Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
waga w ciąży
Adobe Stock
Lekcja 4

Jesteś w ciąży? Sprawdź, ile przytyjesz i od czego to zależy

Tycie w ciąży odbywa się w różnym tempie, kobiety najwięcej przybierają na wadze na początku 3. trymestru. Jest wiele kobiet, które w ciąży przytyły w sposób zdrowy. I to właśnie im łatwiej wrócić do dawnej sylwetki. Bo zdrowo w tym wypadku znaczy tyle, ile trzeba.

Tycie w ciąży zależy między innymi od wcześniejszej wagi, wieku, a także innych czynników, takich jak odżywianie i aktywność fizyczna. Prawidłowe tycie w ciąży zakłada przybranie na wadze 11-13 kg. Nadmierne przybieranie na wadze w ciąży zwiększa ryzyko niektórych chorób, np. nadciśnienia tętniczego i cukrzycy ciążowej. Przyszła mama powinna zadbać o dietę w ciąży i odpowiednie nawodnienie organizmu. 

Spis treści:

 1. Czy wiek wpływa na tycie w ciąży?
 2. Ile się tyje w ciąży?
 3. Szybkie tycie w ciąży – przyczyny
 4. Tycie w ciąży w poszczególnych miesiącach
 5. Tycie w ciąży, a powrót do wcześniejsze figury
 6. Czy utyję w ciąży tyle, co moja mama?
 7. Jak zapanować nad apetytem w ciąży?
 8. Czy karmienie piersią odchudza?
 9. Kiedy można zacząć dietę odchudzającą po porodzie?
 10. Zasady diety w ciąży

Czy wiek wpływa na tycie w ciąży?

Tak. Z wiekiem u każdego człowieka przemiana materii zwalnia, a to zwiększa ryzyko tycia. Dlatego trzydziestolatki łatwiej przybierają w ciąży na wadze niż dwudziestolatki. Zwykle dłużej też tracą nadwagę po porodzie. Jest jeszcze jeden czynnik, na który nie mamy wpływu – to rodzaj komórek tłuszczowych. Każdy z nas rodzi się z określoną ich liczbą, kiedy tyjemy – komórki puchną, a gdy chudniemy – zmniejszają swą objętość. Niektórzy mają jeszcze tzw. komórki uśpione, które uaktywniają się pod wpływem zawirowań hormonalnych, np. spowodowanych ciążą. Wówczas komórki te puchną, ale nie wracają już do pierwotnego rozmiaru – dlatego niektórym kobietom trudno wrócić do dawnej wagi.

Ile się tyje w ciąży?

Ile można przytyć w ciąży? To zależy od wagi wyjściowej. Średnio kobieta tyje 11–13 kg w pojedynczej ciąży. Punktem odniesienia będzie dla ciebie tzw. rekomendowany przybór wagi. Najpierw jednak określ BMI, czyli wskaźnik masy ciała. Podziel swoją wagę (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu.

Normy tycia w ciąży:
 

Wynik BMI Co oznacza? Ile można przytyć w ciąży?
poniżej 18,5 niedowaga 12,5–18 kg
18,5–24,9 w normie 11,5–16 kg
25–29,9 nadwaga 7–11 kg
powyżej 30 otyłość do 7 kg

 

Szybkie tycie w ciąży – przyczyny

Szybkie tycie w ciąży zależy od kilku czynników, jest to między innymi zła dieta, brak ruchu. Na przyrost wagi wpływa również skłonność organizmu do zatrzymywania wody. Istotny jest także wiek kobiety – im jest ona starsza, tym

jej przemiana materii jest wolniejsza, a to powoduje dodatkowe kilogramy.

Tycie w ciąży w poszczególnych miesiącach

Wbrew temu, co może się wydawać, tycie w ciąży wcale nie zaczyna się już na samym jej początku. Przyrost wagi w ciąży odbywa się w różnym tempie. W pierwszym trymestrze kobieta przybiera na wadze ok. 1-2 kg. W drugim trymestrze – ok. 6 kg, natomiast w trzecim – ok. 5 kg. W którym miesiącu ciąży tyje się najwięcej? Największy przyrost wagi następuje zwykle między 20–30. tygodniem ciąży, czyli między 5, a 7 miesiącem ciąży.

Tycie w ciąży, a powrót do wcześniejsze figury

Czy powrót do figury sprzed ciąży jest możliwy? Oczywiście! Podczas ciąży nie zachodzą w organizmie żadne procesy, które na zawsze mogą odkształcać sylwetkę. To, jak będzie wyglądać twoje ciało po porodzie i czy wrócisz do wagi sprzed ciąży, zależy jedynie od ciebie. Newralgicznym miejscem jest brzuch – gdy kobieta przytyje za dużo, skóra na nim może nie obkurczyć się do wyjściowych rozmiarów. Cieszysz się, że brzuch podczas ciąży staje się coraz większy? Później może być on dla ciebie problemem.

Czy utyję w ciąży tyle, co moja mama?

Niekoniecznie. Przyrost wagi w ciąży nie jest zapisany w genach. Od nich może zależeć jedynie wielkość dziecka. Jeśli ty lub ojciec dziecka przyszliście na świat jako duże noworodki, to i wasz potomek zapewne może być ponadprzeciętnie duży. Wbrew pozorom otyłe kobiety nie rodzą większych dzieci. Wręcz odwrotnie! Ich organizm często jest tak złakniony pożywnych i zdrowych składników pokarmowych, że w pierwszej kolejności bierze je dla siebie, a nie wzmacnia dziecka. Maluchy rodzą się wtedy mniejsze. Skoro kobiety w twojej rodzinie przybierały na wadze podczas ciąży za dużo, to raczej sygnał dla ciebie, żeby zwrócić uwagę na nawyki żywieniowe i styl życia. Im bardziej jesteś aktywna, tym lepiej.

Jak zapanować nad apetytem w ciąży?

Dieta w ciąży powinna składać się z niewielkich posiłków: 6 lub 7 co 2–3 godziny. Gdy bardzo cię ssie w żołądku, wypij szklankę wody lub niesłodzonej zielonej herbaty. Zjedz jabłko, małego banana albo jogurt (bez cukru). Jeśli przez 9 miesięcy będziesz regularnie i zdrowo jeść, to masz większą szansę, aby stało się to twoim nawykiem. Szansa jest o wiele większa niż u kobiet, które próbują przestawić się na taki styl życia tylko z powodu stosowanej diety odchudzającej czy zbliżającego się sylwestra.
 

Nadmierne tycie w ciąży to nie tylko problem estetyczny. To również kłopot dla zdrowia. Zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego i cukrzycy ciążowej. Wraz z przyrostem kilogramów rośnie też skłonność do zakażeń – gorzej goją się rany po nacięciu krocza i cesarskim cięciu. Niedowaga także może być niebezpieczna – może zaburzyć rozwój płodu.

Czy karmienie piersią odchudza?

To się zdarza, ale nie jest pewne. na pewno nie wolno ci podczas karmienia piersią stosować diet odchudzających! Karmiąc, powinnaś zdrowo się odżywiać i  jeść o 500 kcal więcej niż przed ciążą. Jeśli będziesz jadła więcej, to karmiąc piersią, nie tylko nie schudniesz, ale możesz nawet przytyć!

Kiedy można zacząć dietę odchudzającą po porodzie?

Nie zaczynaj się odchudzać wcześniej niż po zakończeniu karmienia piersią. Jeśli natomiast karmisz butelką, nie wprowadzaj drastycznych ograniczeń w jedzeniu w trakcie połogu, czyli 6 tygodni po porodzie. Ten czas jest ci potrzebny, byś odzyskała siły.

Trenerka fitness radzi, jak ćwiczyć po ciąży:Zasady diety w ciąży

 1. Pij dużo niegazowanej wody – tłumi apetyt i jest niezbędna do prawidłowej pracy organizmu (m.in. usprawnia transport wartościowych składników).
 2. Jedz obfite śniadania – to pierwszy i najbardziej energetyczny posiłek w ciągu dnia, gdy go pominiesz, trudniej ci będzie uniknąć napadów wilczego głodu.
 3. Bądź wybredna – w doborze menu kieruj się jakością, a nie ilością. Talerz kanapek z wędliną wygląda smakowicie, ale o wiele zdrowiej będzie, jeśli zastąpisz je gotowanymi na parze warzywami. Możesz zjeść ich dużo!

Zobacz też:

Ile kalorii jeść w ciąży? [WIDEO]

połóg
Adobe Stock
Połóg
Połóg: co to jest, ile trwa i jak wygląda?
Połóg to czas dużych zmian w organizmie kobiety. Sześć tygodni po porodzie, czyli czas połogu, to trudny okres dla młodej mamy. Możesz borykać się z różnymi dolegliwościami, jak np. nietrzymanie moczu, zaparcia, pobolewanie podbrzusza podczas karmienia, zlewne poty. Jest to również okres, gdy hormony po porodzie szaleją, a to wpływa na samopoczucie kobiety.

  Sześć połogowych tygodni po urodzeniu dziecka to dla kobiety czas niezwykły. Ciało w połogu małymi krokami wraca do formy, regenerując się po trudach ciąży i porodu. Największe zmiany zachodzą w układzie hormonalnym, krążenia, w składzie krwi, a także w narządach płciowych i... oczywiście, w wyglądzie. Bądź dla siebie teraz bardzo wyrozumiała – w połogu możesz czuć wyczerpanie, mieć zmienne nastroje i baby bluesa czy być wciąż podenerwowana.   Spis treści:  Połóg  co to jest ? IIe trwa połóg? Połóg: jak przebiega? Połóg po cesarskim cięciu Połóg: niepokojące objawy Jak przetrwać połóg? Czy w połogu można zajść w ciążę? Jak wrócić do formy po porodzie? Połóg: co to jest? Połóg po porodzie naturalnym to czas, kiedy w ciele kobiety zachodzi szereg zmian mających na celu przywrócenie stanu sprzed ciąży. To, co działo się w organizmie przyszłej mamy przez 9 miesięcy, musi zostać cofnięte w znacznie krótszym czasie. Powoduje to istną burzę hormonalną i zmienność nastrojów u młodej mamy. Po porodzie w twoim organizmie następują zmiany hormonalne – wyrzut oksytocyny i endorfin, a to z kolei pozytywnie oddziałuje na twoje emocje. Po kilku dniach jednak poziom tych hormonów spada. W czasie połogu twoje samopoczucie powinno już się w miarę ustabilizować. Jeżeli jednak czujesz, że jest ci źle i nie dajesz sobie rady z własnymi emocjami , koniecznie powiedz o tym partnerowi, położnej, lekarzowi – ginekologowi czy nawet pediatrze, kiedy go odwiedzisz razem z maluszkiem. To bardzo ważne! Depresja poporodowa, którą jest zagrożone nawet 20 proc. mam, to poważna choroba. Zaniedbana, prowadzi do rodzinnych tragedii. Tylko właściwa diagnoza i leczenie pomogą ci odzyskać równowagę i siły.  Połóg a baby...

sałatka, przepis na sałatkę, przepisy kulinarne, sałatka ze szpinakiem
pressmaster - Fotolia
Dieta w ciąży
6 najlepszych przepisów dla kobiet w ciąży
Miewasz zachcianki? Masz dość monotonnej ciążowej diety? Oto propozycje przepisów na zdrowe i smakowite dania dla ciężarnych.
kobieta w ciąży, ciąża, dieta w ciąży, ciastko
Dmitriy Melnikov - Fotolia.com
Dieta w ciąży
Kulinarne pułapki ciężarnych - 10 zakazanych produktów
Dobrze przyjrzyj się tym produktom i... zapomnij o nich. Wszystkie są zakazane w ciąży - mogą narazić na szwank zdrowie twoje i dziecka. Sprawdź, czego unikać i dlaczego.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj