imiona dla dzieci, imię, imię dla dziecka, ciąża
fotoexodo - Fotolia.com
Imiona

4 cechy dobrego imienia dla dziecka - przeczytaj, zanim pójdziesz do USC!

Gdy wybierasz imię dla dziecka, kierujesz się swoim gustem. Lecz to nie ty będziesz je nosić przez całe życie. Myślisz o imieniu oryginalnym? Zanim pójdziesz do USC, by wpisać je do akt, pomyśl, jak sprawdzi się na etapie przedszkolnym i w szkole.

To, jakie dziecko nosi imię, ma szczególne znaczenie w dzieciństwie. Jako dorośli zwykle przyzwyczajamy się do swoich imion i nie ma dla nas znaczenia, czy są oryginalne, czy pospolite. Inaczej jest w okresie przedszkolnym i szkolnym, gdy dziecko styka się – z czasem bardzo brutalną – oceną rówieśników. Dlatego warto przemyśleć, czy najpiękniejsze twoim zdaniem imię sprawdzi się u małego przedszkolaka i ucznia. Oto 4 cechy dobrego imienia według małego dziecka.

Imiona dla dzieci - wybierz najładniejsze.

1. „Inne dzieci też noszą takie imię”

Choć chcesz, by twoje dziecko było niepowtarzalne, przedszkolak myśli na ogół inaczej. Dziewczynce, która jest jedyną Balladyną w przedszkolu, może być smutno, że nikt tak się nie nazywa. Są za to dwie Natalki i trzech Jasiów, którzy chętnie się ze sobą bawią. I choć będziesz próbowała wytłumaczyć maluchowi, że dane imię jest piękne, że warto się czymś wyróżniać z tłumu, a zachowanie dzieci nie jest zbyt koleżeńskie, imię jednak może wpływać na relacje między dziećmi. Co ciekawe - wpływ taki widoczny jest również wśród dorosłych, donoszą badacze tematu z Michigan. Ich zdaniem imiona (zarówno imiona dla dziewczynek, jak i imiona dla chłopców) nie tylko mogą budzić sympatię, ale nawet silną więź i podają przykład pewnej Amerykanki, która założyła firmę, by pomagać ofiarom huraganu Katrina. A motorem jej działań była nie tylko chęć wsparcia ludzi, którzy znaleźli się w tragicznej sytuacji, ale również to, że nosiła to samo imię co... huragan.

2. „Nikt nie będzie się ze mnie śmiał”

Może się tak zdarzyć, że rówieśnicy będą żartować z imienia dziecka, np. jeśli skojarzą je z czymś innym niż sympatyczny kolega lub koleżanka – to może być powodem do łez dla małej Juraty (raczej mało kto wie, że tak nazywała się litewska bogini Bałtyku), płakać też może mały Lew, którego koledzy jeszcze nie słyszeli o słynnym rosyjskim pisarzu. Ale nawet dorośli mogą przeżywać stres związany z nietypowym imieniem, gdy przedstawiając się, stale widzą zdziwione spojrzenia. Czasem zamiast pierwszego imienia używają drugiego, które jest ich zdaniem bardziej zwyczajne. Ciekawe wnioski płyną również z amerykańskich badań. Okazuje się, że pacjenci z problemami psychicznymi częściej noszą dziwne lub rzadko spotykane imiona. Zdaniem naukowców, do zaburzeń mogą prowadzić negatywne reakcje otoczenia na oryginalne imię.

Czytaj też: Skrzywdzić dziecko imieniem?

Czy dziecko może mieć na imię... Tradycja? [WIDEO]

Jakie imię dla dziecka
Fotolia
Imiona
Oryginalne imię dla dziecka? A co na to dziecko?
Piękne imię może być dla dziecka cudownym prezentem na całe życie, ale też czasem trudnym, niepotrzebnym balastem. Zobacz, jak imiona mogą wpływać na dzieciństwo.

Żyjemy w globalnej wiosce, nic więc dziwnego, że wokół pojawia się wiele oryginalnych, czasem także obco brzmiących imion. Nadawanie ich dzieciom jest naturalne, jeśli rodzice pochodzą z różnych krajów czy wyrastali w innej kulturze. Oryginalne imiona mogą otwierać dzieciom oczy na świat, przyczyniać się do poznawania różnych kultur, uczyć tolerancji. Jednak zbytnia swoboda w nazywaniu dziecka, może być dla niego sporym ciężarem, szczególnie na etapie dzieciństwa. Sporo się mówi o możliwości zliberalizowania przepisów, tak by dzieci mogły nosić imiona nieprzypisane do płci albo zdrobniałe. Czy jednak nie będą miały z tym problemu?     Nikt nie ma na imię tak jak ja  My rodzice, chcemy, by nasze dziecko było niepowtarzalne. Ale dla dziecka, przynajmniej na pewnym etapie życia, taka niepowtarzalność może być trudna . Dziewczynka, która jest jedyną Idalią w przedszkolu, może któregoś dnia ze smutkiem zauważyć, że nikt nie nosi takiego imienia jak ona, podczas gdy w grupie są np. trzy Natalki i dwie Julki, i te ostatnie - w dodatku - najbardziej lubią bawić się tylko ze sobą. I choć w racjonalny sposób będziesz próbowała wytłumaczyć, że to nie jest z ich strony zbyt koleżeńskie, imię jednak zbliża ludzi. Dowiedli tego amerykańscy badacze imion z uniwersytetu Michigan. Z ich analiz wynika, że imiona mogą budzić sympatię, a nawet silną więź – np. pewna Katrina z USA założyła firmę, by pomagać ofiarom huraganu... Katrina.  Zobacz też: Najpopularniejsze imiona dla dzieci   Dzieci śmieją się mojego imienia Może się tak zdarzyć, gdy np. imię dziecka kojarzy się z czymś zupełnie innym niż sympatyczny kolega – np. mała Kia może z powodu docinek dzieci przepłakać niejedną noc, albo Lew, który przedszkolakom nie skojarzy się ze słynnym rosyjskim pisarzem czy polskim seksuologiem (u niego zresztą Lew jest...

imiona dla dziewczynek
Adobe Stock
Aktualności
Jakie imiona nadajemy dziewczynkom - rodzice zaszaleli
Imiona dla dziewczynek są coraz bardziej egzotyczne, zaczerpnięte z innych kultur. Prawo tego nie zabrania, dlatego rodzice dają upust swojej fantazji.

Chociaż na czele rankingów popularności imion dla dziewczynek od lat królują Zuzia i Julia , to jednak przeglądając oficjalne statystyki, można zauważyć, że coraz większe uznanie zyskują także imiona bardzo oryginale i rzadkie w Polsce. Tak wynika z lipcowych danych Ministerstwa Cyfryzacji. Arabskie, biblijne, gruzińskie... Przeglądając zestawienie, można stwierdzić, że niektórych rodziców naprawdę ponosi fantazja. Inspiracje do nadawania imion czerpiemy z całego globu ziemskiego. A jak nie znajdujemy, to nawet wymyślamy własne. Z pewnością popularność niektórych imion można wytłumaczyć coraz większą obecnością w Polsce osób z innych krajów.  Nadajemy córeczkom imiona: arabskie - Dzamila, Nazli hebrajskie - Fajga greckie - Zenajda, Leoni, Demi hiszpańskie - Morena japońskie - Mariko gruzińskie - Tinatin z Ameryki Południowej - Elita słoweńskie - Elizabeta amerykańskie - Danika rosyjskie - Aurika. Ściągamy inspiracje od naszych sąsiadów: z Węgier - Emese, z Czech - Loan. Nadajemy słowiańskie imiona - Rozaneta, Damroka, Bojana. Sięgamy także do łacińskich imion - Felicitas, biblijnych - Jordana, germańskich - Imgarda, Ermina oraz nordyckich - Dania, Eman. Tworzymy własne wersje Zestawienie pokazuje, że rodzice wybierają dla swoich córeczek także własne wersje znanych imion. Nadają np. żeński odpowiednik imienia Matusza w postaci imienia Matea. Wybierają dziewczynkom imię Milka (od imienia Miłka), Anjela (od Anieli), Karolin (od hiszp. Carolin), Skarlet (z ang. Scarlet), Roxane (z ang. Roxanne), Markiza (od franc. Markizy). Sięgają także po niewiadomego pochodzenia, jak np. Lorin, Neomi. Wybrać imię dla dziecka - czasami to prawdziwa zagwozdka Wybór imienia dla dziecka to bardzo ważna rzecz. To jedno z pierwszych słów, jakie twoje dziecko usłyszy i jedno z najczęściej do niego mówionych. Ale wybrać...

dziecko przed narodzinami
Fotolia
Imiona
Oryginalne? Tradycyjne? Jak dobrze wybrać imię dla dziecka?
Imię, jakie nadasz swojemu dziecku, wpłynie na jego osobowość i poczucie wartości. Może też wpływać na to, gdzie dziecko będzie pracować w dorosłym życiu. Wiesz o tym? Przeczytaj, zanim zaczniesz wertować kalendarze.

Dla dziecka jego imię jest jednym z pierwszych usłyszanych słów. Już pięciomiesięczne niemowlę rozpoznaje jego brzmienie. Słucha go chętniej niż innych słów i lepiej zapamiętuje wyrazy następujące po nim. Co więcej, udowodniono, że imię wpływa na rozwój mowy , bo im częściej wypowiadasz do dziecka jego imię, tym łatwiej dziecko opanowuje nowe słowa. Imię przydaje się nie tylko w nauce mowy – przede wszystkim stanowi dla dziecka bardzo ważny element budowania własnej tożsamości. Na pytanie: „Kim jesteś?” kilkulatek zwykle odpowiada swoim imieniem (a nie mówi np.: jestem chłopcem/dziewczynką/przedszkolakiem, itd.). Uważa, że pozbawiony imienia, nie byłby już sobą. Zobacz też: Księga imion męskich Nic zatem dziwnego, że wybór imienia dla dziecka to ważna decyzja. Zanim ją podejmiesz, dobrze ją przemyśl.   Jan albo Brajan – tradycyjne imię dla dziecka kontra oryginalne Na pozór wydaje się, że każdy z nas nadaje dziecku takie imię, jakie po prostu najbardziej mu się podoba. Nic bardziej mylnego! Dowiedziono, że o wyborze decyduje nie tylko indywidualny gust rodziców, ale też ich społeczne aspiracje oraz oczekiwania wobec potomka. Badania socjologów, J. Gerhardsa i S. Liebersona, wykazały, że imiona idoli popkultury są typowe dla warstw niższych. Rodzice wykształceni unikają ich, ponieważ pragną podkreślić swą wyższą pozycję. Jak zauważa psycholog dr Krystyna Doroszewicz, która w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie prowadzi badania nad imionami, w Polsce takie trendy też są widoczne. Wśród warstw artystycznych i inteligencji rozpowszechniły się imiona tradycyjne Zosia, Franio, Marysia. Mają one prawdopodobnie uwidocznić związki rodziców z kulturą oraz podkreślić ich niezależność od serialowych mód i popularnych trendów. Widoczny jest także drugi nurt: nadawania imion brzmiących egzotycznie lub...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj