Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zapłodnienie objawy
AdobeStock
Objawy ciąży

Zapłodnienie: objawy (po czym poznać, że doszło do zapłodnienia)

Objawy wskazujące, że kobieta jest w ciąży, można zauważyć już po około 10 dniach od zapłodnienia. Są to tkliwość piersi, większe zmęczenie i częstsze chodzenie do toalety. Od momentu zapłodnienia do zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy w kobiecym organizmie dokonuje się ogromna przemiana – zobacz, po czym poznać, że doszło do zapłodnienia.

Objawy zapłodnienia, wynikające z zagnieżdżenia się komórki w macicy, dosyć szybko zostaną odczytane przez przyszłą mamę. Choć najbardziej charakterystycznym objawem jest brak miesiączki – występuje także szereg innych dolegliwości związanych z początkami ciąży. Opisujemy najbardziej charakterystyczne pierwsze objawy po zapłodnieniu, które zdradzają, że za dziewięć miesięcy kobieta zostanie mamą. 

Spis treści: 

  1. Moment zapłodnienia: objawy
  2. Pierwsze objawy zapłodnienia po 10 dniach
  3. Krwawienie po zapłodnieniu
  4. Tkliwość piersi
  5. Wzrost temperatury ciała
  6. Przemęczenie i senność
  7. Częstsze robienie siusiu
  8. Pierwsze objawy zapłodnienia: śluz
  9. Ból brzucha po zapłodnieniu
  10. Nadwrażliwość na zapachy
  11. Mdłości i wymioty

Co się dzieje w 3. tygodniu ciąży? [WIDEO]

Moment zapłodnienia: objawy

Moment zapłodnienia nie wywołuje u kobiety żadnych objawów, które byłaby w stanie odczuć. Nie doskwierają jej w tym momencie żadne dolegliwości. Dopiero początek ciąży wiąże się ze zmianami w samopoczuciu kobiety. Pierwsze zauważalne zmiany pojawiają się już po zapłodnieniu.

Pierwsze objawy zapłodnienia po 10 dniach

Pierwsze objawy zapłodnienia mogą wystąpić już nawet 10 dni po zapłodnieniu. Rozpoznanie pierwszych objawów ciąży nie jest jednak proste. Wczesne oznaki ciąży często brane są za przemęczenie, przeziębienie lub zatrucie pokarmowe. Czasem objawy zapłodnienia mogą przypominać dolegliwość odczuwane przed miesiączką.

Zdarza się również, że ciąża zaczyna się bezobjawowo. Wszystko zależy od organizmu kobiety. Aby mieć pewność, że doszło do zapłodnienia, najlepiej udać się na badanie do lekarza ginekologa. Jeśli przypuszczasz, że jesteś w ciąży – za pomocą kalkulatora zapłodnienia możesz obliczyć, w którym dniu twoje dziecko zostało poczęte. 

Cały proces zapłodnienia kobiety trwa około 7 dni. Jest to okres liczony od momentu połączenia się komórki jajowej z plemnikiem, jej dzielenia się i jednoczesnej wędrówki przez jajowód do macicy, aby się w niej zagnieździć. Od tego momentu dobrze zagnieżdżonej komórce potrzebne są do życia cukry, tłuszcze i inne niezbędne substancje odżywcze. Jeżeli embrion prawidłowo usadowił się w macicy, to zaczyna wysyłać kobiecie pierwsze sygnały.

Krwawienie po zapłodnieniu

Niekiedy po zapłodnieniu pojawia się plamienie implantacyjne. Krwi jest wtedy znacznie mniej niż przy okresie. Plamienie trwa również krócej, niż miesiączka (1-2 dni). Barwa krwi jest jasnoróżowa lub/i brązowa. 

Najbardziej oczywistym objawem zapłodnienia jest brak miesiączki, jednak kobiety mające nieregularne cykle, mogą zorientować się, że są w ciąży dopiero po kilku miesiącach. Warto zrobić domowy test ciążowy, ale nie wcześniej niż 9-10 dni od zapłodnienia, gdyż wykonany wcześniej może nie wykryć ciąży.

Najpewniejszą metodą potwierdzenia ciąży na wczesny etapie będzie test ciążowy z krwi. Wykazuje on podwyższenie poziomu hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), produkowanego w trakcie ciąży już w kilka dni po zapłodnieniu.

Tkliwość piersi

To najczęstszy sygnał mogący wskazywać, że w trakcie owulacji doszło do zapłodnienia. W wyniku zmian hormonalnych – zwiększenia się poziomu estrogenów i progesteronu w organizmie – piersi stają się:

  • obrzęknięte,
  • wrażliwe na dotyk,
  • większe,
  • twarde.


Za kilka tygodni pojawi się na piersiach siateczka prześwitujących żyłek, świadcząca o tym, że komórki gruczołowe rozpoczęły przygotowania do karmienia mlekiem.

Wzrost temperatury ciała

Kiedy dochodzi do zapłodnienia, wzrasta temperatura ciała kobiety. Jej wzrost wynika z podwyższenia się poziomu progesteronu. Termometr może pokazywać o pół stopnia więcej – powyżej 37 stopni Celsjusza. Ten objaw może jednak zauważyć kobieta, która codziennie rano mierzy temperaturę ciała i w ten sposób obserwuje swoją płodność.

Przemęczenie i senność

Codzienne czynności, które do tej pory w ogóle nie męczyły kobiety, teraz mogą powodować duży wysiłek. To efekt zwiększonej ilości progesteronu, który obniża ciśnienie krwi i odpowiada za spowolnione trawienie. Czasem zmęczenie jest wynikiem słabego apetytu na początku ciąży.

Częstsze robienie siusiu

Po zapłodnieniu macica staje się rozpulchniona i powiększona. To może powodować uciskanie pęcherza moczowego. Kobieta musi częściej chodzić do toalety.

Pierwsze objawy zapłodnienia: śluz

Ilość śluzu szyjkowego po zapłodnieniu wyraźnie się zwiększa. Ma on uchronić ciężarną przed infekcjami pochwy, a tym samym – ochronić również dziecko. Ze śluzu powstanie czop, który aż do porodu zamknie szyjkę macicy i będzie bronić dostępu zarazków do rozwijającego się dziecka.

Ból brzucha po zapłodnieniu

Jednym z pierwszych objawów ciąży może być także ból brzucha lub podbrzusza. Wynika on z zagnieżdżenia zarodka w macicy. Zwykle przypomina ból występujący w pierwszych dniach miesiączki. Zdarza się też, że przyszła mama odczuwa wzdęcia i zaparcia lub ból jajnika po zapłodnieniu

Nadwrażliwość na zapachy

Niektóre kobiety już od momentu zapłodnienia zauważają wyostrzenie węchu, przez co zapachy, które dotąd były neutralne, mogą teraz je drażnić. Zapach ulubionej potrawy może niespodziewanie okazać się trudny do zniesienia. Prawdopodobnie natura chroni w ten sposób kobiety przed potrawami, chemikaliami i innymi substancjami, które mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.

Mdłości i wymioty

Poranne mdłości są wynikiem wysokiego stężenia hormonu hCG w jej organizmie. Mogą wystąpić mdłości, a nawet wymioty, zwłaszcza rano po przebudzeniu się, ale też wieczorem. Nie jest to jednak reguła. Czasem pierwszym objawem zapłodnienia może być zmiana upodobań kulinarnych. Coś, co do tej pory kobieta jadła ze smakiem, teraz wywołuje nudności.
 

Możesz być w ciąży? Nie czekaj ze sprawdzeniem dwóch tygodni, te testy już kilka dni po zapłodnieniu dają wiarygodny wynik.


Źródło: Heidi Murkoff „W oczekiwaniu na dziecko". Wyd. Rebis

Zobacz także: 

zapłodnienie
AdobeStock
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Zapłodnienie jest możliwe, jeśli plemnik wniknie do dojrzałej komórki jajowej. Taki proces musi zajść w przypadku każdego organizmu żywego, u którego występuje rozmnażanie płciowe. Z połączenia męskiej i żeńskiej komórki rozrodczej (jajeczka i plemnika) powstaje zygota, która u ludzi przekształca się w płód. Przedstawiamy wszystkie etapy zapłodnienia.

Zapłodnienie u ludzi to efekt współżycia płciowego lub procedury in vitro. Sam biologiczny proces zapłodnienia w obu przypadkach polega na tym samym – jest to połączenie się materiału genetycznego plemnika i komórki jajowej. Jedyna różnica to miejsce, w którym do tego dochodzi – albo w jajowodzie lub macicy kobiety, albo w probówce laboratoryjnej. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega zapłodnienie. Spis treści: Co to jest zapłodnienie? Zapłodnienie – objawy Jak dochodzi do zapłodnienia? Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Gdzie dochodzi do zapłodnienia? Ile trwa zapłodnienie? Co się dzieje po zapłodnieniu? ​ Kiedy po zapłodnieniu zrobić test ciążowy? Dlaczego nie zawsze dochodzi do zapłodnienia? Zapłodnienie in vitro Co to jest zapłodnienie? Zapłodnienie to skomplikowany proces polegający na połączeniu jajeczka z plemnikiem, czyli komórek rozrodczych zwanych inaczej gametami. W trakcie zapłodnienia dochodzi do scalenia jąder komórkowych i cytoplazmy zawartej w komórkach rozrodczych. Jednocześnie dochodzi do połączenia się 23 chromosomów z gamety żeńskiej z taka samą liczbą chromosomów z gamety męskiej – tak wygląda przekazanie genów. W ten sposób z dwóch gamet powstaje jedna komórka – zygota, która poprzez dalszy podział komórek przekształci się w zarodek, a następnie w płód. Zgodnie ze współczesnymi standardami nauki uważa się, że zapłodnienie to proces ciągły i może trwać nawet do 24 godzin, dlatego też niemożliwe jest wskazanie dokładnego momentu połączenia się gamet. Zapłodnienie – objawy Objawy zapłodnienia zwykle nie są odczuwane i zauważane przez kobietę. Podczas zagnieżdżania się zapłodnionego jajeczka w błonie śluzowej macicy (czyli implantacji zarodka) może pojawić się krwawienie implantacyjne . Występuje...

Pierwsze objawy ciąży
Adobe Stock
Objawy ciąży
Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają, pełna lista wczesnych objawów
Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić przed spodziewaną miesiączką. Już po tygodniu od zapłodnienia pojawia się delikatne plamienie, ból brzucha czy wzrost temperatury. To wtedy w organizmie rusza lawina hormonalnych zmian. Nie wszystkie objawy wczesnej ciąży są jednak tak charakterystyczne i nie wszystkie kobiety je obserwują.

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się, jeszcze zanim zauważysz brak miesiączki. Już nawet po tygodniu od zapłodnienia niektóre ciężarne mogą zaobserwować u siebie zmieniony śluz (białą wydzielinę), wzrost temperatury ciała, delikatny ból brzucha, plamienie, ból jajników czy zgagę. To wczesne objawy ciąży.  Opisujemy, jak rozpoznać pierwsze oznaki zapłodnienia, które mogą sugerować, że jesteś w ciąży, zanim wykonasz pozytywny test ciążowy . Podajemy, kiedy występują i wyliczamy inne typowe i nietypowe objawy ciąży, które pojawiają się na nieco późniejszym etapie. Spis treści:  Pierwsze objawy ciąży – kiedy Pierwsze objawy ciąży tuż po zapłodnieniu Jakie są pierwsze objawy ciąży? [PEŁNA LISTA] Nietypowe objawy wczesnej ciąży Brak miesiączki – czy to zawsze oznaka ciąży PMS czy pierwsze objawy ciąży  Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają? Najwcześniejsze pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już w pierwszym lub drugim tygodniu przed terminem miesiączki. Obecność oznak ciąży na tak wczesnym etapie zdarza się jednak relatywnie rzadko. Niektóre kobiety od samego początku czują, że coś zmieniło się w ich organizmie i dostrzegają u siebie pierwsze objawy ciąży. Inne przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni nie zdają sobie sprawy, że spodziewają się dziecka. Dzieje się tak np. gdy kobieta cierpi na zaburzenia miesiączkowania . W przypadku kilku charakterystycznych wczesnych objawów ciąży można podać przybliżony czas ich występowania.  Kiedy mogą wystąpić pierwsze objawy ciąży:  Wzrost temperatury ciała – następuje tuż po zapłodnieniu i trwa przez ok. 3 tygodnie. Zatrzymanie wody w organizmie – objaw pojawia się tuż po...

Śluz przed okresem
Adobe Stock
Starania o dziecko
Śluz przed okresem: co oznacza, jak powinien wyglądać?
Śluz przed okresem może mieć różne kolory i konsystencję. Jego wygląd zależy między innymi od diety, poziomu stresu, możliwych infekcji lub ciąży. Inny jest śluz w dni płodne, inny w fazie niepłodnej.

Śluz przed okresem to szerokie pojęcie. Dotyczy śluzu na przestrzeni całego cyklu, jak i śluzu wydzielanego po owulacji, bezpośrednio przed okresem. Wygląd śluzu może sugerować ciążę. Nie jest to jednak jednoznaczny sygnał, że doszło do zapłodnienia. Konsystencja i właściwości śluzu zmieniają się, aby chronić drogi rodne przed zakażeniem, a także by ułatwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Śluz szyjkowy w trakcie cyklu miesiączkowego zmienia się pod wpływem działania hormonów (estrogenu i progesteronu). Estrogen jest wytwarzany przed owulacją. Im wyższy poziom estrogenu, tym śluz szyjkowy staje się  bardziej płynny, bardziej przezroczysty i sprężysty . Jego pH jest zasadowe, korzystne dla plemników. To tak zwany śluz płodny . Progesteron jest wytwarzany po owulacji przez tzw. ciałko żółte. Im więcej progesteronu, tym śluz szyjkowy jest bardziej lepki i suchy . Dzięki temu lepiej chroni przed patogenami. Jego pH staje się kwasowe. Śluz przed okresem Śluz przed okresem chroni szyjkę macicy przed uszkodzeniami. Warto jednak wiedzieć, że śluz jest wydzielany z pochwy nie tylko przed okresem. Produkują go gruczoły szyjki macicy. Wydzielina ta pełni wiele innych funkcji – może ułatwić zajście w ciążę oraz być jedną z barier, które utrudniają wędrówkę plemnikom lub inwazję bakterii i wirusów. Jest to uzależnione od fazy cyklu miesiączkowego, a co za tym idzie – od stężenia estrogenu oraz progesteronu.  Ze względu na swój kolor, śluz często bywa uznawany za upławy lub objaw infekcji. Barwa wydzieliny w dużej mierze zależy od stężenia hormonów płciowych, więc nie należy zbyt szybko utożsamiać jej z infekcją. W przypadku choroby pojawiają się również inne objawy, takie jak swędzenie pochwy, zaczerwienienie oraz przykry zapach w miejscach intymnych. Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz