Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dieta w ciąży aby nie przytyć
Fotolia
Dieta w ciąży

Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć za bardzo – rady eksperta

Wiele kobiet zastanawia się, co jeść w ciąży, żeby nie przytyć. Przybieranie na wadze w ciąży to naturalna sprawa, ale tylko wtedy, gdy przyszła mama tyje prawidłowo. Pytamy ginekologa z Instytutu Matki i Dziecka, jaka dieta pomoże utrzymać kilogramy pod kontrolą.

O wprowadzeniu zasad racjonalnej, zdrowej diety w ciąży warto pomyśleć już podczas planowania macierzyństwa. Dzięki temu przyszła mama od samego początku może cieszyć się dobrą formą i prawidłową wagą, a dziecko w czasie swojego intensywnego wzrastania otrzymuje wszystkie potrzebne substancje – mówi dr Marzena Jurczak Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Ile kalorii jeść w ciąży? [WIDEO]

Dieta w ciąży, aby nie przytyć

Jeśli zmiana diety na zdrowszą ma miejsce dopiero na etapie ciąży, warto kierować istotnymi wskazówkami, które wymienia nasza ekspertka:
 

  • Jadaj 5 urozmaiconych posiłków dziennie. Powinny wypadać one co około 3 godziny. Muszą zawierać produkty zbożowe (pieczywo, kasze), warzywa (w ilości 500 g/dzień), owoce (300 g/dzień), przetwory mleczne, mięso, ryby, rośliny strączkowe (źródło białka) i oleje roślinne. 
     
  • Wyeliminuj z diety produkty wysoko przetworzone – czyli fast food i barwione, słodzone napoje. Nawet przy braku nadwagi warto ograniczyć cukry proste, które zawierają słodycze. Ale odrobina gorzkiej czekolady nie zaszkodzi. 
     
  • W razie głodu między posiłkami sięgaj po zdrowe przekąski. Świetnie sprawdzają się w tej roli różnego rodzaju orzechy i migdały. Nie przesadzaj jednak z ich ilością, ponieważ są kaloryczne, zjadaj do 10–15 sztuk w ramach jednej porcji.
     
  • Waż się raz w tygodniu, aby kontrolować, jak przyrasta masa ciała. Waga w ciąży nie powinna rosnąć bardziej niż pół kg w ciągu tygodnia. Prawidłowy przyrost masy ciała podczas całej ciąży u kobiety z normalną wagą wyjściową, czyli BMI 18,5-24,9, wynosi 12-16 kg.

Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć

Zapotrzebowanie kaloryczne zmienia się z każdym trymestrem. W pierwszym wzrasta o 150 kcal na każdy dzień, jednak specjaliści twierdzą, że przez pierwsze trzy miesiące ciąży nie ma potrzeby jadać więcej niż przed ciążą. W drugim trymestrze zapotrzebowanie rośnie o ok. 360 kcal na każdy dzień, a w trzecim – o ok. 475 kcal dziennie w porównaniu do zapotrzebowania sprzed ciąży. Choć wydaje się to dużo, to ilość jedzenia w prawidłowym jadłospisie wcale nie wzrasta o tyle, o ile można by się spodziewać (czasem to tylko kromka chleba...).

Aby sprawdzić, co jeść w ciąży, żeby nie przytyć za bardzo, koniecznie przeczytaj, co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać. W naszym materiale znajdziesz ilości wszystkich niezbędnych produktów w diecie ciężarnej w każdym trymestrze ciąży. Stosowanie się do tych zaleceń pozwala dziecku zdrowo się rozwijać, a przyszłej mamie kontrolować przyrost masy ciała.

Dieta w ciąży, żeby nie przytyć – jadłospis

Dietetyczka Edyta Gulińska, autorka książki „Jem dla dwojga, nie za dwoje”, przygotowała dla nas tygodniowy jadłospis dla ciężarnych. Znajdziesz go w materiale: Dieta w ciąży – jadłospis na 7 dni. Oczywiście jest to tylko przykład, więc – możesz samodzielnie komponować posiłki, pamiętając o tym, aby w ciągu dnia zjadać odpowiednie ilości produktów zbożowych, warzyw, owoców, mięsa czy ryb oraz produktów mlecznych.

Warto też zapoznać się z informacjami dotyczącymi tego, czego nie jeść w ciąży. Znajdują się tam zarówno produkty, które mogą zaszkodzić rozwojowi płodu, jak i te, które niepotrzebnie zwiększają kaloryczność diety, a więc podnoszą ryzyko nadmiernego tycia w ciąży.

Połączenie wytycznych dotyczących żywienia ciężarnych ze zdrowym rozsądkiem to naprawdę najlepszy sposób na uniknięcie nadmiernego tycia w ciąży (uwaga, zbyt duży przyrost masy ciała sprzyja też powstawaniu rozstępów!). Każda przyszła mama może raz po raz sięgnąć po drobną, słodką przyjemność, chodzi jednak o to, aby nie folgować sobie i nie jeść za dwoje. Ciąża trwa tylko 9 miesięcy i choć teraz wydaje ci się, że to długo, to czas mija szybko. Warto przez ten czas zdrowo się odżywiać. Przekonasz się o tym, witając na świecie zdrowe dziecko i unikając walki z dużą nadwagą po ciąży.

Polecamy:

waga
fotolia
Dieta w ciąży
Ile przytyjesz w ciąży - błyskawiczny test
waga w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Jesteś w ciąży? Sprawdź, ile przytyjesz i od czego to zależy
Tycie w ciąży odbywa się w różnym tempie, kobiety najwięcej przybierają na wadze na początku 3. trymestru. Jest wiele kobiet, które w ciąży przytyły w sposób zdrowy. I to właśnie im łatwiej wrócić do dawnej sylwetki. Bo zdrowo w tym wypadku znaczy tyle, ile trzeba.

Tycie w ciąży zależy między innymi od wcześniejszej wagi, wieku, a także innych czynników, takich jak odżywianie i aktywność fizyczna. Prawidłowe tycie w ciąży zakłada przybranie na wadze 11-13 kg. Nadmierne przybieranie na wadze w ciąży zwiększa ryzyko niektórych chorób, np. nadciśnienia tętniczego i   cukrzycy ciążowej. Przyszła mama powinna zadbać o dietę w ciąży i odpowiednie nawodnienie organizmu.  Spis treści :   Czy wiek wpływa na tycie w ciąży? Ile się tyje w ciąży? Szybkie tycie w ciąży – przyczyny Tycie w ciąży w poszczególnych miesiącach Tycie w ciąży, a powrót do wcześniejsze figury Czy utyję w ciąży tyle, co moja mama? Jak zapanować nad apetytem w ciąży? Czy karmienie piersią odchudza? Kiedy można zacząć dietę odchudzającą po porodzie? Zasady diety w ciąży Czy wiek wpływa na tycie w ciąży? Tak. Z wiekiem u każdego człowieka przemiana materii zwalnia, a to zwiększa ryzyko tycia. Dlatego trzydziestolatki łatwiej przybierają w ciąży na wadze niż dwudziestolatki. Zwykle dłużej też tracą nadwagę po porodzie. Jest jeszcze jeden czynnik, na który nie mamy wpływu – to rodzaj komórek tłuszczowych. Każdy z nas rodzi się z określoną ich liczbą, kiedy tyjemy – komórki puchną, a gdy chudniemy – zmniejszają swą objętość. Niektórzy mają jeszcze tzw. komórki uśpione, które uaktywniają się pod wpływem zawirowań hormonalnych, np. spowodowanych ciążą. Wówczas komórki te puchną, ale nie wracają już do pierwotnego rozmiaru – dlatego niektórym kobietom trudno wrócić do dawnej wagi. Ile się tyje w ciąży? Ile można przytyć w ciąży? To zależy od wagi wyjściowej. Średnio kobieta tyje 11–13 kg w pojedynczej ciąży . Punktem odniesienia będzie dla ciebie tzw. rekomendowany przybór...

co jeść w ciąży
fotolia
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Zastanawiasz się, co jeść w ciąży, bo wiesz, że dieta wpływa na zdrowie dziecka. Ciąża to czas, kiedy twój jadłospis ma szczególne znaczenie – niedobory pewnych składników mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu albo twoje zdrowie. Sprawdź, co jeść w ciąży – lista wskazanych i odradzanych produktów jest prosta, a wszystkie składniki – w zasięgu twojej ręki.

Jeśli zastanawiasz się, co najlepiej jeść w czasie ciąży, nie musisz szukać kulinarnych inspiracji w dalekim świecie. Dr Preeti Agrawal, ginekolożka-położnik z Wrocławia, uważa, że zdrową dietę w każdym trymestrze ciąży można stworzyć na bazie tradycyjnych składników znanych w Polsce od lat. Aby mieć dobrą formę i wagę oraz urodzić zdrowe, mądre dziecko, jedz kasze, chude mięso, ryby i zdrowe tłuszcze. Do polecanych produktów dołączamy również informacje o tym, czego nie powinna jeść kobieta w ciąży. Spis treści: Co jeść w ciąży – lista Co jeść w ciąży – 1 trymestr Co jeść w ciąży – 2 trymestr Co jeść w ciąży – 3 trymestr Co pić w ciąży? Co jeść w ciąży? Lista Każda przyszła mama zastanawia się, jakie produkty powinna jeść kobieta w ciąży. To niezmiernie ważne dla rozwoju maluszka!  Poniżej lista produktów, z których organizm matki i płodu powinien czerpać energię. To konkretny spis tego, co najlepiej jeść w ciąży. Jak wyliczono, ciąża wiąże się z dodatkowym zapotrzebowaniem kalorycznym na poziomie ok. 75 000 kcal przez cały okres jej trwania. Część z tych dodatkowych kilokalorii zostanie przez organizm przekazana dziecku, a część organizm przyszłej mamy wykorzysta na wytworzenie łożyska, wód płodowych i worka owodniowego. 1. Kasze i produkty zbożowe Kasze są niedoceniane, a zawierają wszystkie ważne dla zdrowia składniki odżywcze. Uodporniają również na stres, a także zwiększają wytrzymałość organizmu – co jest bardzo ważne przed porodem, dlatego w ciąży powinnaś jeść różne kasze. Kasze są również doskonałym źródłem węglowodanów i białka. Dostarczają składniki mineralne, a także błonnik i tłuszcze – wszystko, czego potrzebujesz w diecie w ciąży . Co jeść w ciąży: kaszę jaglaną,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz