Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kolacja na sen
Adobe Stock
Dieta

Kolacje dla rocznego dziecka: co ugotować na kolację, by ułatwić zasypianie? [POMYSŁY I PRZEPISY]

Kolacje dla rocznego dziecka powinny być lekkostrawne, ale jednocześnie odżywcze. Jeśli maluszek zamiast zasypiać woli fikać koziołki albo płacze wniebogłosy, warto wypróbować przepisy na usypiające kolacje. To nie żart, dobrze skomponowane kolacje dla rocznego i 1,5-rocznego dziecka potrafią zdziałać cuda, uspokoić i wyciszyć. Wybrałyśmy łatwe i zdrowe przepisy na kolacje.

Kolacje dla rocznego dziecka bywają wyzwaniem dla rodziców: powinny być pożywne i smaczne, ale nie mogą zbytnio obciążać żołądka przed snem. A co przygotować na kolację, by zapewnić maluszkowi mocny sen? Kluczem jest wybór odpowiednich składników. Proponujemy lekkie i łatwe do zrobienia kolacje dla rocznego i 1,5-rocznego dziecka.

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Kolacje dla rocznego dziecka

Jeśli nie masz pomysłu, co przygotować na kolację dla rocznego dziecka, pamiętaj, że to równie ważny posiłek co śniadanie czy obiad. Zdrowa kolacja dla dziecka musi pokrywać aż 25 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie. Powinna być przy tym lekkostrawna. Kolacje dla dziecka podawaj mniej więcej godzinę przed snem.

Szklanka mleka to świetny pomysł na kolację dla dziecka i skuteczny sposób na spokojną noc. Mleko zawiera usypiający tryptofan – składnik, który wyzwala w organizmie produkcję hormonów odpowiedzialnych za zasypianie. Do tego jest też źródłem innych naturalnych składników, które mają działanie uspokajające i wyciszające. Tryptofan uaktywnia się szczególnie wtedy, gdy mleko jest ciepłe. Starszak może wypić kubek kakao albo kawy zbożowej z mlekiem.

Co na kolację: usypiająca sałatka z owoców

W tryptofan bogate są także banany, dlatego i one powinny wieczorami często gościć na talerzu smyka. Możesz pokroić połówkę banana, gruszkę albo jabłko, kilka truskawek, dodać obrane ze skórek cząstki mandarynki i wsypać garstkę rodzynek, aby szybko przygotować smaczną i zdrową sałatkę owocową. Jeśli zmiksujesz jogurt naturalny z jeszcze jednym bananem i polejesz takim sosem sałatkę, zyskasz pełnowartościowy, lekki, a jednocześnie bardzo sycący posiłek. Taką sałatkę podawaj maluchowi, który skończył roczek.

Przepisy na kolację: sałatki

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Krótko śpi, budzi się w nocy, nie chce zasnąć... Wiemy, jak to zmienić!

Kolacja dla dziecka: kaszka na wieczorny głód

Kolacja powinna zawierać też sporą ilość węglowodanów. Te, które pochodzą ze zboża i owoców (znajdziesz je w niemowlęcych kaszkach), działają lekko uspokajająco i nasennie, a jednocześnie nie obciążają żołądka.

Przepisy na kolację: kaszki

 

Bezmleczna kolacja dla starszego dziecka: zdrowa kanapka

Półtoraroczne czy dwuletnie dziecko nie musi już codziennie na kolację jeść mlecznego posiłku. Dwa, trzy razy w tygodniu możesz podać mu zdrową kanapkę, np. z filetem z indyka, żółtym serem albo domową pastą z tuńczyka. Wszystkie te składniki również zawierają sporą dawkę tryptofanu, dzięki czemu kanapka nie tylko syci, ale i wycisza maluszka. Udekoruj ją natką pietruszki, a stanie się bardzo wartościowym posiłkiem.

Przepisy na kolację: kanapki

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Co na kolację: ziołowe dodatki

Jeśli nawet po wypiciu mleka i zjedzeniu banana dziecko wciąż jest pełne chęci do zabawy, lekka herbatka z melisy pomoże mu się wyciszyć. Podobnie działa także napar z mięty, rumianku i lawendy. Dobrym pomysłem jest też dodanie szczypty gałki muszkatołowej do kolacji dziecka. Wymieszana z mlekiem i z miodem wprowadza w błogi nastrój i działa usypiająco.

Ale uwaga! Pamiętaj, że gałka muszkatołowa jest dozwolona dopiero dla dzieci, które skończyły półtora roku.

Czego nie dawać na kolację dla rocznego dziecka?

Kolacje dla dziecka nie mogą składać się z byle czego. Nie dość, że nieprzemyślana dieta może przyczynić się do problemów zdrowotnych, to niezdrowe kolacje utrudnią dziecku spokojne zaśnięcie. Aby maluch miał mocny sen:

  • Nie przekarmiaj dziecka na kolację. Organizm malucha zamiast męczyć się nad trawieniem zbyt obfitego i podanego za późno posiłku, powinien w nocy odpoczywać.
  • Nie podawaj na kolację napojów typu cola. Zawierają pobudzającą organizm kofeinę.
Uwaga, nie podawaj dziecku kolacji przed telewizorem. Migoczące obrazy pobudzają system nerwowy dziecka, nic więc dziwnego, że po telewizyjnym seansie maluch długo nie może zasnąć.

 


Zobacz też:

sen niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój
Ile śpi niemowlę – długość snu a wiek dziecka. Tabela snu niemowląt
To, ile śpi niemowlę, jest często sprawą indywidualną. Podobnie jak to, ile z tego czasu powinno przypadać na noc, a ile na drzemki w ciągu dnia. Istnieją jednak tabele snu niemowląt, które podpowiedzą, ile powinno spać niemowlę w danym miesiącu życia.

Jeśli zastanawiasz się, ile śpi niemowlę i czy twoje maleństwo ma prawidłowy rytm czuwania i snu, możesz sprawdzić normy podawane przez specjalistów w specjalnych tabelach. Oczywiście im młodsze niemowlę, tym śpi więcej, ale więcej też ma pobudek, bo musi często jeść. Zwykle na pierwszą przespaną w całości noc można liczyć dopiero po ładnych kilku miesiącach od porodu. Spis treści: Ile śpi niemowlę? Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy? Ile śpi niemowlę: tabela snu niemowląt Dlaczego sen jest ważny? Kiedy dziecko zacznie przesypiać noc? Czy niemowlę powinno spać samo w łóżeczku? Problemy ze snem u niemowląt Co zrobić, jeśli jesteś niewyspana? Ile śpi niemowlę? Ile godzin na dobę powinno przesypiać dziecko? Pamiętaj, że podajemy tu tylko statystyczne wartości. W przypadku każdego dziecka są one nieco inne, ale zwykle zależą od wieku: Noworodek – od 17 do 20 godzin. Śpi siedem i więcej razy na dobę. Musi przystosować się do nowych warunków, dlatego przesypia tyle czasu. Nie odróżnia nocy od dnia, budzi się zgodnie z własnym rytmem. Półroczne niemowlę – od 14 do 16 godzin. Dziecko już wie, że noc jest dla marzeń sennych, a dzień do zabawy. W ciągu dnia funduje sobie dwie, trzy drzemki po blisko dwie godziny. Roczne dziecko – około 13 godzin. Śpi już całą noc, a w dzień regeneruje siły tylko raz, ale przez prawie dwie godziny. Spa - Akademia Młodych Rodziców Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy? Poniżej wyjaśniamy, ile czasu trwają pojedyncze drzemki niemowlęcia w dzień, i ile czasu pomiędzy nimi dziecko jest zwykle aktywne. Na to, ile śpi niemowlę, znaczący wpływ ma wiek dziecka. Ile śpi miesięczne niemowlę? Podczas dziennej drzemki przesypia od 45 minut do 3 godzin. Między drzemkami upływa na ogół 45-60...

lęki nocne
Adobe Stock
Sen
Lęki nocne dziecka: przyczyny i sposoby na nocne ataki paniki i płacz
Lęki nocne u dziecka mogą być wywołane m.in. stresem, gorączką, ciężkostrawnym posiłkiem przed snem lub niektórymi lekami. Nie powinno się wtedy budzić dziecka: wystarczy, że zapewnisz mu bezpieczeństwo i np. delikatnie pogłaszczesz.

Lęki nocne (łac. pavor nocturnus, ang. night terror) to zaburzenie snu pojawiające się u około 3-5 proc. dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat (najczęściej od 2 do 6 lat) i u około 1 proc. osób dorosłych. Epizody lęku nocnego zaczynają się w pierwszych godzinach po zaśnięciu i mają dość dramatyczny przebieg. Ataki histerycznego płaczu dziecka pojawiają się w nocy i mogą trwać nawet pół godziny. Śpiące spokojnie dziecko nagle siada na łóżku i zaczyna rozpaczliwie krzyczeć. Jest spocone, nierzadko rzuca się lub trzęsie niczym osika. Ma szeroko otwarte oczy, poszerzone źrenice, a twarz wyraża skrajne przerażenie. Na ogół odpycha od siebie rodziców chcących mu pomóc. Nawiązanie kontaktu z dzieckiem okazuje się niemożliwe, jest ono bowiem nieświadome, nieprzebudzone. Po kilkuminutowym ataku ciało nagle się rozluźnia, a maluch spokojnie zasypia . Rano na ogół niczego nie pamięta. Spis treści : Lęki nocne u dzieci: przyczyny Lęk nocny czy koszmar senny? Lęki nocne: czy budzić dziecko, gdy płacze przez sen? Lęki nocne u dzieci: co robić? Sen płytki i głęboki Lęki nocne u dzieci: przyczyny Skąd się biorą leki nocne u dziecka? Przyczyny występowania tego zaburzenia snu nie są do końca poznane, jednak nie wyklucza się czynników genetycznych (80 proc. dzieci, których dotyczą lęki nocne, ma w swoich rodzinach osoby lunatykujące lub wykazujące inne zaburzenia snu). Ze względu na fakt, że częstość występowania lęków nocnych maleje wraz z wiekiem, uznaje się, że znaczenie ma tu wolniejsze dojrzewanie układu nerwowego, co może być rodzinne. Dodatkowo obserwacje wykazały, że pojawieniu się lęków nocnych sprzyja: wysoka gorączka , stres dnia codziennego, ciężkostrawny posiłek spożyty przed snem, zaburzenia oddychania podczas snu,...

Dr Aneta Górska-Kot
Archiwum prywatne
Dieta
Rewolucja w schemacie żywienia niemowląt? Wszystko z powodu... genów!
Dlaczego jedno dziecko tyje, a inne nie (choć jedzą tyle samo), jedno może pić mleko, jeść wołowinę i gluten, a inne nie? W przyszłości dla każdego dziecka lekarze będą układać indywidualne zalecenia zgodnie z genami dziecka - mówi dr Aneta Górska-Kot, pediatra.

Pani Doktor, czy to prawda, że dla każdego dziecka powinny być inne zalecania odnośnie tego, co ma jeść? Tak, zalecenia opracowywane przez Instytut Żywności i Żywienia czy Instytut Matki i Dziecka dotyczą ogółu dzieci i dorosłych. Jednak u pewnego procenta dzieci (i dorosłych) ogólne zalecenia żywienia trzeba zmodyfikować. Jedno dziecko po to, by rosło zdrowo, musi dostawać więcej białka albo mniej węglowodanów, więcej witaminy D czy kwasów omega-3. Inaczej będzie kulała jego odporność, wzrok albo nie osiągnie takich zdolności intelektualnych, jak to byłoby możliwe. Skąd w takim razie wiedzieć, co dziecko powinno jeść? Można to sprawdzić na postawie badań nutrigenetycznych . Co to jest nutrigenetyka? Nutrigenetyka mówi, jak w naszych genach jest zakodowana zdolność do trawienia poszczególnych składników pokarmowych, czyli w jaki sposób geny są odpowiedzialne za trawienie. Od naszych genów zależy przyswajanie składników i trawienie? Tak. Po to, żeby to zrozumieć, musimy nieco wejść w strukturę genu. W każdej komórce znajduje się DNA , którego składnikami są nukleotydy, a w nich znajdują się różnego rodzaju zasady: purynowe i pirymidynowe. Wystarczy, że w całym długim łańcuchu DNA jedna zasada jest wymieniona na inną, a już trawienie określonych pokarmów będzie wyglądało inaczej. Może to zmienić aktywność enzymów. Jeśli będzie to np. enzym odpowiedzialny za trawienie węglowodanów , dziecko może potrzebować więcej czasu na ich trawienie. Np. jedno dziecko 100 g cukru strawi w ciągu 5 godzin, a inne będzie na to potrzebowało 10 godzin, a i tak 20 g odłoży mu się w postaci tłuszczu. Czytaj też: Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie To znaczy dziecko tyje nie z powodu tego, że je za dużo, tylko winne są geny? Otyłość jest zwykle spowodowana tym, że za dużo się je. Ale jeśli dziecko będzie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz