Zmęczenie, sucha skóra i drażliwość: może to chora tarczyca?
Choroby tarczycy dotykają wielu z nas, zwłaszcza kobiet. Niektóre symptomy, że z tym gruczołem dzieje się coś złego, nie są oczywiste, dlatego wiele osób nawet nie wie, że ich tarczyca wymaga uwagi. Sprawdź, które objawy mogą oznaczać zaburzenia tarczycy.
Choroby tarczycy to coraz powszechniejszy problem. Szacuje się, że obecnie 20 proc. Polaków ma problemy z tym gruczołem. Te dane są najprawdopodobniej zaniżone, ponieważ wiele objawów, które wskazują na problemy z tarczycą, nie jest zgłaszanych lekarzowi i wiele osób nie robi badań tarczycy. Choroby tarczycy sieją duże spustoszenie w organizmie i w psychice – powodują zaburzenia gospodarki hormonalnej, metabolizmu komórek, wpływają na nieprawidłowości w pracy układu nerwowego, rozrodczego i pokarmowego. Jakie objawy mogą wskazywać na problemy z tarczycą?
Objawy zaburzeń tarczycy
Objawy zaburzeń hormonalnych są nieswoiste, tak samo jest w przypadku hormonów tarczycy. Trudność polega na tym, że mogą być powodowane też przez inne choroby. Możemy jednak wyróżnić kilka najczęściej występujących symptomów zaburzeń tarczycy:
- w nadczynności tarczycy: nadpobudliwość, zwiększona potliwość, kołatanie serca, utrata masy ciała, biegunki, u kobiet zaburzenia cyklu miesiączkowego;
- w niedoczynności tarczycy: sucha skóra, zmęczenie, zwiększenie masy ciała, przewlekłe zaparcia, objawy depresji, u kobiet zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Choroby tarczycy
Choroby tarczycy dotykają pięciokrotnie częściej kobiet niż mężczyzn. Ryzyko pojawienia się problemów z tarczycą zwiększa się z wiekiem. Zaburzenia pracy tarczycy można podzielić na cztery grupy:
- schorzenia związane z nieprawidłowościami w produkcji hormonów (niedoczynność, nadczynność tarczycy);
- zmiany zapalne (typu Gravesa-Basedowa, typu Hashimoto);
- obecność guzków;
- powiększenie gruczołu tarczycy.
- Nieleczone choroby tarczycy mogą być przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych, dlatego warto w przypadku występowania nawet dyskretnych objawów przeprowadzić diagnostykę w tym kierunku – mówi dr n. med. Andrzej Marszałek, dyrektor medyczny Laboratoriów Synevo. – Monitorowanie funkcjonowania tarczycy jest szczególnie ważne u kobiet w ciąży, tu konsekwencją mogą być poronienie lub wady rozwojowe dziecka – dodaje.
Zobacz też:
- Choroby tarczycy a płodność i antykoncepcja
- Jak zdiagnozować problemy z tarczycą? Najważniejsze badania tarczycy
- Problemy z tarczycą: za wysokie TSH = niedoczynność tarczycy?