To będą wspaniałe wakacje!
Czy z kilkumiesięcznym szkrabem można wypoczywać z dala od domu? Tak! Przeczytaj, jak zaplanować wyjazd z malcem, by dla wszystkich okazał się wielką frajdą.
- Julia Nowak
Jeśli twoje dziecko skończyło już trzy miesiące? Podpowiemy ci, gdzie wypoczywać na wakacjach z niemowlakiem.
Nad polskim morzem
Morski klimat dobrze służy przede wszystkim dzieciom, które często chorują na infekcje górnych dróg oddechowych oraz alergikom (zwłaszcza uczulonym na pyłki, ponieważ ich stężenie jest tu minimalne). Przesycone jodem powietrze poprawia też pracę tarczycy, hartuje organizm i polepsza apetyt.
- Na co uważać? Nie planuj wyjazdu do popularnego kurortu. Na zatłoczonej plaży trudniej ci będzie nie stracić z oczu ruchliwego malucha. Nie nastawiaj się też na całodzienne plażowanie. Malutkie dzieci są szczególnie narażone na udar cieplny. Ale nad Bałtykiem bywa też zimno i wietrznie. Pakując się, nie zapomnij więc o ciepłych kurtkach i swetrach.
W krainie jezior
Łagodny klimat pojezierzy i możliwość znalezienia ocienionych miejsc do wypoczynku sprawiają, że będą tu się świetnie czuły nawet młodsze niemowlęta.
- Na co uważać? Przede wszystkim na komary i kleszcze. W zalesionych okolicach jezior jest ich niestety bardzo dużo.
Wśród gór i lasów
W góry można wybrać się nawet z kilkumiesięcznym niemowlęciem, pod warunkiem oczywiście, że jest zdrowe. Dla rodziców wygodniej jest, jeśli maluszek potrafi już samodzielnie siedzieć, ponieważ można go wtedy zabierać na wędrówki w nosidle ze stelażem (ale nie dłuższe niż dwugodzinne).
- Na co uważać? Niektóre dzieci mogą źle znosić zmiany ciśnienia w górach, dlatego wszelkie wyprawy powyżej 1200 m n.p.m. lepiej skonsultować z pediatrą. Pamiętaj też o zabezpieczaniu malca przed słońcem, które w górach działa mocniej niż na nizinach.
W gospodarstwie agroturystycznym
Na wieś warto wyjechać z dzieckiem w każdym wieku. Dla starszych malców wielką atrakcją będzie obecność w pobliżu zwierząt.
- Na co uważać? Upewnij się, czy podwórko gospodarstwa jest schludne i nie ma na nim niebezpiecznych narzędzi czy maszyn.
W ciepłych krajach
Wakacyjny wyjazd z niemowlęciem w tropiki raczej odpada. Już sama podróż jest dla takiego malucha zbyt męcząca, na miejscu zaś istnieje zbyt duże ryzyko zarażenia groźnymi bakteriami. Bezpieczne natomiast są kraje północnoafrykańskie, np. Egipt czy Tunezja, i południowoeuropejskie.
- Na co uważać? Na ostrzejsze niż w kraju słońce – malec powinien cały czas przebywać w półcieniu. Jeśli wyjeżdżasz z niemowlakiem, weź zapas gotowego jedzenia w słoiczkach i bardzo rygorystycznie przestrzegaj zasad higieny. Do picia dawaj dziecku tylko butelkowaną wodę mineralną, parz owoce wrzątkiem. Najbezpieczniej oczywiście karmić niemowlę piersią. W hotelowej restauracji lepiej ograniczyć się do dań gotowanych i unikać wszelkich surówek (dotyczy to szczególnie krajów nieeuropejskich, np. Egiptu czy Maroka).
O tym pamiętaj!
Wyjazd powinien trwać co najmniej dwa tygodnie. Dziecko musi mieć więcej czasu, by przystosować się do innych warunków klimatycznych (szczególnie w górach).
Pytaj o szczegóły
Zanim wyjedziesz, koniecznie dowiedz się w biurze podróży lub u właściciela pensjonatu, czy miejsce jest przyjazne dziecku:
- Czy ośrodek (pensjonat itd.) jest ogrodzony?
- Jak długo trzeba iść na plażę czy do lasu?
- Czy w pokoju jest łazienka?
- Czy w pobliżu nie ma ruchliwych tras lub całonocnych dyskotek?
- Czy jest możliwość korzystania z podgrzewacza, czajnika, lodówki?
- Czy są atrakcje dla dziecka, np. plac zabaw, brodzik? Jeśli nie – zabierz więcej zabawek.
- Czy plaża jest piaszczysta? W wielu krajach, np. w Chorwacji, plaże są kamieniste i dziecko musi biegać w sandałkach.
ZOBACZ TEŻ: Pierwsze wakacje bobasa