Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wózek Thule
Thule
Mama

Jak wrócić do formy po ciąży? Oto 5 ćwiczeń idealnych dla mam

Kiedy można bezpiecznie zacząć ćwiczyć po porodzie? Jakie treningi warto wykonywać? Te pytania z pewnością zadaje sobie wiele mam, które po ciąży chcą wrócić do formy lub zbudować ją od podstaw.

Przedstawiamy zatem przygotowane przez ekspertów z firmy Thule (renomowanego product wózków sportowych) propozycje ćwiczeń, które nie tylko idealnie nadają się na rozpoczęcie tego procesu, ale na dodatek doskonale wpiszą się w rytm dnia młodych mam.

Dla wielu osób kluczowym pytaniem jest to, kiedy właściwie można zacząć wykonywać regularne ćwiczenia? Oczywiście, w znacznej mierze jest to kwestia wysoce indywidualna i warto skonsultować się z lekarzem (szczególnie, jeśli podczas ciąży występowały jakieś komplikacje), jednak ogólne zalecenia organizacji American College of Obstetricians and Gynecologists mówią, że ćwiczenia można powoli rozpoczynać nawet już kilka dni po porodzie.

Ogólne wytyczne europejskich i amerykańskich lekarzy zalecają matkom po porodzie około 150 minut umiarkowanej aktywności w tygodniowym cyklu. Oczywiście, po sprowadzeniu na świat nowego życia nie musi się to wszystko zadziać naraz. Nie spiesz się, słuchaj swojego ciała — i oczywiście bądź w kontakcie z lekarzem!

W poniższym tekście przedstawimy rekomendowany przez Thule zestaw podstawowych ćwiczeń, idealnych na początek – a także zestaw porad dla aktywnych mam, przygotowanych przez Natalię Tomasiak (biegaczkę górską, trenerkę biegania, instruktorkę narciarską i autorkę bloga Górski Styl).

Ćwiczenia dna miednicy

To ćwiczenia skupione na mięśniach dna miednicy – kontrolujących pracę pęcherza i jelit, które ulegają osłabieniu w czasie ciąży. Mowa tu m.in. o klasycznych przysiadach oraz mostkach pośladkowych (które wykonujemy leżąc na plecach z ugiętymi kolanami i rękoma wzdłuż ciała) – a następnie ściskając pośladki i unosimy biodra z ziemi (później następuje powrót do pozycji wyjściowej).

Ćwiczenie Thule
Thule

Mostki pośladkowe

Ćwiczenia rozciągające

Bóle po porodzie, zwłaszcza w dolnej części pleców, szyi i biodrach, to powszechne zjawisko. Nie tylko wykonujesz całą pracę przy opiece nad noworodkiem, ale ciąża zmieniła ułożenie całego ciała, napięła pewne grupy mięśni i osłabiła inne. Ćwiczenia rozciągające dla dolnej części pleców, klatki piersiowej, szyi i zginaczy bioder mogą być idealnym wyborem po porodzie. Rozluźnienie tych mięśni może pomóc odciążyć stawy i zmniejszyć bóle.

Ćwiczenie Thule
Thule

Ćwiczenia rozciągające

Spacery

Tak po prostu - wybierz się z dzieckiem na spacer! To ćwiczenie aerobowe o niskiej intensywności, które zaktywizuje całe ciało i daje trochę tak potrzebnego świeżego powietrza. Aktywne mamy, które chcą wrócić do joggingu, gdy tylko minie połóg, mogą wybrać wózek, który można wyposażyć w gondolę lub niemowlęcy fotelik samochodowy. Możesz używać go jako wózka na spacery z noworodkiem w pierwszych miesiącach, a następnie zamienić gondolę na siedzisko dla malucha, aby wybrać się na jogging z dzieckiem, gdy będzie już wystarczająco duże (zwykle około szóstego miesiąca życia).

Szybki chód

Kiedy już zaczniesz chodzić na spacery i robić ćwiczenia dna miednicy, możesz zwiększyć intensywność spacerowania, wydłużyć pokonywane odległości i wzmocnić pompowanie krwi. Wyposaż swój wózek dziecięcy w uchwyt na kubek, który pomoże utrzymać nawodnienie na spacerze. Jeśli wybierzesz wózek, który nadaje się na trudniejsze tereny, pojawia się opcja energicznych spacerów po parku lub leśnym szlaku.

Wózek Thule
Thule

Jogging

Jeśli lekarz na to pozwolił, dlaczego nie wyjść pobiegać? Gdy dziecko skończy 6 miesięcy, możesz je nawet ze sobą zabrać w wózku do joggingu! Oczywiście, kluczowe będzie wtedy wyposażenie się w odpowiedni wózek, który zapewni komfort zarówno małemu pasażerowi, jak i mamie – świetne sprawdzą się tu wózki biegowe Thule, na przykład typowo sportowy model Thule Glide 2 (doskonały do intensywnych treningów) lub wszechstronny Thule Urban Glide 2 (który świetnie się sprawdzi zarówno podczas treningu, jak i zakupów).  

Dbając o zalecaną ilość aktywności w ciągu tygodnia dbamy zarówno o swoje zdrowie fizyczne jak i psychiczne.

Radzi Natalia Tomasiak (mama, biegaczka górską, trenerka, autorka bloga Górski Styl).
Wózek Thule
Thule
Gdy regularnie wychodzimy na spacer/aktywny chód/jogging, nasz organizm zdecydowanie lepiej funkcjonuje. Pierwsze lata macierzyństwa z jednej strony są wyjątkowym okresem, ale jest to też niezwykle trudny czas, dlatego też bardzo ważne jest aby dbać też o siebie i uprawiać aktywność fizyczną. Idealnie zapewne byłoby, aby zrobić coś 4-5 razy w tygodni - jeśli jednak nam się to nie udaje,  to zróbmy tyle na ile możemy sobie pozwolić. Po prostu tego nie zaniedbujmy.
1. Jeśli wybierasz się na dłuższy spacer/jogging, planuj go w czasie drzemki dziecka. Unikniesz w ten sposób wszelkich „afer”. Ty w spokoju wykonasz zaplanowaną aktywność, a dziecku na pewno dobrze zrobi drzemka na świezym powietrzu.
2. Rób tyle, na ile pozwala Ci Twój organizm (szczególnie na początku powrotu do aktywności). Jeśli byłaś mocno aktywna przed ciążą, wrocisz bardzo szybko do formy – potwierdzi to każda sportowa mama 😊
3. Nie bój się zainwestować w sportowy wózek. Da Ci on komfort, swobodę i duże możliwości w planowaniu wszelkiego rodzaju aktywności. Mając dobry sprzęt, masz szerokie spektrum możliwości: spacery, bieganie, rolki, wyjścia w góry/teren, a zimą -  dla bardziej zaawansowanych - skitury czy biegówki.
4. Planując pierwsze sportowe aktywności z dzickiem, zacznij od krótkich wyjść: 40 min, godzinka, 1,5 godziny. W ten sposób sama nabierzesz pewności w tym, co robisz. Dziecko się przyzwyczai do wspólnych wyjść, Ty dzięki temu stopniowo będziesz mogła wrócić do formy.
5. Nie zawsze udaje się zrealizować zaplanowana aktywność, w szczególności gdy mamy malutkie dziecko - ale nie poddawaj się. Jeśli raz, drugi nie wyszło… to wyjdzie za trzecim razem.
6. Pamiętaj, że „szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko” - dbając o swoją aktywność sportową, dbasz o dobre samopoczucie, które przekłada się na różne aspekty macierzyństwa. Czasem lepiej iść na spacer czy pobiegać, niż zabrać się się za prasowanie – ono poczeka, nie ucieknie, a Ty wrócisz z aktywności uśmiechnięta i naładowana pozytywną energią.

Materiał powstał z udziałem Thule

rozejście spojenia łonowego
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Rozejście spojenia łonowego – jak się objawia i leczy?
Rozejście spojenia łonowego to problem, który dotyka 1 na 800 kobiet w trakcie porodu lub jeszcze przed nim. Gdy pojawi się w ciąży, może znacznie utrudniać lub nawet uniemożliwiać poród naturalny.

Najczęściej rozejście spojenia łonowego w ciąży pojawia się w trzecim trymestrze , gdy silnie działa relaksyna (hormon ułatwiający rozluźnianie się tkanek), a obniżający się płód uciska macicę i poprzez nią kości łonowe. Relaksyna może wpłynąć także na chrząstkozrost łączący kości łonowe, czyli na spojenie łonowe. Chrząstkozrost ulega pod jej wpływem rozciągnięciu, „obluzowaniu”, co może być przyczyną dolegliwości – silnego bólu i trudności z poruszaniem się. Spis treści: Objawy rozejścia spojenia łonowego w ciąży Przyczyny rozejścia spojenia łonowego Jak zbadać rozejście spojenia łonowego? Leczenie rozejścia spojenia łonowego Rozejście spojenia łonowego a poród siłami natury Ćwiczenia na spojenie łonowe Objawy rozejścia spojenia łonowego w ciąży Do fizjologicznego rozejścia się spojenia łonowego dochodzi u wszystkich ciężarnych. Fizjologiczne rozejście, czyli takie, które nie powinno wywoływać większych dolegliwości i zakłócać normalnego funkcjonowania, mieści się w granicach do 10 mm. Za patologiczne uznaje się rozejście spojenia łonowego w ciąży ponad 1 cm. Głównym sygnałem świadczącym o tym, że mogło dojść do znacznego rozejścia spojenia łonowego, jest ból. Pojawia się on podczas chodzenia, wstawania, wchodzenia i schodzenia po schodach, a także w czasie stania na jednej nodze. Ból może promieniować do: spojenia łonowego, brzucha, krocza, kości krzyżowej, ud. U części kobiet dolegliwości te pojawiają się po większym lub dłuższym wysiłku, innym dokuczają podczas wykonywania najzwyklejszych czynności, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Uwaga! Dolegliwości związane z rozejściem spojenia łonowego mogą pojawić się dopiero po porodzie. To dlatego, że do większego rozejścia spojenia może nie...

wózek dla niemowlaka, wózek dla dziecka
Adobe Stock
Zakupy
Jak wybrać pierwszy wózek dla niemowlaka i kiedy kupić spacerówkę? [PRZEGLĄD WÓZKÓW]
Wózek dla niemowlaka to poważna decyzja, bo od jakości gondoli zależy wasza wygoda i bezpieczeństwo niemowlęcia. Jaki wózek wybrać dla dziecka, które jeszcze nie siada? Kiedy przesiąść się do spacerówki? Sprawdź cechy idealnego wózka i nasz ranking popularnych modeli.

Wózek dla niemowlaka powinien być zwrotny, wygodny i bezpieczny . Musi mieć także doskonałe zawieszenie i spory bagażnik. Wygląd jest najmniej ważny, bardziej liczy się funkcjonalność wózka.  Wielu rodziców decyduje się na wielofunkcyjne wózki 2 w 1 lub 3 w 1, które mają wymienne siedziska (na tym samym stelażu montuje się gondolę, spacerówkę, a często i tzw. nosidło lub fotelik samochodowy) – każdy wózek najlepiej przetestować w sklepie. Polecamy sprawdzone wózki dla dzieci. Spis treści: Wózek dla niemowlaka a spacerówka - od kiedy? Wózek dla niemowlaka - praktyczny przewodnik Jaki wózek wybrać - parametry techniczne Jaki wózek dla dziecka - dodatkowe akcesoria Jak zadbać o bezpieczeństwo wózka? Wózek głęboki dla niemowlaka (gondola) - o co pytać? Wózek spacerowy dla dziecka - o co jeszcze spytać? Wózek dla niemowlaka a spacerówka - od kiedy? Na początku dla dziecka do ok. 6. miesiąca życia trzeba mieć wózek głęboki (gondolę), w którym dziecko może leżeć i spać. Potem będzie obracać się na brzuszek, próbować siadać (niektóre wózki dla niemowląt mają możliwość podniesienia oparcia). Po ok. 6. miesiącu życia, gdy dziecko już stabilnie siedzi, potrzebuje  wózka spacerowego . W nim dziecko będzie oglądać świat na siedząco, ale czasem też i drzemać. Dlatego dobrze, żeby taka spacerówka miała opuszczane oparcie. Jeśli dziecko jest już starsze - biega i chodzi, a tylko czasem potrzebuje odpoczynku, możesz kupić lżejszy spacerowy wózek typu parasolka . Wózek dla niemowlaka - praktyczny przewodnik Jak dobrze wybrać wózek dla niemowlaka? Na początek dopasuj dany model do własnego stylu życia i rodzaju terenu. Te sprawdzone wskazówki mogą się przydać. Wystarczy je pobrać i wydrukować, by móc zerknąć podczas wybierania wózka....

połóg
Adobe Stock
Połóg
Połóg: co to jest, ile trwa i jak wygląda?
Połóg to czas dużych zmian w organizmie kobiety. Sześć tygodni po porodzie, czyli czas połogu, to trudny okres dla młodej mamy. Możesz borykać się z różnymi dolegliwościami, jak np. nietrzymanie moczu, zaparcia, pobolewanie podbrzusza podczas karmienia, zlewne poty. Jest to również okres, gdy hormony po porodzie szaleją, a to wpływa na samopoczucie kobiety.

Sześć połogowych tygodni po urodzeniu dziecka to dla kobiety czas niezwykły. Ciało w połogu małymi krokami wraca do formy, regenerując się po trudach ciąży i porodu. Największe zmiany zachodzą w układzie hormonalnym, krążenia, w składzie krwi, a także w narządach płciowych i... oczywiście, w wyglądzie. Bądź dla siebie teraz bardzo wyrozumiała – w połogu możesz czuć wyczerpanie, mieć zmienne nastroje i baby bluesa czy być wciąż podenerwowana.   Spis treści:  Połóg  co to jest ? IIe trwa połóg? Połóg: jak przebiega? Połóg po cesarskim cięciu Połóg: niepokojące objawy Jak przetrwać połóg? Czy w połogu można zajść w ciążę? Jak wrócić do formy po porodzie? Połóg: co to jest? Połóg po porodzie naturalnym to czas, kiedy w ciele kobiety zachodzi szereg zmian mających na celu przywrócenie stanu sprzed ciąży. To, co działo się w organizmie przyszłej mamy przez 9 miesięcy, musi zostać cofnięte w znacznie krótszym czasie. Powoduje to istną burzę hormonalną i zmienność nastrojów u młodej mamy. Po porodzie w twoim organizmie następują zmiany hormonalne – wyrzut oksytocyny i endorfin, a to z kolei pozytywnie oddziałuje na twoje emocje. Po kilku dniach jednak poziom tych hormonów spada. W czasie połogu twoje samopoczucie powinno już się w miarę ustabilizować. Jeżeli jednak czujesz, że jest ci źle i nie dajesz sobie rady z własnymi emocjami , koniecznie powiedz o tym partnerowi, położnej, lekarzowi – ginekologowi czy nawet pediatrze, kiedy go odwiedzisz razem z maluszkiem. To bardzo ważne! Depresja poporodowa, którą jest zagrożone nawet 20 proc. mam, to poważna choroba. Zaniedbana, prowadzi do rodzinnych tragedii. Tylko właściwa diagnoza i leczenie pomogą ci odzyskać równowagę i siły.  Połóg a baby blues Baby...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta