Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ból pleców i szyi
Fotolia
Mama

Jak zadbać o kręgosłup, czyli jak pozbyć się bólu pleców?

Bolą cię plecy, drętwieją ci dłonie, czujesz napięcie w mięśniach? To znak, że powinnaś zadbać o swój kręgosłup. Dr Adrian Rymarczyk, ortopeda, traumatolog ze Szpitala Enel-Medu, radzi jak zadbać o higienę kręgosłupa.
Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji obciąża kręgosłup, napina mięśnie karku i ramion. Niekorzystnie wpływa również na układ pokarmowy (spowalnia proces trawienia), układ oddechowy (uniemożliwia oddychanie "pełną piersią", a co za tym redukuje zapasy tlenu w organizmie). W pośredni sposób może się również przyczynić do ucisku nerwu łokciowego (jeśli długotrwale opieramy się łokciami o biurko) lub zespołu cieśni nadgarstka (gdy opieramy nadgarstki).  

Warto wiedzieć: Drętwienie palców - czy to zespół cieśni nadgarstka?

O czym warto pamiętać, dbając o kręgosłup?

Aby uniknąć dolegliwości bólowych, przede wszystkim trzeba stale zmieniać ułożenie ciała (kilka razy w ciągu godziny wstawać od biurka i wykonywać ćwiczenia rozciągające) oraz zadbać o prawidłową postawę podczas siedzenia. Podstawą są proste plecy podczas opierania się o blat (utrzymujemy je pod kątem 20-30º, dzięki temu mięśnie pleców są odciążone). Ta pozycja wyklucza korzystanie z oparcia krzesła. Warto zresztą rozważyć zakup poduszki rehabilitacyjnej lub zamienić krzesło na... dużą gumową piłkę. Siedzenie na takiej piłce wymusza ciągłą zmianę postawy i odciąża mięśnie. 
Ważne jest również ustawienie głowy (nie powinna przechylać się w żadną stronę) - tutaj kluczowe jest ustawienie monitora komputera na wysokości oczu i w odległości 40 cm od twarzy, dzięki temu unikniemy przykurczu mięśni. 
Na biurku powinniśmy opierać jedynie przedramiona, a nie łokcie czy nadgarstki
Pod nogi warto podłożyć podnóżek, tak by nogi były zgięte pod kątem prostym, dzięki temu unikniemy ucisku na podudziu, a tym samym obrzęków nóg

Ćwiczenia rozciągające 

  • Rozluźnij napięte mięśnie. W tym celu wstań od biurka, przeciągnij się kilka razy.
  • Pokręć głową - raz w lewo, następnie w prawo, w górę, w dół (to ćwiczenie warto wykonywać co 30 minut). 
  • Raz na godzinę wykonuj ćwiczenie o nazwie "podwójny podbródek", tj. napieraj brodą na szyję. Następnie wstań i stań na jednej nodze, napnij pośladki. Dzięki temu ćwiczeniu wzmocnisz mięśnie pośladków i brzucha. 
  • Rano i wieczorem "bij pokłony", tj. klęknij na podłodze, jakbyś składała pokłon, postaraj się ręce jak najdalej wysunąć. Wytrzymaj kilka sekund i powtórz to ćwiczenie kilka razy. 
  • Dwa razy dziennie (rano i wieczorem) połóż dłoń na czole i naciskaj na nią głową przez 5 sekund, następnie identyczne ćwiczenie wykonaj trzemając dłoń na potylicy i skroniach. 
  • Staraj się codziennie spacerować - przynajmniej kilometr. 

Polecamy: Sposób na stres, czyli ćwiczenie relaksacyjne dla mamy

Ćwiczenia dla dzieci z mamotoja.pl – odcinek 5 [WIDEO]

kobieta, ciąża, mama, ćwiczenia, piłka
Zdrowie w ciąży
Ulżyj plecom w ciąży – to prostsze niż myślisz!
Czy wiesz, że każdy ciążowy kilogram to dodatkowe siedem kilogramów nacisku na plecy? Im bliżej porodu, tym twój kręgosłup ma trudniej. Zobacz, co możesz dla niego zrobić.

Najwygodniejsza pozycja do spania w ciąży Powiększający się brzuch czasem utrudnia spanie, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Może ci być bardzo ciężko wybrać taką pozycję, w której poczujesz się wygodnie. 1. Staraj się spać na boku. Pod głowę podłóż jasiek. Będzie ci wygodniej, jeśli założysz jedną nogę na drugą lub włożysz między kolana poduszkę. Taka pozycja ułatwia przepływ krwi do łożyska (a więc i dostarczanie dziecku składników odżywczych) oraz wspomaga pracę nerek, co zmniejsza obrzęki kostek, stóp i rąk. 2. Śpij na twardym materacu. W ostatnich miesiącach ciąży pod rosnący brzuch możesz podłożyć miękką poduszkę. Jednak w żadnej, nawet najwygodniejszej pozycji nie wytrzymasz ośmiu godzin podczas snu, dlatego staraj się ją zmieniać, ale tak, by było to wygodne zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka. 3. Nie śpij na plecach . Ciężar macicy spoczywa wówczas na kręgosłupie, jelitach i żyle wrotnej, odpowiedzialnej za odpływ krwi z dolnej części ciała do serca. Może to spowodować bóle pleców, pogorszyć pracę układu pokarmowego, utrudniać krążenie.   Jak stać w ciąży, aby bóle pleców ustały? Zwiększona waga ciała oraz ciężar macicy daje się najbardziej we znaki podczas stania. Długotrwała pozycja stojąca może uciskać kręgosłup i nogi, przez co sprzyja bólom pleców oraz wywołuje obrzęki w ciąży. 1. Staraj się stawać prosto , z nogami lekko rozchylonymi, tak aby cały ciężar ciała opierał się na obydwu stopach. Gdy tylko to możliwe (np. podczas wykonywania różnych prac domowych), jedną nogę oprzyj na niskim taborecie i lekko ugnij w kolanie – taka pozycja zapobiega nadmiernemu napinaniu mięśni przykręgosłupowych. Gdy musisz podnieść coś ciężkiego, stań w lekkim rozkroku, ugnij kolana (nie zginaj się w pasie, nie uciskaj brzucha!) i dopiero wtedy spróbuj. 2, Unikaj długiego stania. Nie...

ćwiczenia w ciąży
materiał Heima studio
Wygląd i samopoczucie
Ćwiczenia w ciąży: poprawią kondycję i nastrój!
Sprawdź, jakie ćwiczenia poprawią twoją kondycję i nastrój.

Rozluźnij się przed ćwiczeniami Siądź po turecku, oddychaj spokojnie i wykonuj skręty szyi. Ćwiczenie rozluźnia mięśnie karku, dna miednicy, poprawia krążenie w obrębie miednicy i pęcherza, łagodzi nacisk na stawy nóg. Zobacz też: Bieganie, pływanie, pilates: co ćwiczyć w ciąży? Podskakuj na piłce  Usiądź na piłce, opierając całe stopy na podłodze. Kiedy już wygodnie siedzisz, zacznij wykonywać delikatne podskoki. To ćwiczenie zwiększa ruchliwość odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa i zmniejsza nacisk na dyski. Dzięki temu odciąża tę okolicę. Oprócz tego pobudza przepływ krwi do serca i poprawia koordynację ruchową (a pod koniec ciąży możesz mieć z nią kłopoty). Ćwiczenia na piłce  w ciąży, a szczególnie siedzenie na niej to także pozycja świetnie przygotowująca do porodu, ponieważ podczas niej mięśnie miednicy i kanału rodnego rozciągają się. Przytul się do piłki Uklęknij na podłodze obok swojej piłki. Plecy muszą być wyprostowane, pośladki napięte. Jedną ręką lekko obejmij piłkę i oprzyj się na niej. To samo ćwiczenie powtórz z drugą stroną ciała (zrób to kilka razy). Podczas gimnastyki, niezależnie od tego, który to miesiąc ciąży , następuje wyraźne zwiększenie aktywności pasa barkowego oraz mięśni rąk.   Połóż się na piłce do ćwiczeń Uklęknij i oprzyj się klatką piersiową o piłkę. Postaraj się rozluźnić. Możesz też lekko kołysać całym swoim ciałem. Podczas ćwiczenia odciążasz swój przemęczony kręgosłup i zmęczoną okolicę krzyżowo-lędźwiową. Uwaga! Pozycja ta może być również wykorzystywana w pierwszej fazie porodu . Kołysz się na piłce Opierając się na piłce, nie opuszczasz swobodnie głowy, tylko podpierasz się na rękach i lekko kołyszesz. Odciążasz wtedy kręgosłup. Bądź giętkim kotem To dość typowa pozycja dla jogi. Uklęknij, siadając na...

figura po ciąży
Fotolia
Mama
7 ćwiczeń, dzięki którym będziesz zgrabna po ciąży
15 minut dziennie: tyle wystarczy, żebyś miała szczupłe uda, płaski brzuch, wyprostowaną sylwetkę! Nie wierzysz? Spróbuj. Dzięki naszym ćwiczeniom po ciąży szybko wrócisz do figury... sprzed ciąży!

Jeśli jesteś po porodzie naturalnym , pierwsze ćwiczenia możesz zacząć wykonywać już po 6 tygodniach, kiedy skończy się połóg. To, kiedy możesz zacząć ćwiczenia po cesarskim cięciu , musisz skonsultować ze swoim ginekologiem.  Najważniejsze, by znaleźć codziennie 15 minut. Dzięki temu możesz wrócić do figury sprzed ciąży! Rób tak przez miesiąc, zobaczysz, jakie będą efekty. Masz szansę wrócić do figury sprzed ciąży. 1. Wyciąganie kręgosłupa  Usiądź prosto ze skrzyżowanymi nogami. Pochylaj się jak najdalej do przodu, maksymalnie rozciągając kręgosłup na całej jego długości. Powtórz ćwiczenie 10 razy. Co daje takie ćwiczenie po porodzie?   Sprawność kręgosłupa ma duży wpływ na nastrój. Ciąża jest dla kręgosłupa dużym wysiłkiem, musi podtrzymywać większy ciężar niż zazwyczaj, stąd często pojawiają się bóle kręgosłupa. Po porodzie należy bardzo o niego dbać, wzmacniać mięśnie podtrzymujące.  2. Świeca Leżąc na plecach, podnoś wysoko w górę wyprostowane nogi, tak aby jednocześnie unieść miednicę i część lędźwiową kręgosłupa. Następnie wolno powracaj do pozycji leżącej. Oddychaj powoli i głęboko, aby dotlenić mózg. Powtórz ćwiczenie 5 razy. Co daje takie ćwiczenie po porodzie? Wzmacnia mięśnie, prostuje sylwetkę. 3. Rozciąganie kręgosłupa Siedząc z wyprostowanymi i złączonymi nogami, pochylaj się do przodu, przesuwając wyprostowane ręce w kierunku stóp. Nie garb przy tym pleców. Wytrzymaj jak najdłużej. Nic nie szkodzi, jeżeli nie dotkniesz rękami stóp. Najważniejsze to wytrzymać choć minutę w takiej pozycji. Potwórz ćwiczenie 5 razy. Co daje takie ćwiczenie po porodzie?  Uelastycznia mięśnie, zapobiega bólom kręgosłupa.     4. Oddychanie przeponą Połóż dłonie na wysokości ostatniego żebra. Zrób głęboki wdech,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz