Uśmiechaj się do dziecka i patrz mu w oczy

Pamiętaj, żeby pochylać się lub kucać, gdy do niego mówisz. Wtedy maluch dobrze cię widzi, a nie tylko słyszy twój głos z góry. Kontakt wzrokowy z dzieckiem jest bardzo ważny, często bez słów można wyrazić dużo więcej niż długą rozmową.

Reklama

Słuchaj tego, co dziecko ma do powiedzenia

Myślisz sobie "oczywiście, przecież słucham". Ale czy na pewno? Czy nie przerywasz zniecierpliwiona mówiąc "tak, już dobrze, skończ obiadek", albo "teraz bądź cicho, mama ogląda film"? Rozmawiaj z dzieckiem i wysłuchuj do końca tego, co ma ci do powiedzenia!

Czytaj i opowiadaj dziecku bajki

To może być wasz mały wieczorny rytuał – kiedy maluch już jest w łóżku, czytasz mu bajkę na dobranoc. Słuchanie bajek jest bardzo rozwijające, a twoja obecność i głos dodatkowo budują poczucie bezpieczeństwa malucha.

Dawaj dziecku wybór

Oczywiście kilkulatek nie może zupełnie sam decydować o tym, co będzie robił, jadł i w co ubierał, ale możesz już od najmłodszych lat pokazywać swojemu dziecku, że jego zdanie się liczy. Zapytaj, czy woli marchewkę czy brokuły do obiadu albo czy wybiera bluzkę w paski czy groszki.

Wysyłaj dziecku kartki i listy

Czasami zdarza się, że musisz wyjechać w podróż służbową, albo maluch jedzie na tydzień do dziadków. Wyślij mu list! Nie musi być długi, wystarczy kilka zdań. Zawsze znajdzie się ktoś, kto go dziecku przeczyta. Możesz mieć pewność, że takie listy dziecko będzie przechowywało jak największy skarb przez wiele lat. I pamiętaj: e-mail czy sms to nie to samo!

Zobacz także

Idź za dzieckiem, kiedy chce cię prowadzić

Takim małym gestem mówisz mu bardzo wiele: że się dla ciebie liczy, że jest ważne, że bierzesz pod uwagę jego zdanie, że go słuchasz. Najczęściej maluch robi to, bo chce ci coś pokazać, czyli podzielić się z tobą swoim ważnym przeżyciem. Nie lekceważ tego!

Chodź na występy, apele, gale, pokazy, mecze

Oczywiście często trudno wygospodarować czas akurat w południe w środku tygodnia, ale zrób co w twojej mocy, by tam być. Dla dziecka obecność rodziców jest tak ważna, że nie które nie chcą występować, jeśli nie widzą na widowni mamy i taty. Pamiętaj, żeby dodać im otuchy i zapewnić, że jakkolwiek im pójdzie i tak kochasz je najbardziej na świecie!

Przedstawiaj dzieci swoim znajomym i przyjaciołom...

... i odwrotnie! Nie mów: "To moja córka Kasia, Kasiu, przywitaj się", a zamiast tego: "To jest moja córka Kasia, a to moja koleżanka Basia". Dzięki temu dziecko czuje się tak samo ważnym partnerem, jak dorosły i nie rośnie w przekonaniu, że dorośli są ważniejsi. Zna twoich znajomych i nie czuje, że są dla niego obcy.

Dziel się z dzieckiem swoimi marzeniami i sukcesami

Oczywiście równocześnie pamiętając, że to dziecko, a dziecko nie powinno być powiernikiem sekretów. Nie obciążaj go swoimi problemami, ale jeśli masz zły dzień, powiedz to, bo dziecko i tak widzi, że coś jest nie w porządku. Opowiadaj o tym, o czym marzysz i zachęcaj je do tego samego!

Często mów: Kocham cię!

Oczywiście, że kochasz swoje dziecko i ono o tym wie. Ale co innego jest to usłyszeć! Mów dziecku bardzo często, że je kochasz, nie tylko wtedy, gdy pięknie zaśpiewa piosenkę albo grzecznie posprząta po sobie zabawki. Podkreślaj to zwłaszcza wtedy, gdy coś przeskrobie, żeby upewnić je, że kochasz je bez względu na wszystko, nawet, gdy broi.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: 5 mitów o rozpieszczaniu dzieci

Reklama
Reklama
Reklama