Nie jesteście jedynymi rodzicami, którzy wieczorami toczą batalię z własnym dzieckiem, walcząc o jego uśnięcie. Jeśli dotychczasowe sposoby zawiodły, wypróbuj nasz sposób: jest tani, zdrowy, skuteczny i przyjemny i dla dziecka, i dla mamy. Do dzieła!

Reklama

Przeczytaj też, jakie są sposoby na dobry sen przedszkolaka

Wieczorna joga

Najlepsza pora na wyciszające ćwiczenia jest po kąpieli, ale przed bajką. Dziecko może być już w piżamie – ćwiczenia nie są forsujące i raczej się nie spoci i nie zmęczy. Cel wieczornej jogi jest przecież zupełnie odwrotny – uspokoić malucha, uregulować oddech, wyciszyć, przygotować do snu. Oczywiście nie będziecie robić całych sekwencji asanów, wystarczy kilka inspirowanych jogą ćwiczeń.

Od czego zacząć?

Jeśli nie ćwiczysz i nie chodzisz na jogę regularnie, przygotuj się. Sprawdź, jak poprawnie wykonywać asany i przećwicz je. W internecie jest wiele serwisów wideo, gdzie możesz obejrzeć, jak ćwiczą profesjonaliści, znaleźć inspirowane jogą ćwiczenia relaksacyjne. Może wciągniesz się i zaczniecie razem z maluchem chodzić na regularne zajęcia?

Co podać maluchowi na kolację, by dobrze spał?

Zobacz także

Nie planuj ćwiczeń wymagających dużego stopnia zaawansowania, nawet jeśli masz wysportowane i rozciągnięte dziecko – bez fachowej rady mogą być niebezpieczne. Poniżej polecamy kilka ćwiczeń, które są bezpieczne i idealne dla dziecka i rodzica.

Na początek – ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe są bardzo ważne w każdej aktywności fizycznej, ważne tak samo dla dziecka, jak i mamy. Współczesny tryb życia i niski poziom aktywności fizycznej spowodowały zmiany nawyków oddechowych. Ćwiczyć oddech można na siedząco – usiądźcie na krześle lub brzegu łóżka. Stopy powinny być na podłodze (maluchowi przygotuj małe krzesełko). Wyprostuj plecy i powoli wdychaj powietrze, jeśli położysz rękę na brzuchu, poczujesz, jak powietrze wypełnia płuca. Powoli i spokojnie wypuść powietrze. Możesz robić tez ćwiczenia z zatkaną jedną dziurką nosa: wdychać powietrze jedną, wypuszczać drugą.

Joga dla zestresowanej mamy

Pozycja góry

Pozycja góry, tadasana, relaksuje kręgosłup. Stań prosto, stopy rozstaw na szerokość bioder. Kręgosłup jest wyprostowany, wzrok skierowany na wprost, klatka piersiowa skierowana w górę. Ręce wzdłuż boków tułowia, dłonie kierują się w dół do ziemi. Spróbujcie chwilę wytrzymać w tej pozycji.

Rozciąganie

Stań z lekko rozsuniętymi stopami i całkowicie wyprostuj kolana. Unieś ręce ponad głowę i spleć przedramiona, chwytając dłońmi za łokcie. Spokojnie oddychaj. Jeśli wolisz bardziej zaawansowaną formę tego ćwiczenia, na wdechu staraj się maksymalnie wyciągnąć łokcie do góry rozciągając brzuch, klatkę piersiową i okolice pach, a na wydechu, starając się utrzymać proste nogi i plecy, pochyl się do przodu.

Ćwiczenia na siedząco

Usiądźcie na łóżku lub dywanie w pozycji po turecku. Połóż lewą rękę na prawym kolanie, drugą się podeprzyj. Wykonuj delikatne i powolne skręty tułowia zmieniając ręce.

Usiądź na stopach – tak, by pośladki znajdowały się na wewnętrznej części stóp. Podnieś ręce do góry i wykonaj „pokłon”. Wytrzymaj chwilę i wyprostuj się.

Reklama

Pamiętaj, że najważniejsze wykonywać te ćwiczenia powoli i spokojnie. Nic nie szkodzi, jeśli maluch nie wykonuje ich dokładnie. Najważniejsze, żeby nie spieszył się i nie forsował.

Reklama
Reklama
Reklama