Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ONS
Mama

Olivier Janiak: Opieka nad trójką dzieci to hardcore

Wychowanie dziecka nie jest łatwe, ale wychowanie trójki dzieci jest arcytrudnym zajęciem. Wiedzą o tym doskonale Karolina Malinowska i Olivier Janiak. Swoimi refleksjami nt. rodzicielstwa podzieli się z czytelnikami w najnowszym magazynie "Viva".
- Opieka nad tyloma dziećmi to hardcore. W pierwszych latach kobieta rezygnuje z 90% siebie, a te 10, co jej zostaje, to na sen - mówi Olivier Janiak Beacie Nowickiej, dziennikarce magazynu "Viva". I dodaje: - Choć wydaje mi się, że potrafię być zaangażowanym  ojcem, to nigdy nie będę tak dobrym ojcem, jak moja żona potrafi być matką.
Karolina Malinowska jest wspaniałą matką. Ciepłą, otwartą, nie bojącą przyznać się do zmęczenia. 
- Od rana byłam sama z chłopakami. Co chwila: maci, mami, mama... i płacz. Pod wieczór ogarnęło mnie totalne wyczerpanie, nawet nie fizyczne, ale psychiczne - tłumaczy. W takich sytuacjach opiekę nad synami przejmuje Olivier. Oboje działają jak świetnie naoliwiona maszyna - gdy jedno ma kryzys, drugie wkracza do akcji. 

Warto przeczytać: Karolina Malinowska rozmawia z babcią o wychowaniu dzieci

Jesteśmy całym ich światem

Karolina Malinowska i Olivier Janiak mają trójkę dzieci: pięcioletniego Fryderyka, trzyipółletniego Christiana oraz rocznego Juliana. 
Jak większość rodziców, myślą o zapewnieniu bytu swoimi dzieciom, ale nie tylko w sensie materialnym. - Kiedy Oli mówi o zabezpieczeniu naszej przyszłości, to nie ma na myśli życia tylko w jego materialnym wymiarze. Stworzyliśmy dom, w którym codziennie rozmawiamy o tym, co się dzieje na świecie - tłumaczy Karolina. Chcą by ich dzieci wiedziały dużo o otaczającym świecie, a jednocześnie chcą, by czuły się bezpiecznie. - Ufają nam. Na razie jesteśmy całym ich światem i najważniejszym punktem odniesienia - dodaje Olivier. 

Nie mogę z tobą palić, babcia mi zabroniła

Karolina i Olivier mają ogromny dystans do siebie i poczucie humoru. Potrafią przyznać się do słabości - Olivier pali papierosy, choć nie w domu, tylko na balkonie. Czasem przy tej czynności towarzyszył mu Christian, średni syn. Ostatnio jednak oświadczył: "Tata, nie mogę z tobą zapalić papierosa na balkonie, bo mi babcia zabroniła". 
Jak chcą wychować synów? Olivier odpowiada: - Zawsze marzyłem o wielopokoleniowej rodzinie, gdzie jedni troszczą się o drugich. Dziś babcie nam pomagają i są wybawieniem. My w podzięce zaopiekujemy się nimi na starość. Tak chcemy wychować synów.

Recepta na udane małżeństwo

Karolina i Olivier kochają się, kochają też swoje dzieci. To im daje poczucie bezpieczeństwa. Nie boją się żartować na temat swojego małżeństwa, nie boją się ewentualnych kryzysów wieku średniego. Jaka jest ich recepta na udane małżeństwo? - Mnie ciągle nie ma w domu - śmieje się Olivier. A Karolina dodaje: - Kiedy pomyślę, że miałabym kogoś szukać, kombinować, to zwyczajnie mi się nie chce. Jestem za leniwa na zdradę. 
Gdy się pobrali byli już dojrzałymi emocjonalnie ludźmi. - Gdy się pobraliśmy, miałem już 30 lat. Spróbowałem już różnych wariantów w życiu. Dzięki temu wiem, że emocje związane z fizyczną stroną każdej relacji są podobne. Zawsze jest ten sam mechanizm: na początku jesteś nakręcony na adrenalinie, jest fascynacja, szał, a po dwóch latach wszystko łagodnieje. Jeśli miałbym zaczynać nową miłość, to wiem, jaki ona ma finał - mówi Olivier. Karolina dodaje: - Małżeństwo to kompromisy i ustępstwa, ale ludziom to się od razu źle kojarzy. Że musisz z czegoś zrezygnować, na coś przymknąć oko, poświęcić coś. Niesłusznie.

Jestem jak mój ojciec

Czy Olivier Janiak ma wady? Sam przyznaje, że bywa gburem i bufonem. Bywa też zrzędliwy... jak jego tata. - Najzabawniejsze jest to, że wszystkie cechy mojego ojca, których nienawidziłem jako chłopak, dziś powielam w relacjach z moimi synami i żoną.  Sztandarowa odzywka: "Gdzie masz łapcie?", czyli nie chodź na boso, bo od gołych stóp najszybciej się przeziębisz. Dostawałem furii, kiedy to mówił. Dziś powtarzam to chłopkom. Jestem tak samo zrzędliwy i upierdliwy dla mojej żony - opowiada. Jak na to reaguje Karolina? Olivier wyjaśnia: Ona się przed tym nie broni, ona to po prostu olewa. 
Karolina widzi to jednak inaczej: "Dziwi mnie to, co mówi Oli, że jest gburem. Kompletnie tego tak nie odbieram. I nie dlatego, że jestem ślepo zakochana w moim mężu od 11 lat. Mogę ci powiedzieć z ręką na sercu, że to jest najlepszy człowiek, jakiego w życiu poznałam. 

Zobacz także: Dzieci to jazda bez trzymanki! – mówi Karolina Malinowska

Jeśli chcesz wiedzieć, co w prezencie urodzinowym dostał  Olivier od Karoliny, jakie mają plany na najbliższe lata, przeczytaj w najnowszym magazynie "Viva" artykuł "Najpiękniejsze słowo świata - MY" [Viva, 18/2014, 28 sierpnia 2014].

Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?

Natasza Urbańska dla Newseria Lifestyle
Newseria Lifestyle
Mama
Czy matka musi wybierać pomiędzy karierą a macierzyństwem?
Rodzina czy kariera? Wiele mam zadaje sobie to pytanie. Czy musimy wybierać? Czy macierzyństwa nie można pogodzić z pracą? Zobacz, co na ten temat mają do powiedzenia mamy znane z pierwszych stron gazet.

Natasza Urbańska: macierzyństwo zmieniło mnie w lwicę Natasza Urbańska , aktorka i wokalistka, o sobie w roli matki mówi: – Kobieta staje się pełniejsza, będąc matką. Na początku nogami i rękami wzbraniasz się, żeby nie zajść w ciążę , bo to wszystko pokomplikuje, a nagle okazuje się, że można pogodzić te wszystkie rzeczy. Dla Nataszy Urbańskiej dziecko jest priorytetem – odkąd została matką, kariera zeszła na dalszy plan. Ale nie zrezygnowała z niej całkowicie: – Fantastyczne jest to, że mogę, będąc matką, realizować się jako artystka. Mogę też założyć własny biznes i temu poświęcić także dużo czasu. To wszystko można pogodzić. Najważniejsze jest dla mnie tworzyć rodzinę, będę o nią walczyć jak lwica – dodaje aktorka. Zobacz także: On jest na zawsze – wywiad z Beatą Sadowską Anna Głogowska: mam większy dystans Anna Głogowska, tancerka, również przyznaje, że macierzyństwo zmieniło jej sposób myślenia i jej życiowe priorytety. Gwiazda twierdzi, że bycie matką zwiększyło jej dystans do codziennych problemów i uwrażliwiło na problemy drugiego człowieka. Sprawiło także, że jest bardziej dojrzałą artystką. – Te rączki zarzucone na szyi to jest coś, co jest w stanie poprawić humor nawet najbardziej zepsuty ze względów zawodowych czy nawet prywatnych. Macierzyństwo to dla mnie przyjemność. I powoduje również, że w pracy ma się zupełnie inne podejście do tego, co się robi. Nawet do jakichś takich swoich, związanych ze sztuką, z kreowaniem nowych pomysłów rzeczy. Zawsze patrzy się już przez pryzmat troszkę doroślejszej osoby  – podkreśla Głogowska. Dorota Gardias: bycie matką to najpiekniejsza historia Dorota Gardias , prezenterka pogody, to aktywna młoda mama – do pracy wróciła miesiąc po porodzie . Z powodzeniem łączy pracę zawodową z opieką nad córeczką Hanią....

za co kocham babcię i dziadka bo zawsze mają czas
Panthermedia
Babcia i Dziadek
Jak kochają dziadkowie – trzy historie
O tym, że babcie i dziadkowie darzą wnuczęta szczególnym uczuciem, nie musimy przekonywać. Nie musimy też potwierdzać, że wzajemnie się potrzebują. Spróbowaliśmy więc się przyjrzeć, z jakich radości lub trosk składa się ta relacja.

Halina nazywa siebie babcią z doskoku, przyjezdną. Pracuje w Warszawie, a tylko weekendy spędza w domu w Krakowie. Tam może spotkać się z wnuczką. Krótki pobyt w domu, wiele spraw do załatwienia. Wspólne chwile nie zawsze są możliwe, więc babcia Halina głównie tęskni. Za Zuzią i półrocznym Oskarem, dzieckiem drugiego syna, który mieszka jeszcze dalej – w Londynie. W innej sytuacji jest dziadek Marek. Często odbiera wnuczkę z przedszkola i zajmuje się jej siostrami, gdy rodzice pracują. Ma czas, bo od niedawna jest na emeryturze. Ale wcześniej też udawało mu się pomagać w opiece nad wnukami. Kiedy chłopcy byli mali, nasza trzecia bohaterka, babcia Wanda, mieszkała razem z nimi. Jeszcze wtedy pracowała, więc starała się przede wszystkim odciążać córkę w bieżących sprawach – zakupach, gotowaniu. Po przeprowadzce dzieci do nowego mieszkania, podobnie jak dziadek Marek, spędza z wnukami czas do powrotu rodziców z pracy. Blisko, ale nie zbyt... blisko – Nie chciałabym mieszkać z wnukami, choć takie rozwiązanie może mieć pozytywny wpływ na dzieci – uważa babcia Halina. – To uczy wnuki, że jest coś takiego jak rodzina, uczy szacunku dla starszych ludzi. A dziadkom może przynieść spełnienie, bo zwykle gdy przechodzą na emeryturę, czują się niepotrzebni – dodaje. Zalety bliskiego kontaktu podkreśla też Marek, dziadek pięciorga wnucząt, który sam mieszkał w jednym domu z rodzicami (oni na parterze, on z żoną i synami na piętrze). Jego starsze wnuki mieszkają na drugim końcu Warszawy, ale do trzech najmłodszych, którym poświęca teraz najwięcej czasu, ma zaledwie dziesięć minut szybkim marszem. Choć blisko znaczy wygodnie, lepiej jego zdaniem, gdy rodzice i dzieci nie prowadzą wspólnego gospodarstwa. – Musi być jakaś odrębność –  mówi. Babcia Wanda też przyznaje: –...

babcia
Fotolia
Aktualności
"Babcia do wynajęcia"? Od zaraz!
Móc zostawić dziecko pod opieką babci i wrócić do pracy, to marzenie wielu z nas. Okazuje się, że jest to w zasięgu ręki. W internecie znajdziesz ogłoszenie o „Babci do wynajęcia”. Skorzystasz?

O zaletach zostawienia dziecka pod opieką babci można pisać w nieskończoność. Wiadomo: kochają bezwarunkowo, zawsze można liczyć na nich pomoc, mają czas na zabawę z wnukami, potrafią słuchać, ugotują smaczny obiadek, poczytają książkę. Trudno o własną babcię Ale w dzisiejszych czasach bardzo trudno o własną babcię. Często jest to osoba jeszcze bardzo aktywna zawodowo lub mieszkająca dziesiątki kilometrów dalej. Dlatego w internecie pojawiły się ogłoszenia o możliwości wynajęcia babci do opieki nad maluchem. Oferty takiej usługi pojawiły się przede wszystkim w większych miastach. Przeciętna cena za godzinę wynosi między 10 a 20 złotych. Bezcenne doświadczenie Co oferują takie babcie? Przede wszystkim doświadczenie! Same mają już często odchowane wnuki i jak mało kto wiedzą, jak postępować z dzieckiem i wsłuchać się w jego emocje. Są już na emeryturze i dodatkowo pokończyły kurs opieki nad dzieckiem oraz pierwszej pomocy. „Musi kochać dzieci, być opiekuńcza, uczciwa i solidnie wykonywać obowiązki” – opisuje jedna z babć, pytana przez rmf fm.”Trzeba mieć cały czas oczy otwarte na dziecko , aby sobie krzywdy nie zrobiło” – dodaje. Z ogłoszeń wynika, że babcie oferują „przyszywanym” wnuczętom wspólny czas i przeróżne zabawy. I bezpieczeństwo , aby absolutnie nic złego się nie stało. Co jeszcze może dać taka babcia? „Rodzice ciągle pracują, biegają, więc babcia jest potrzebna. Dziecko chce się przytulić i chce nam coś przekazać. I tak po nitce do kłębka rozwiązujemy te problemy” - mówi jedna z babć. „Czy łatwo być babcią dla innego dziecka"? - Jeżeli się lubi dzieci i ma do nich pozytywne podejście, to nie ma znaczenia, czy to są moje wnuki, czy obce dzieci  – odpowiada jedna z pań. Tak więc, jeśli nie chcecie jeszcze wysyłać...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak