Reklama

Chociaż okres jest comiesięcznym towarzyszem życia zdrowej kobiety, to jednak są takie momenty, kiedy bardzo chciałaby go przesunąć. Z pewnością wakacje, czy ślub są takimi powodami. Są sposoby na przesunięcie terminu miesiączki. Sprawdź, jak go przyspieszyć i czy każda z popularnych metod jest skuteczna.

Reklama

Sprawdź, czy nie jesteś w ciąży

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Oblicz datę zapłodnienia Czytaj więcej

To kluczowa sprawa - upewnij się, że opóźnienie miesiączki nie jest wynikiem zapłodnienia. Najprościej jest to zrobić za pomocą testu ciążowego. Najlepiej zrobić go wówczas, gdy w organizmie wydziela się już wystarczająca ilość hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Pojawia się ona w organizmie dopiero około 7-10 dni po zapłodnieniu.

Test ciążowy najlepiej wykonać nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, a najlepiej ok. 2 dni po jej terminie. Jeżeli miesiączka spóźnia się tydzień, a test wskazuje dwie kreski, możesz mieć niemal 97 proc. pewności, że spodziewasz się dziecka.

Innymi przyczynami braku okresu mogą być:

  • zaburzenia hormonalne,
  • nieodpowiednia dieta,
  • długotrwały stres,
  • odstawienie tabletek antykoncepcyjnych,
  • choroba,
  • długotrwały wysiłek fizyczny,
  • zmiana klimatu.

Tabletki antykoncepcyjne przyspieszają miesiączkę

Środki hormonalne w postaci tabletek antykoncepcyjnych są najskuteczniejszą metodą przesuwania miesiączki. Hamują one wytwarzanie hormonów odpowiedzialnych za pojawienie się krwawienia.

W tym celu trzeba zrezygnować z przerwy w braniu tabletek i wraz z wystąpieniem krwawienia rozpocząć kolejny blister.
W zależności od tego na jak długo chce się opóźnić okres, należy przyjmować tabletki hormonalne nie robiąc przerwy. W ten sposób można w ogóle wyeliminować występowanie miesiączki, nawet na kilka miesięcy. Następnie należy zrobić tygodniową przerwę w przyjmowaniu leków - wówczas wystąpi krwawienie.

Takie „awaryjne" rozwiązanie powinno być stosowane wyjątkowo i jedynie z użyciem tabletek antykoncepcyjnych jednofazowych.

Aby przyspieszyć okres - skonsultuj się z lekarzem

Korzystanie z tabletek hormonalnych na własną rękę może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Dlatego niezależnie od tego, czy stosujesz na co dzień antykoncepcję w postaci tabletek hormonalnych, czy też nie, w celu przyspieszenia okresu musisz się skontaktować z ginekologiem. Lekarz odpowiednio dobierze rodzaj pigułek oraz sposób ich dawkowania.

Jeżeli chcesz przesunąć miesiączkę, zgłoś się do lekarza ginekologa nawet 2-3 miesiące wcześniej. Lekarz musi skierować cię na badania, aby sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania antykoncepcji hormonalnej.

Domowe sposoby na przyspieszenie okresu

Opierają się przede wszystkim na tym, aby kobieta mogła się zrelaksować i rozluźnić oraz spowodować rozrzedzenie krwi w organizmie. Do popularnych metod wywołania spóźniającej się miesiączki zalicza się:

  • gorącą kąpiel – relaksuje i poprawia krążenie krwi, zwiększając jej ciśnienie,
  • okłady termoforem w okolicy podbrzusza,
  • seks,
  • lampkę czerwonego wina,
  • wysiłek fizyczny – skuteczne są 30-minutowe ćwiczenia na mięśnie brzucha, robienie przysiadów, skłonów, a także bieganie,
  • masaż dolnych partii brzucha gorącym strumieniem wody, nie wolno przesadzać z temperaturą wody, jej zbyt wysoki poziom może doprowadzić do oparzeń, omdlenia lub wywołać krwotok,
  • picie herbatek ziołowych – działają rozkurczowo na naczynia krwionośne oraz mięśnie macicy, szczególnie zioła dziurawca, krwawnika pospolitego, malwy, natki pietruszki oraz imbiru.

Nie udowodniono naukowo stuprocentowej skuteczności domowych sposobów na przyspieszenie okresu, chociaż z pewnością są kobiety, u których któraś z wymienionych wyżej metod zadziałała – wiele zależy też od danego organizmu, który może różnie reagować.

Aspiryna na przyspieszenie miesiączki?

Witamina C to jeden ze sposobów na przyspieszenie miesiączki, który nie powinien być stosowany, gdyż może być niebezpieczny. Kwas acetylosalicylowy rozrzedza krew, dlatego przyjęcie zbyt dużej dawki może doprowadzić do krwotoku. Nadmierne stosowanie kwasu acetylosalicylowego szkodzi, gdyż jego nawet małe dawki zmniejszają wydalanie kwasu moczowego. U niektórych osób może to doprowadzić nawet do napadu dny moczanowej.

Stosowanie domowych sposobów na przyspieszenie miesiączki nie jest wskazane w sytuacji, gdy występuje dość duże opóźnienie okresu lub doszło do jego całkowitego zatrzymania. W takich sytuacjach należy zgłosić się na wizytę lekarskich, gdyż brak miesiączki może być objawem poważnej choroby.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama