a codzienne zmęczenie nie zakłóca ich szczęścia.           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Anita Szydłowska (@anitaczylija) Źródło: Instagram, Plotek Zobacz też: Anita i Adrian ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” nie chcą kolejnych dzieci? „Produkcja bobasów zamknięta”...

500+ tylko dla najbiedniejszych
Adobe Stock
Aktualności
500+ będzie tylko dla najbiedniejszych? Trwa dyskusja nad zmianami!
Czy 500+ będzie tylko dla osób najbiedniejszych? O takich zmianach wspominał były minister finansów, a także były ekonomista ZUS. Co więcej, Mateusz Morawiecki również nie jest optymistą, jeśli chodzi o ekonomię Polski, co w efekcie może doprowadzić do wprowadzenia zmian w świadczeniach.

Na razie zmiany w programie 500+ będą, ale bardzo niewielkie. Będą dotyczyć głównie terminów wypłat i składania wniosków . Eksperci jednak sugerują, by zmienić kryterium otrzymywania świadczenia – powinno ono zależeć od dochodu danej rodziny. Zdanie ekspertów Wielu ekspertów jest zdania, że z uwagi na pandemię koronawirusa świadczenie 500+ powinny zostać wstrzymane lub ograniczone, ponieważ znacznie wpływają na budżet naszego kraju. W kwestii sytuacji finansowej Polski pesymistyczne założenia ma także premier Mateusz Morawiecki: „Mamy spory bufor, ponieważ już na listopad spodziewaliśmy się kilkudziesięciu miliardów deficytu. Będziemy przefinansować część wydatków na rok 2021 - powiedział premier. Dodał również: „Myślę, że ostatnie uderzenie koronawirusa w listopadzie i grudniu jest na tyle potężne, że optymistyczne prognozy spadku PKB, zakładające 'dwójkę z przodu', jednak trzeba odłożyć do szuflady”. 500+ potrzebne, ale... Na temat programu 500+ wypowiedział się także były minister finansów, a do września 2020 roku główny ekonomista ZUS Paweł Wojciechowski: „Program 500 plus rzeczywiście prowadzi do redukcji ubóstwa w rodzinach wielodzietnych, ale uważam, że w przyszłości powinien być lepiej adresowany, aby przy tym samym koszcie fiskalnym jeszcze bardziej skierować pomoc do biednych rodzin. W programie Rodzina 500 plus wybrano rozwiązanie najprostsze. Owszem, łatwe w obsłudze, ale niestety źle adresowane, co czyni ten program bardzo kosztownym”. 500+ jedynie dla ubogich Paweł Wojciechowski dodał również, że świadczenie powinno być przyznawane według kryterium dochodowego: „Przy obecnym rozwoju cyfryzacji administracji nic nie stoi na przeszkodzie, aby przynajmniej stopniowo zmierzać w kierunku modelu transferów socjalnych wg kryterium dochodowego. Nie ma żadnego powodu, by unikać dyskusji o...

Pilne
Adobe Stock
Aktualności
Nowa odmiana koronawirusa jest BARDZEJ ZAKAŹNA! Polska wstrzymuje loty z Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii została odkryta nowa odmiana koronawirusa SARS-CoV-2. WHO wezwało państwa europejskie, by zaostrzyły kontrole. Polska wstrzymuje loty z Wielkiej Brytanii.

Przypadki zakażeń nową odmianą koronawirusa wykryto w Wielkiej Brytanii, ale także poza nią - w Holandii i Danii. Nowy wariant koronawirusa jest bardziej zaraźliwy. Dzisiaj (21.12.2020r.) ma odbyć się pilne spotkanie państw Unii Europejskiej. Osoby wracające z Wielkiej Brytanii będą mieć wykonywane testy w kierunku koronawirusa.  Nowa odmiana koronawirusa w Wielkiej Brytanii 14 grudnia brytyjski minister zdrowia poinformował o wykryciu nowej odmiany koronawirusa. Wtedy zakażonych nią było ponad 6 tysięcy osób. Matt Hancock podkreślił także, że nowa odmiana rozprzestrzenia się szybciej od znanego nam już wariantu koronawirusa. „W tym momencie nic nie wskazuje, by ten wariant powodował większe prawdopodobieństwo poważnego przebiegu choroby. A najnowsze wskazania kliniczne mówią, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta mutacja nie zareagowała na szczepionkę” - dodał minister. Nowa odmiana koronawirusa w innych państwach Poza Wielką Brytanią potwierdzone przypadki nowej odmiany koronawirusa są także w Danii (9), pojedyncze przypadki również w Australii i Holandii. Zaostrzenie kontroli Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała o ostrożność i zaostrzenie kontroli. „W niedzielę  WHO wezwało kraje Europy do zaostrzenia kontroli , a państwom członkowskim zaleca zwiększenie możliwości sekwencjonowania wirusa, zanim będzie więcej wiadomo o zagrożeniu stwarzanym przez ten nowy wariant” - powiedział rzecznik europejskiego oddziału WHO. Działania Polski Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z 21.12 na 22.12.2020 r. „Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa” - poinformował Piotr Muller. „Przed chwilą wydałem dyspozycje GIS, aby od jutra wykonywać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz