Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko słucha
Adobe Stock
Czas wolny

Zabawa ćwicząca zmysł słuchu: Coś ci nie gra? Które z odgłosów wydają zwierzęta?

Dziecko uwielbia przebywać w świecie dźwięków. Aby z radością odkrywało to, co je otacza, warto wdrożyć zabawy dźwiękonaśladowcze. Znasz takie? Jeśli nie, koniecznie wypróbujcie naszą zabawę – sprawdzisz, czy twój maluch rozpozna dźwięki wydawane tylko przez zwierzęta.
Zabawy dźwiękonaśladowcze są szalenie potrzebne, by mądrze stymulować rozwój dziecka. Warto wiedzieć, że to właśnie dzięki naśladownictwu różnorakich odgłosów, można wspierać rozwój mowy malucha, a także ćwiczyć jego pamięć, skupienie oraz rozwój społeczny i emocjonalny. Aby przyniosło ono jednak efekty, warto regularnie ćwierkać, muczeć, beczeć bądź wydawać inne dźwięki naśladowcze. Dzięki temu twoje dziecko nie tylko będzie się rozwijać, ale również świetnie bawić i… tworzyć z tobą wspaniałą więź. 

Jak nauczyć dziecko naśladowania odgłosów?

Zabawy dźwiękonaśladowcze są proste i można się w nie bawić na wiele sposobów. Jednym z nich są książeczki dźwiękowe, które umożliwiają nie tylko zobaczyć bohaterów, ale także ich usłyszeć. Sprawdzą się także maskotki wydobywające dźwięk lub inne miauczące, rechoczące bądź szczekające zabawki. Ponadto, wychodząc na spacer, możecie uważnie nasłuchiwać i gdy np. zaszczeka obok was pies, zapytać maluszka: „Jak robi piesek?”. To świetny sposób na rozwijanie i zapamiętywanie codziennych odgłosów. A jeśli nie masz pomysłów na zabawy stymulujące słuch, przygotowaliśmy jedną z nich.

Sprawdź, jak maluch poradzi sobie z tą zagadką! Zapraszamy do zabawy!

Materiał powstał z udziałem KINDER Niespodzianki

dziecko, słuch, muzyka
Panthermedia
Zdrowie
Co słychać u smyka? – Sprawdź, jak rozwija się słuch dziecka
Maluch od urodzenia ma czułe ucho: wyłapuje nawet te dźwięki, które nam umykają. Każdy szept, skrzypnięcie drzwi, szum z ulicy – wszystko przetwarza i zapamiętuje.

Pierwsza reakcja na dźwięki pojawia się u maluszka, kiedy jest jeszcze w brzuchu mamy! Od 13. tygodnia ciąży słuch twojej pociechy jest coraz bardziej rozwinięty. Rozwój słuchu u dziecka – muzyka to żywioł bobasa! Noworodek słuchając znajomej kołysanki, szybciej usypia niż zwykle. Starszy o kilka miesięcy szkrab (chociaż nie umie jeszcze chodzić) będzie radośnie podrygiwał w rytm piosenki – co ciekawe, badania wykazały, że to właśnie na rytmie, a nie melodii, skupia się maluch. Takie zachowania pokazują, jak ważna jest dla dziecka muzyka i jak ogromny wpływ ma na jego zachowanie. Coraz częściej jednak naukowcy przyznają, że rozsławiony kilka lat temu tzw. efekt Mozarta (czyli pozytywny wpływ muzyki klasycznej na rozwój umysłowy maluszka) najpewniej nie istnieje. Uwaga: to dla mnie za głośne Dziecko nastawia ciekawie uszu, ale uważaj – nie każdy dźwięk mu odpowiada. Dzwonek telefonu albo brzdęk szklanki mogą doprowadzić je do łez! W pierwszych miesiącach życia smyk reaguje na takie nagłe i głośne dźwięki tzw. odruchem Moro: rozrzuca ramionka, zaciska pięści i wygina się w łuk. Bobas nie powinien stykać się z hałasem nie tylko dlatego, że się go boi, ale też dlatego, że silne dźwięki mogą uszkodzić jego słuch (ryzyko jest największe w pierwszym półroczu życia). Dlatego: żadnych wyjących autek albo przeraźliwie piszczącego pianinka. Mów do mnie, mamo – mowa rozwija słuch dziecka Twój głos to prawdziwa pieszczota dla uszu maluszka: już dwumiesięczne dziecko słysząc głos mamy, odwraca głowę w stronę, z której on dochodzi. Smyk słyszy nie tylko same dźwięki, ale także inne elementy mowy: czas trwania poszczególnych głosek, barwę, natężenie i wysokość głosu. Dzięki temu uczy się melodii rodzimego języka i chłonie nowe słowa. Wniosek? Im więcej będziesz do niego mówić, tym szybciej usłyszysz jego...

MZ Kinder wzrok spostrzegawczość
Adobe Stock
Czas wolny
Jak rozwijać spostrzegawczość u dzieci? [POMYSŁY NA ZABAWY]
Maluchy uczą się świata, używając każdego ze zmysłów. Warto jest je wspierać, sięgając po odpowiednie zabawy. W przypadku wzroku mamy szansę popisać się sporą kreatywnością: zabawa w tropicieli, szukanie różnic, układanie wzorów z pamięci… Czym jest spostrzegawczość i jak rozwijać ją u malucha? Podpowiadamy.

Na początek wystarczą lornetka, kompas i spacer do pobliskiego lasku. Taka aktywność jest całkiem niezłym treningiem uważności i spostrzegawczości. Jakie jeszcze inne zabawy pomogą rodzicom obudzić czujność wzrokową?   Czym jest spostrzegawczość? O dzieciach mówi się często, że są bystre, przenikliwe i mają otwarte umysły. Odpowiada za to właśnie spostrzegawczość. To cecha lub bardziej umiejętność zaangażowanej obserwacji, dostrzegania szczegółów oraz oddzielania informacji ważnych od drugorzędnych. Im bardziej dziecko jest spostrzegawcze, tym łatwiej mu gromadzić i wykorzystywać zebrane informacje i łączyć je z wcześniejszą wiedzą. Dlatego właśnie spostrzegawczość warto ćwiczyć! Do czego się przydaje? Trening spostrzegawczości niewątpliwie wpływa na rozwój inteligencji – dziecko widzi i wie więcej, kojarzy szybciej oraz dostrzega nieoczywiste powiązania. To zarazem budulec dla kreatywności malucha. Spostrzegawczość stanowi także wsparcie w nauce. Spostrzegawcze dzieci szybciej zapamiętują i łatwiej rozpoznają liczby, literki, figury czy kształty, co przydaje się podczas nauki czytania, pisania i liczenia. Jak rozwijać spostrzegawczość? Idealnie sprawdzi się wspólna zabawa! Warto jednak zadbać o to, by wykorzystane podczas niej materiały były różnorodne i atrakcyjne graficznie. Jakie aktywności będą wspierać percepcję wzrokową i spostrzegawczość? 1: Szukanie różnic na obrazkach Stopień trudności można stopniować wraz z wiekiem. Na początek wystarczą proste ilustracje z kilkoma różniącymi się elementami. Z czasem można sięgać po coraz bardziej skomplikowane w detalach obrazy. 2: Gry planszowe To trening pamięci, koncentracji i spostrzegawczości właśnie. Idealnie sprawdzi się gra w memory, domino, czy proste gry karciane kierowane do maluchów. 3: Segregowanie Do zabawy w sortowanie przydadzą...

dziecko słucha
Adobe Stock
Czas wolny
Zmysł słuchu: Odgłosy jakiego zwierzątka słyszysz?
Czy wiesz, że maluch uczy się mówić właśnie poprzez dźwięki? Prawidłowe słyszenie wpływa także korzystnie na naukę czytania i pisania, a także rozwój umiejętności społecznych. Rozwijaj zmysł słuchu i zagraj z dzieckiem w naszą grę! Z pewnością mu się spodoba.

Maluch słyszy dźwięki już w brzuchu mamy. Około 31. i 33. tygodnia rozpoznaje głos mamy, a między 34. a 36. odróżnia jego tonację, co oznacza, że wie, kiedy mama mówi spokojnie, a kiedy jest np. zdenerwowana. Gdy dziecko się rodzi, ma już w pełni rozwinięty słuch. Później miesiąc po miesiącu uczy się rozpoznawania dźwięków, naśladowania ich aż wreszcie zaczyna dzięki niemu mówić. Warto także pamiętać, że zmysł słuchu pełni również ważną rolę w kształtowaniu osobowości i zachowań dziecka. Jak rozwijać słuch dziecka? Zastanawiasz się, jak stymulować słuch malucha? Najprostszym sposobem jest częste mówienie do dziecka – możesz mu opowiadać, czytać, nazywać to co widzisz lub opisywać, co robisz. Na późniejszym etapie rozwoju warto bawić się w zabawy polegające na rozpoznawaniu dźwięków, reagowaniu na nie , czy też różnicowaniu ich (cichy/głośny, krótki/długi, wysoki/niski itp.). Gdy dziecko polubi świat dźwięków przydadzą się zajęcia umuzykalniające, w których będzie mógł odtwarzać usłyszane dźwięki, śpiewać czy tańczyć. Jeśli nie masz pomysłu na zabawę stymulującą słuch, przygotowaliśmy jedną z nich. Sprawdź, jak maluch poradzi sobie z tą grą! Materiał powstał z udziałem KINDER Niespodzianka

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta