10 rzeczy, które zmienia w tobie macierzyństwo
Jeszcze w ciąży wiedziałaś, że poród wywróci cały twój świat do góry nogami. Ale czy przypuszczałaś, że maluszek aż tak bardzo zmieni ciebie samą?
1 z 10
1. Łatwiej zbierasz myśli
Bycie mamą wyostrza zmysły, uczy podejmowania decyzji i szybkiego reagowania. W 2003 roku naukowcy z Wellesley College opublikowali raport opisujący dokonania kobiet na wysokich stanowiskach zawodowych. Co piąta z nich przyznała, że swoje umiejętności menedżerskie szlifowała w domu, opiekując się dziećmi!
Czytaj też: 10 powodów, by mieć więcej niż 1 dziecko
2 z 10
2. Poznajesz nowe uczucia
Kiedy w twoim życiu pojawia się dziecko, zaczynasz odczuwać także nowe emocje. Są o wiele intensywniejsze niż przed ciążą – nie tylko te miłe, jak miłość, ale też te trudne do zniesienia, jak poczucie odpowiedzialności. Uczysz się także panować nad swoją złością (nawet jeśli czasem musisz wyjść do łazienki, by tam przez chwilę poprzeklinać do lustra!). Do tego gdy opiekujesz się malcem, pojawia się efekt koła – kiedy jesteś spokojna, twoje dziecko też się uspokaja, a to z kolei wzmacnia twój wewnętrzny spokój. I tak w kółko.
3 z 10
3. Nauczyłaś się przyjmować pomoc
Po porodzie staje się oczywiste, że choć tata nie poda malcowi piersi, to na pewno poradzi sobie z kąpielą czy zakupami. A ty – przekonujesz się o tym, że nie wszystko musi być na twojej głowie. Dziecko pomaga spojrzeć na świat z innej perspektywy. Zamazane paluszkami okna albo ułożone byle jak ręczniki? Przecież to nie jest powód do zmartwienia! Dla maleństwa o wiele ważniejsze jest, aby jego mama była wypoczęta i spokojna.
Czytaj też: 10 sprawdzonych sposobów na relaks
4 z 10
4. Nie musisz być idealna
Obiecywałaś sobie, że dla swojego dziecka będziesz nieskończenie cierpliwa i nigdy nie podniesiesz na niego głosu? Takich ideałów po prostu nie ma! Zresztą dziecko wcale nie potrzebuje, aby mama była idealna. Wystarczy, że będzie wystarczająco dobra, czyli taka, która nie zadręcza się wciąż wyrzutami sumienia („nie zdążyłam”, „zapomniałam”, „nakrzyczałam”), ale przy całej swej miłości do malucha porzuca sny o swojej potędze i w końcu daje sobie prawo do zmęczenia albo złego humoru.
Czytaj też: Subiektywny przewodnik po metodach odchudzania - jak schudnąć po ciąży?
5 z 10
5. Zostałaś mistrzem komunikacji niewerbalnej
Skomplikowany system gestów, min, płaczu, parsknięć i pociesznych „da, da” z boku wygląda zupełnie niezrozumiale – dla każdego, oprócz ciebie. Już po kilku tygodniach opieki nad dzieckiem wiesz, kiedy ono płacze, bo jest głodne, a kiedy – bo mu się nudzi albo chce spać. Nauka specjalnego, dziecięcego języka trwa od dnia porodu i nie kończy się, nawet kiedy maluch dobrze opanuje już umiejętność mówienia. Dzięki doświadczeniu i intuicji wiele razy wiesz, co myśli albo czuje twoje dziecko – nawet lepiej od niego samego. Nie wierzysz w swoje magiczne umiejętności? To policz, ileż to już razy przewidziałaś chorobę malca tylko po tym, że „był trochę niewyraźny”?
6 z 10
6. Częściej się wzruszasz i jesteś bardziej empatyczna
Widok małego dziecka albo zakochanej pary od razu wywołuje w tobie falę ciepłych uczuć. Złośliwcy powiedzą, że to zwykły poporodowy sentymentalizm. Ale psychologowie są przekonani, że macierzyństwo to najlepsza na świecie szkoła empatii, dzięki której stajesz się wrażliwsza i łatwiej rozumiesz uczucia innych.
Czytaj też: 10 najtrudniejszych momentów w życiu mamy
7 z 10
7. Zaakceptowałaś niedoskonałości
Maluch może być płaczliwy, nie lubić jeść, mieć piegi albo zadarty nosek. I tak dla ciebie jest najlepszy i najpiękniejszy na świecie. Dokładnie tak samo jak ty dla niego! Nawet mimo tego, że jesteś roztargniona albo masz nadwagę.
Czytaj też: Seks po ciąży i porodzie - co się zmienia?
8 z 10
8. Doceniasz drobiazgi
Gdyby kiedyś ktoś ci powiedział, że jeden uśmieszek może wywołać łzy wzruszenia, na pewno byś nie uwierzyła. A teraz wystarczy, że maluch pokaże swoje bezzębne dziąsła, a ty już cała się rozpływasz. Dziecko zaraża cię też swoim zachwytem nad światem. Koparka na środku ulicy albo tulipany na straganie – jak mogłaś kiedyś tego nie zauważać?
9 z 10
9. Inaczej liczysz
Po pierwsze: dni. Nagle wszystko zaczyna dzielić się na „przed porodem” i „po porodzie”. Po drugie: pieniądze. Według badań amerykańskiego portalu Babycenter aż 85% kobiet zmienia po porodzie styl wydawania pieniędzy. Robi to bardziej odpowiedzialnie: zwraca większą uwagę na jakość produktów, dokładnie czyta etykiety.
10 z 10
10. Jesteś zdrowsza i szczęśliwsza
Macierzyństwo sprzyja zdrowiu!To fakt potwierdzony przez naukowców. Wieloletnie badania wykazały, że:- Mamy są zdrowsze i dłużej żyją niż ich bezdzietne rówieśniczki. Zasada ta sprawdzała się w przypadku kobiet, które zostały matkami po 21. roku życia, miały mniej niż pięcioro dzieci, a między porodami był przynajmniej półtoraroczny odstęp.- Mamy rzadziej chorują na raka sutka i jajników, zwłaszcza jeśli po porodzie przynajmniej przez kilka miesięcy karmiły piersią.- Po ciąży w organizmie kobiety zostają komórki macierzyste dziecka, które mogą tam być przez wiele lat i uczestniczyć w gojeniu się ran lub regeneracji narządów wewnętrznych.