plaża, palmy
Fotolia
Czas wolny

Z małym dzieckiem do Egiptu – jechać czy nie?

Czy wyjazd za granicę z małym dzieckiem to dobry pomysł? – pytają rodzicie. O odpowiedź poprosiliśm: prof. Anna Brzezińska, psycholożka dziecięca, oraz dr Joanna Urbańska, psycholożka społeczna.

W końcu możemy sobie pozwolić finansowo na porządny wyjazd za granicę. Chcemy z tego skorzystać i polecieć z naszą dwuletnią córeczką do Egiptu, żeby pokazać jej miejsca, których dotąd nie widziała. Obaw nabraliśmy, kiedy znajomi i rodzice zaczęli nam odradzać wakacje w Afryce. Mówią, że wrócimy wykończeni oraz że taki wyjazd jest nieodpowiedni dla tak małego dziecka – pytają  Joanna i Mariusz.

 

Po co jedziemy z dziećmi za granicę

Dr Joanna Urbańska: Urlopy zagraniczne z małymi dziećmi, nawet młodszymi niż dwu-, trzyletnie są ostatnio coraz bardziej popularne. Polacy wyjeżdżają nie tylko do Włoch czy Francji, ale też do Egiptu, Tunezji, Maroka. I chyba trochę zapominają, że to inny kontynent. Afryka to określony klimat, pewne zagrożenia, inna kultura, sposób odżywiania, czasem problemy z czystą wodą. Warto rozważyć wady i zalety takiej rodzinnej wyprawy.
 
Prof. Anna Brzezińska:
Zacznijmy od odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Po co jedziemy na urlop wszyscy razem – rodzice i dzieci, nawet takie małe? Czy nasze potrzeby można pogodzić z potrzebami – przede wszystkim rozwojowymi – maluchów? Czy miejsce i warunki, które wybieramy, pasują do tego, czego oczekujemy?

Dr Joanna Urbańska: Mam wrażenie, że wiele osób wcale nie wie, po co wyjeżdża – i to czasem bardzo daleko. Warto poświęcić chwilę, by pomyśleć, czego od takich zagranicznych wakacji oczekujemy. Czy potrzebujemy silnej stymulacji i dużej aktywności, bo oceniamy swoje życie jako nieustający kierat obowiązków, brakuje nam wrażeń, których tak wiele było, gdy nie mieliśmy jeszcze dzieci, albo mamy monotonną pracę? A może potrzebujemy oderwania się od codzienności, uspokojenia i odpoczynku, bo ostatni rok spędziliśmy „na wariackich papierach” bez chwili wytchnienia, albo pracujemy jako np. przedstawiciele handlowi i dużo podróżujemy na co dzień? Czy wreszcie chcemy poznać coś nowego, zobaczyć ciekawe miejsca lub po prostu odpocząć z bliskimi, a w szczególności z dzieckiem. Jeśli już wiemy, po co jedziemy na urlop i nadal upieramy się, że powinna to być Egipt czy w ogóle Afryka, warto odpowiedzieć na kolejne pytania.

 

 

Nasze potrzeby a potrzeby dziecka

Prof. Anna Brzezińska: Drugie dotyczy tego, czy nasze potrzeby są spójne z potrzebami dziecka na tym etapie jego rozwoju. Pomyślmy, czego chce roczny maluch, dwulatek czy trzy-, czterolatek. Jakie są jego podstawowe, codzienne potrzeby? Do jakiego rytmu dnia jest przyzwyczajony? Dwunastomiesięcznemu dziecku zależy głównie na bliskości rodziców, bezpiecznym miejscu do zabawy i w miarę uregulowanym planie dnia. Niektóre dzieci są jeszcze karmione piersią, a inne wymagają przygotowywania odpowiedniego dla nich jedzenia, z czym za granicą może być problem. Roczne dziecko, które nauczyło się samodzielnie poruszać, trudno utrzymać w jednym miejscu, wymaga więc stałej obecności i kontroli ze strony dorosłych. Dwulatek jest w trakcie intensywnego rozwoju mowy i zachwyca się możliwością „buntowania i odmawiania”, z której chętnie korzysta. Trzylatek „robi wszystko naraz” i „wszędzie go pełno” – mówi, biega, skacze, rozwiązuje zagadki, czasem beztrosko nawiązuje rozmowę z kimś obcym. Jest to problem nie tylko rodziców, ale także innych osób przebywających w hotelowej restauracji czy na basenie.

Dr Joanna Urbańska: Czy na urlopie w Egipcie można zaspokoić potrzeby rozwojowe małego, np. rocznego dziecka?

Prof. Anna Brzezińska:  Małemu dziecku jest obojętne, gdzie raczkuje, uczy się biegać – ważne, żeby rodzice byli blisko. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę uciążliwości i zagrożenia związane z wyjazdem (możliwy płacz w samolocie, biegunki, infekcje, zakażenia bakteryjne), nie dziwi nas, że pediatrzy odradzają przeloty do egzotycznych krajów rodzicom z małymi dziećmi. To, że potrzeby maluchów nie idą w parze z naszymi marzeniami o aktywnym urlopie na innym kontynencie, jest oczywiste. Nie możemy przecież wymagać, by roczne dziecko cieszyło się z widoku Wielkiego Sfinksa i piramid, było spokojne podczas zwiedzania i odpowiednio się zachowywało przy stole.

 

 

Kilkulatek w dalekich krajach

Dr Joanna Urbańska: A czy dwu-, trzylatek może dobrze bawić się w dalekich krajach?

Prof. Anna Brzezińska: Wiele zależy od doświadczeń takiego małego dziecka, czy już podróżowało, jak to znosiło, czy rodzina jest otwarta, chętnie bywa u innych i zaprasza gości do domu. Takie zróżnicowane, ale zdobywane w bezpiecznych sytuacjach, pod opieką bliskich doświadczenia powodują, że maluch jest swoiście zahartowany i otwarty na nowe wrażenia, nie boi się obcych i obcej mu przestrzeni. Jako rodzice najlepiej znamy dziecko. Spróbujmy więc wcześniej przewidzieć, na co może nie mieć ochoty, z czym może się źle czuć, co przyda mu się do oswojenia nowego miejsca (ulubiona poduszeczka, przytulanka, zabawki, gdy trzeba będzie je czymś zająć).

Dr Joanna Urbańska: Pamiętam, jak moja dwuletnia córka bez problemu zniosła lot samolotem na Korsykę, a na wyspie czuła się jak ryba w wodzie. Cierpliwie znosiła przejazdy autem i dość chętnie zwiedzała każdy skrawek „nowego lądu”. Jednak każde dziecko jest inne, a Korsyka to jeszcze nie Afryka czy Azja.

Prof. Anna Brzezińska: Małe dziecko o białym kolorze skóry jest nie lada atrakcją np. dla mieszkańców Afryki. Dla maluchów, które są otwarte i gotowe na zaczepki ze strony różnych ludzi, będzie to ciekawe doświadczenie uczące inności i pierwszy krok do nauki tolerancji. Nie każde dziecko jednak będzie zachwycone kontaktem z obcymi ludźmi, dziećmi, które zechcą je dotknąć.

 

 

Wakacje za granicą, a może jednak w Polsce?

Dr Joanna Urbańska: I dochodzimy do odpowiedzi na ostatnie pytanie – czy możemy oczekiwać, że miejsce, które wybieramy, spełni potrzeby nasze i małego dziecka? Może wcale nie musimy lecieć na inny kontynent, tylko zorganizować wyprawę na Hel albo w Bieszczady? Jeśli chcemy odpocząć na świeżym powietrzu, czy musi to być powietrze afrykańskie z trzydziestokilkustopniowym upałem itp.

Prof. Anna Brzezińska: Do Egiptu czy w ogóle dalekie kraje możemy polecieć za rok lub dwa. A jeśli decydujemy się na wyjazd teraz, postarajmy się zapobiec niemiłym konsekwencjom. Pamiętajmy o niezbyt napiętym planie, o utrzymaniu codziennych rytuałów, by maluch czuł się bezpiecznie (np. wieczorne czytanie bajki). I przygotujmy wcześniej dziecko do wspólnych dłuższych wypraw w nieznane. Lepiej je poznamy, a ono przyzwyczai się do drobnych niewygód.

Dr Joanna Urbańska: Wypoczniemy pod warunkiem, że zadbamy o zdrowie dziecka i nasze, zaszczepimy się (jeśli jest taka potrzeba), dobrze przemyślimy zawartość bagażu, nie będziemy jeść produktów z podejrzanych źródeł, i pić nieprzegotowanej wody, zachowamy podstawową higienę w trakcie pobytu. I co najważniejsze – damy sobie i dziecku odpocząć od upału, chowając się jak najczęściej w cień.

Prof. Anna Brzezińska: Podsumowując, musimy wiedzieć, po co tak naprawdę chcemy wyjechać na urlop, czy ten wyjazd będzie przyjemny także dla naszego dziecka i czy miejsce, o którym myślimy, zapewnia odpowiednie warunki, byśmy mieli nie tylko niezapomniane wrażenia, ale także mogli odpocząć psychicznie i fizycznie od codziennych obowiązków. Jeśli zależy nam na spędzeniu czasu z rodziną i na odpoczynku od codzienności, nie musimy przecież przenosić się na inny kontynent – możemy pójść do lasu, na piknik, wyjechać nad morze na polską plażę albo gdzieś daleko w Polsce odwiedzić dalekich krewnych czy szkolnych przyjaciół.

 

 

 

Rozmawiały:
prof. Anna Brzezińska, psycholog dziecięcy, Kieruje Zakładem Psychologii Socjalizacji i Wspomagania Rozwoju w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
dr Joanna Urbańska, psycholog społeczny, Jest adiunktem w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Rabat przy zakupie min. 2 produktów
Rabat przy zakupie min. 2 produktów
Przy zakupie min. 2 produktów,... więcej»
Kod rabatowy:sloggi24
Zobacz
+
Rabat przy zakupie min. 2 produktów
Online
Stacjonarnie

Przy zakupie min. 2 produktów, -50% na drugi tańszy produkt. Rabat obejmuje wybrany asortyment dostępny we wszystkich salonach Triumph, outletach, wybranych sklepach partnerskich i na pl.sloggi.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:sloggi24
Zobacz
do -40%
do -40%
Rabat do -40% na wszystkie but... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
do -40%
Online

Rabat do -40% na wszystkie buty i torebki z kodem: ZAKUPY. Oferta dostępna sklep.carinii.com.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 649 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 519,20 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
-40% na wszystkie produkty
-40% na wszystkie produkty
Rabat 40% na wszystkie nieprze... więcej»
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
+
-40% na wszystkie produkty
Online

Rabat 40% na wszystkie nieprzecenione produkty dostępny na christianlaurent.eu. Wpisz w polu kod rabatowy tuż przed finalizacją zamówienia. Szczegóły na stronie. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Skorzystaj z rabatu na cały as... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z rabatu na cały asortyment, również na produkty przecenione! Oferta dostępna w butiku przy ul. Kopernika 53a w Łodzi i na fiore.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY30
Zobacz
-20% na wszystko
-20% na wszystko
Rabat 20% na cały asortyment d... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
+
-20% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment dostępny na naoko-store.pl, w butiku w Poznaniu (Posnania),  Warszawie (Elektrownia Powiśle) oraz Łodzi (Manufaktura). Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA