8 sposobów na udane wakacje
Wybieracie się na rodzinne wakacje, ale denerwujesz się, czy wszyscy będą się dobrze bawić? Oto, co warto zrobić, by te chwile zostały wam w pamięci.
1 z 8
Wspólne posiłki
Wspólne posiłki
Wakacje to czas, kiedy wreszcie macie trochę więcej czasu, a dostatek świeżych owoców i warzyw stwarza wiele możliwości kulinarnych. Wspólne gotowanie i jedzenie scala rodzinę i jest doskonałą okazją do rozmowy. Nawet jeśli wydaje ci się, że twój kilkulatek nie usiedzi długo przy stole – nie karm go w biegu lub przed telewizorem. Podobnie z kilkumiesięcznym niemowlakiem – to nic, że będzie tylko siedział lub bałaganił. Dzięki temu od najmłodszych lat przyzwyczajasz dzieci do tego, że posiłek należy celebrować, jeść w spokoju i jest to okazja, żeby cała rodzina mogła się spotkać i porozmawiać.
ZOBACZ TEŻ: Tato, mamo przestrzegajcie przykazań zdrowego żywienia
2 z 8
Bez telewizora
Nie włączaj telewizora
W ogóle lepiej unikać telewizji, ale na urlopie szczególnie warto zwracać na to uwagę. Nawet jeśli chcesz obejrzeć film czy wiadomości, nie rób tego przy dziecku. Dzieci też nie potrzebują telewizora, żeby dobrze się bawić – wystarczy dobrze zorganizować sobie czas. Zabierzcie za to ze sobą ulubione książki.
ZOBACZ TEŻ: 7 pomysłów na deszczowe zabawy
3 z 8
Wspólne zainteresowania
Miejcie wspólną pasję
Pomyślcie nad czymś, co wszyscy lubicie: może to być jazda na rowerze, górskie wycieczki, malowanie, gra w ciuciubabkę, układanie bukietów z polnych kwiatów. Nie ma nic lepszego, jak dzielenie swojej pasji z najbliższymi!
ZOBACZ TEŻ: Praktyczne porady na rozwijanie dziecięcych pasji
4 z 8
Rozmawiajcie
Rozmawiaj z dzieckiem
Brzmi banalnie, ale... No właśnie. Pomyśl, jak rozmawiasz ze swoim dzieckiem? Czy zadajesz mu zwyczajowe pytania i nawet nie słuchasz odpowiedzi? A może w ogóle nie pytasz, tylko komunikujesz? Zainteresuj się tym, co dziecko robiło, jak się czuje. Zachęć je do mówienia, co je ciekawi, zapytaj, co mu się śniło, zachęcaj do wymyślania dalszych ciągów i alternatywnych zakończeń bajek. Jeśli jeszcze nie mówi, sama dużo mu opowiadaj, pokazuj ciekawe rzeczy.
ZOBACZ TEŻ: Jak sprawić, żeby dziecko cię słuchało
5 z 8
Wspólna zabawa
Bawcie się razem
Nie traktuj zabawy z dzieckiem jako przymusu, przecież budowanie zamków z piasku, gra w piłkę czy wyścigi rowerowe mogą być świetną zabawą także dla dorosłych!
ZOBACZ TEŻ: Plażowe zabawki dla przedszkolaka
6 z 8
Małe rzeczy
Pamiętaj o małych rzeczach
Oczywiście takie wydarzenia jak wspólna wyprawa w ciekawe miejsce czy pokaz fajerwerków na pewno utkwią w pamięci malucha. Ale zastanów się – co najlepiej pamiętasz z dzieciństwa? Zabawę w chowanego u babci? Jak mama czesała cię co rano w warkocze? Równie ważne, co emocje związane z wielkimi wydarzeniami, są te, które wiążą się z konkretną osobą. Zadbaj o to, żeby twoje dziecko miało jak najwięcej takich miłych wspomnień związanych z tobą.
ZOBACZ TEŻ: Na co pozwalać dziecku na wakacjach
7 z 8
Zadbajcie o swoje małżeństwo
Zadbaj o swoje małżeństwo
To naturalne, że od kiedy macie dziecko, macie mniej czasu dla siebie. Ale nie zapominajcie o tym, że musicie nadal dbać o swój związek. Co możecie robić? Mówcie sobie miłe rzeczy, przytulajcie się. Czasem zróbcie coś tylko dla siebie. Szczęśliwi rodzice to dobrzy rodzice.
ZOBACZ TEŻ: Jak pielęgnować związek po narodzinach dziecka?
8 z 8
Mów, że kochasz
Mów, że kochasz
Najlepiej każdego dnia, dziecku i partnerowi. Mówiąc, że kochasz, uczysz dziecko, by nie wstydziło się uczuć. Często powtarzaj to magiczne słowo. I to już od dziś!
ZOBACZ TEŻ: 15 najbardziej wzruszających momentów w życiu mamy