Czy moje sutki są normalne? 7 prawidłowych typów i 1 niepokojący [INFOGRAFIKA]
Panie często mają wątpliwości, czy nietypowy wygląd sutków może świadczyć o problemach ze zdrowiem. Rozwiewamy wątpliwości.
Są wypukłe, wklęsłe, małe, nieco większych rozmiarów, krótkie i dłuższe. U każdej z nas mogą być różne. Wygląd może niepokoić, gdy dojdziemy do wniosku, że są inne niż te, które zazwyczaj widujemy. Nie powinnaś jednak popadać w kompleksy lub panikować. Na to, jak prezentują się sutki, wpływ ma ciąża, kamienie piersią, a także genetyka.
8 wątpliwości dotyczących sutków
Tak jak i piersi, tak i sutki u każdej kobiety są trochę inne. Mogą mieć przeróżne kształty, rozmiary i kolory, a także różne poziomy wrażliwości. W naturze idealnie symetryczne i okrągłe brodawki sutkowe praktycznie nie występują, jednak wiele kobiet zmaga się z kompleksami. Oto 8 najczęstszych obaw:
Odstające sutki
Rozciągnięcie brodawki i otoczki sutkowej może być też cechą nabytą, będącą skutkiem ciąży i karmienia piersią oraz zmian hormonalnych. U niektórych kobiet może to powodować dyskomfort szczególnie przy wyborze odzieży. Jeśli ci to przeszkadza, wypróbuj staniki z wypełnieniem. Możesz też poddać się korekcie brodawki sutkowej. Najczęściej nie ma zdrowotnych wskazań do korekty, jest to zabieg z dziedziny medycyny estetycznej i ma na celu efekt wizualny, nie jest więc refundowany przez NFZ.
Bardzo małe i...
... bardzo duże sutki
Warto wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak zbyt duże lub zbyt małe sutki. Możesz czuć dyskomfort, szczególnie jeśli są bardzo duże lub bardzo małe w stosunku do wielkości całych piersi, jednak nie ma to wpływu na twoje zdrowie. Możliwy jest zabieg plastyki brodawek sutkowych zmieniający ich wielkość.
Owłosione sutki
U niektórych kobiet wokół miejsca zwanego otoczką sutków rosną ciemne włoski. Czasem znaczenie ma pochodzenie etniczne (u kobiet z ciemną karnacją może być ich więcej lub mogą być grubsze). Panie takie zmiany często zauważają także w ciąży. To wszytko wina hormonów, wpływ na pojawienie się owłosienia mogą mieć także nowe pigułki antykoncepcyjne. Włoski można przyciąć nożyczkami, wydepilować za pomocą zabiegu elektrolizy lub zostawić tak, jak są. Usuwanie przy pomocy pęsety nie jest dobrym rozwiązaniem, bo może powodować wrastanie włosów do wewnątrz lub infekcje.
Odwrócone, wklęsłe, cofnięte sutki
Taki wygląd nie jest powodem do obaw. W tym przypadku tkanka łączącą sutek z piersią najpewniej jest nieco krótsza. Piersi jednak są zupełnie sprawne, można także nimi całkowicie normalnie karmić dziecko. Znacznie bardziej niepokojąca jest sytuacja, jeśli dotąd wypukłe brodawki, nagle stały się wklęsłe. W niektórych przypadkach odwrócony sutek może być objawem raka piersi, należy to koniecznie zgłosić lekarzowi.
Płaskie sutki
Nawet jeśli sutki nie wystają z piersi, niezależnie od pobudzenia lub temperatury są zawsze płaskie, jest to także zupełnie normalne. Co więcej, nie będą stanowiły problemu przy kamieniu dziecka, ale warto wiedzieć, że istnieją metody, które poprawiają chwytność piersi i ułatwiają przystawanie dziecka. Właścicielkom płaskich i wklęsłych sutków najczęściej polecany jest chwyt spod pachy.
Opuchnięte sutki
Zwykle spowodowane jest to nadmiarem tkanki w okolicy otoczki (cecha dziedziczna). Wpływ mogą mieć także zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, w ciąży, w okresie menopauzy lub podczas miesięcznego cyklu miesiączkowego. Należy jednak pamiętać, że diagnostyka obrzmiałych i powiększonych piersi jest bardzo ważna, gdyż ich przyczyną może być w nielicznych przypadkach nowotwór złośliwy piersi.
Białe krostki na sutkach
Małe guzki, które mają prawie wszystkie kobiety, nazywane są gruczołami Montgomery'ego. Są to gruczoły łojowe, których wydzielina nawilża i chroni otoczki i brodawki. Te malutkie guzki na otoczce są całkowicie normalne. Są to fizjologiczne zmiany i nie należy ich wyciskać.
Guzy i zgubienia
Pamiętaj o regularnym samobadaniu piersi. Zwróć uwagę na nowe grudki lub guzki w piersiach, lub pod pachami o dowolnym kształcie, lub rozmiarze, których wcześniej nie zauważyłeś i które wydają się utrzymywać niezależnie od cyklu miesiączkowego. Ponad 80 procent zmian wykrywanych w piersiach podczas samobadania to zmiany łagodne. Nie należy ich jednak lekceważyć. Gdy coś cię zaniepokoi, poproś lekarza o wyjaśnienie wątpliwości. Pamiętaj również o regularnym badaniu USG piersi.