Reklama

Wiem, o czym mówię, ponieważ sama mam tak oryginalne imię (Adela), że swoją imienniczkę spotkałam dopiero jako dorosła kobieta. Latami myślałam o zmianie imienia, ponieważ pierwszą reakcją ludzi, gdy się przedstawiałam, było „ojej, ale nietypowo!”.

Reklama

Dzisiaj już się do tego przyzwyczaiłam, ale jako dziecko i nastolatka wcale nie chciałam być nietypowa. Chciałam przynależeć, być jak inne dzieci. A moje imię było pierwszym, bardzo wyraźnym sygnałem, że nie jestem. Między innymi dlatego nie bardzo je lubiłam. Sprawa tego imienia ciągnęła się za mną przez całą szkołę podstawową, liceum, aż po studia. To naprawdę zbyt wiele lat, żeby przyzwyczajać się do własnego imienia.

Być może dzisiaj Pakitom, Himisławom czy Inezkom jest łatwiej, ponieważ obecnie wielu rodziców decyduje się nadać swoim dzieciom imiona spoza pierwszej setki rankingu. Prawdopodobnie na tle licznych Alanów, Oliwii, Fabianów i Tytusów nie wypadają wcale tak niezwykle.

Imię dla dziecka: oryginalne, ale nie za bardzo

Przy wyborze imion dla własnych dzieci bardzo szczegółowo analizowałam każdą propozycję. Nie chciałam, żeby nazywali się, jak pół podwórka, ale też zdecydowanie nie chciałam im zgotować takiego losu, jaki sama przeżyłam. Synowi nadałam stare, ale dość popularne obecnie imię - powiedzmy, że plasuje się w pierwszej dwudziestce rankingu. Córka nazywa się również po staremu, ale z pewnością spotka parę imienniczek jeszcze zanim pójdzie na studia.

Jak zdecydować, czy imię dla dziecka nie jest zbyt oryginalne

Dobrym testem na to, czy imię nie jest zbyt odważne, jest wyobrażenie sobie, jak inne osoby będą mówić do naszego dziecka oraz czy zdrobnienie nie będzie brzmiało niedorzecznie (Samantka?). Wszyscy mniej więcej wiedzą, jak się zwracać do Bartłomieja, Tomasza, Adama, Anety, Zuzanny. Ale jak mówić do małej (a później dorosłej) Fabienne albo Oktawiana?

Jeżeli właśnie zastanawiasz się nad wyborem imienia dla swojego dziecka, powiedz o swoich typach drugiej, trzeciej, a nawet czwartej osobie i prześledź ich reakcje. Jeżeli od razu wykrzykną „ale jak ty będziesz mówić do tego dziecka?!”, lepiej sobie odpuść tak oryginalne pomysły. Pamiętaj, że imię ma służyć przede wszystkim dziecku, a nie sprawiać mu kłopoty.

Przed wyborem imienia dla dziecka warto zapoznać się z rankingiem najpopularniejszych imion z ostatniego roku. Przygotowaliśmy też krótką filmową podpowiedź, która może być dla ciebie dobrym drogowskazem przy wyborze imienia - obejrzyj 5 rad, jak wybrać imię dla dziecka.

Reklama

Czytaj też: Tych imion nie lubią Polacy! Ranking najrzadziej nadawanych imion

Reklama
Reklama
Reklama