Reklama

W krajach cywilizowanych rośnie liczba osób otyłych i z nadwagą. Nawet spora część szczupłych nastolatków i studentów z czasem zamienia się w grubych dorosłych. Kiedy to się dzieje i dlaczego?

Reklama

Pierwszy krytyczny moment: koniec edukacji

Opuszczenie szkoły średniej i rozpoczęcie studiów lub pracy skutkuje tym, że młodzi ludzie średnio 7 minut mniej każdego dnia przeznaczają na aktywność fizyczną. Mniej ruszają się ci, którzy zaczynają studia, a nie pracę – oni ruszają się mniej średnio o ponad 12 minut dziennie.

Badania nie wykazały na tym etapie życia znaczącego wzrostu masy ciała, choć zanotowano spadek jakości żywienia. Cóż – nic dziwnego, to etap, na którym dzieci często wyfruwają z domu i maminej kuchni. Niestety jest to też czas, kiedy młodzi ludzie kształtują swoje nawyki dotyczące żywienia i stylu życia, które trwają później latami.

Drugi krytyczny moment: gdy kobieta zostaje mamą

Naukowcy zaobserwowali, co dzieje się z masą ciała, aktywnością fizyczną i żywieniem kobiet, które zostają mamami i tych, które jeszcze nie zdecydowały się na macierzyństwo. Okazało się, że w ciągu 6-7 lat od porodu masa ciała mam wzrasta średnio o blisko 9 kg i 3,3 punktu BMI. Kobiety, które nie rodzą dzieci, przez ten sam czas też tyją, ale mniej – średnio 7,5 kg i 2,8 punktu BMI. Tatusiowie mają lepiej – oni nie tyją, gdy rodzi im się dziecko.

Sprawdź: Co i ile jeść w ciąży, żeby nie przytyć

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to jej ilość maleje bardziej u rodziców obu płci niż u ludzi, którzy nie stali się rodzicami. Dieta w obu grupach w tym czasie nie zmienia się znacząco.

Wnioski? Macierzyństwo niestety tuczy. Najprawdopodobniej wynika to z tego, że mamy mniej czasu poświęcają na aktywność fizyczność.

Sprawdź: Ile przytyjesz w ciąży i od czego to zależy

Jesteś mamą? Faktycznie ważysz więcej niż kiedyś? Nie poddawaj się – jedz zdrowo i koniecznie znajdź czas na ruch. Jeśli ci się to uda, korzyść będzie podwójna: ty schudniesz, a swojemu dziecku czy dzieciom dasz dobry przykład, że jeść trzeba zdrowo, i że ruch to ważny element życia. Może one unikną tycia, gdy skończą szkołę średnią i zostaną rodzicami? Oby!

Źródło: University of Cambridge

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama