1 procent podatku 2020 - lista organizacji
Adobe Stock
Mama

1 procent podatku 2020 – lista organizacji, którym warto zaufać

Nie wiesz, komu przekazać 1 proc. podatku za 2020 rok? Twoje pieniądze mogą wspomóc dziecko w walce o życie z chorobą albo spełnić jego marzenie. Mogą wesprzeć tych, którym wypadek odebrał sprawność, pomóc w ochronie zwierząt albo w walce ze zmianami klimatu. Wybierz, co jest najbliższe twojemu sercu i podziel się tym, co i tak zabierze ci fiskus.

Przekazanie 1 procenta podatku za 2020 rok to chyba najmniej wymagająca od nas forma dobroczynności – nie wymaga zaangażowania ani czasu, ani środków finansowych, bo przekazywana kwota pieniędzy albo trafi tam, gdzie wskażesz (na działalność wybranej organizacji pożytku publicznego) albo do fiskusa. Ty zatem nic nie tracisz, za to inni mogą zyskać.

Spis treści:

1 procent podatku 2020 – aktualna lista organizacji

Organizacji pożytku publicznego, które mogą w 2021 roku zbierać pieniądze z 1 procenta podatków za rok 2020 jest bardzo dużo. Znajdziesz je w aktualnym wykazie OPP. Najczęściej są to różnego rodzaju fundacje, które mogą otrzymane środki wykorzystać na swoje statutowe cele lub na akcję, na rzecz której w danym roku zbierają pieniądze.

Komu przekazać 1 procent podatku

Największą przyjemność sprawia nam przekazywanie pieniędzy na rzecz ludzi potrzebujących, których znamy, lub na rzecz organizacji, które działają w obszarach leżących w kręgu naszych zainteresowaniach. To dlatego miłośnik zwierząt woli przekazać 1 procent na zwierzęta lub ratowanie planety, a matki często wspierają działalność prodziecięcą. Niezależnie od tego, jakie są twoje preferencje, przygotowaliśmy listę organizacji, które od lat udowadniają, że przekazane im pieniądze potrafią dobrze spożytkować. Wybierz tę, której działalność jest najbliższa twojemu sercu.

1 procent podatku na dzieci

Fundacja Polki Mogą Wszystko, KRS 0000074781

To fundacja naszego wydawnictwa: Edipresse Polska. Od wielu lat pomaga dzieciom niepełnosprawnym, chorym, w trudnym położeniu. Wspiera rodzicielstwo zastępcze, aby dzieci nie musiały wychowywać się w domach dziecka. W tym roku pieniądze zbierane są na rzecz chorych dzieci w rodzinach zastępczych.

fundacje dla dzieci Polki Mogą Wszystko

Czytaj też: Dzieci z FAS płacą za błędy swoich mam – mówi Joanna Luberadzka-Gruca z Fundacji Polki Mogą Wszystko i rozmowę z Joanną Luberadzką, szefową Fundacji Polki Mogą Wszystko: Pomoc państwa dla dzieci niepełnosprawnych jest za mała.

SOS wioski dziecięce, KRS: 0000 056 901

Fundacja w Polsce opiekuje się obecnie ponad 1500 dziećmi, które zostały opuszczone, osierocone lub grozi im utrata rodziców. Organizacja tworzy wioski, w których takie dzieci znajdują dom i pełną miłości opiekę, ale prowadzi też działalność chroniącą dzieci przed utratą opieki najbliższych.

SOS Wioski Dziecięce

Wielki nacisk fundacja kładzie na to, aby dzieci, które odebrano rodzicom, mogły wrócić do biologicznych rodziców, gdy ci wyjdą na prostą i ponownie odzyskają zdolność opiekowania się nimi. Z zebranych środków udzielana jest także pomoc dzieciom w Kamerunie i Zimbabwe (budowa studni, dożywianie, edukacja).

Fundacja Mam Marzenie, KRS: 0000 177 137

Fundacja pozwala spełniać marzenia dzieci w wieku 3-18 lat, które cierpią na choroby zagrażające ich życiu. To ważna inicjatywa, bo jak twierdzą naukowcy, żaden przedmiot nie uszczęśliwia tak bardzo i na tak długo jak pozytywne przeżycia i wspomnienia o nich. Z kolei poczucie szczęścia wzmacnia odporność i sprzyja walce z chorobą.

Mam marzenie

Fundacja od 2004 roku działa na terenie całego kraju i spełniła już blisko 9000 marzeń dzieci. „Więc pozwólcie dzieciom marzyć, bo cóż złego jest w marzeniach? Wszystko może się przydarzyć. A gdy marzysz, świat się zmienia’’ – czytamy na stronie Fundacji. Dorzucisz się do tego, aby zmieniać w ten sposób świat?

1 procent podatku na zwierzęta i ekologię

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, KRS: 0000 015 808

Organizacja chroni dzikie ptaki i ich siedliska. Czynnie monitoruje i chroni polską przyrodę, a poprzez członkostwo w światowej federacji towarzystw ochrony ptaków – BirdLife International – także działa na rzecz ptaków na całym świecie.

OTOP

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków bierze np. udział w tworzeniu Atlasu Ptaków Lęgowych Europy i tworzy AviBazę, czyli bazę danych umożliwiającą wyszukiwanie i wprowadzanie informacji o gatunkach ptaków występujących w Polsce. Chroni zagrożone wyginięciem gatunki i miejsca, w których one żyją. Kochasz ptaki i rodzimą przyrodę? Wesprzyj OTOP!

WWF Polska, KRS: 0000 160 673

Międzynarodowa organizacja, która ma na swoim koncie kilkanaście tysięcy akcji ratowania przyrody na całym świecie. Wsparła m.in. powstanie 270 parków narodowych. Nieustająco lobbuje na rzecz walki ze zmianami klimatu.

WWF

WWF edukuje, jak żyć, aby nie obciążać planety ponad miarę, przeciwstawia się nadmiernemu rybołówstwu, chroni zagrożone gatunki, działa na rzecz ochrony naszego umierającego Bałtyku i podejmuje wiele innych akcji. Realizuje też świetne podcasty o bieżącej tematyce ekologicznej.
Chcesz chronić naszą planetę i życie na niej w jak największej jego różnorodności i pięknie? WWF nie zmarnuje twojego 1 procenta.

1 procent podatku – wspieranie kobiet

Fundacja Centrum Praw Kobiet, KRS: 0001 88 668

Działa od 25 lat niosąc pomoc kobietom doświadczającym przemocy i ich dzieciom. Do tej pory organizacja objęła opieką ponad 100 tysięcy pokrzywdzonych.

1 procent podatku 2020 - lista organizacji Fundacja Centrum Praw Kobiet
Centrum Praw Kobiet

Fundacja zapewnia pomoc prawną, psychologiczną i finansową. Organizuje bezpieczne schronienie, prowadzi też całodobowy telefon, pod który mogą w kryzysowej sytuacji zadzwonić kobiety z całej Polski. Przeprowadza także warsztaty Akademia Mocy Kobiet, prowadzi badania, kampanie i realizuje projekty, których celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet.

Solidaryzujesz się z innymi kobietami? Sama kiedyś doświadczyłaś przemocy? Pomóż, przekazując swój 1 procent podatku Fundacji CPK.

Stowarzyszenie WAGA, KRS: 0000 33 99 79

Powstało w 2009 roku jako odpowiedź na dyskryminację kobiet w Polsce. W statucie organizacji głównym jej celem jest działalność na rzecz równości praw kobiet i mężczyzn.

Waga

Stowarzyszenie organizuje konferencje, seminaria, spektakle, produkuje filmy dokumentalne, przeprowadza badania naukowe i wydaje czasopisma i książki promujące i wspierające prawa kobiet. Walczy też o przekazywanie państwowych funduszy na działalność prokobiecą i prowadzi Gdańskie Centrum Równego Traktowania, które wspiera osoby doświadczające różnego rodzaju dyskryminacji.

1 procent podatku, gdy zaskoczy los

Fundacja Forani, KRS: 0000 42 09 54

Tu znajdują pomoc ludzie, których zaskoczył los – po wypadkach, udarach itp. Fundacja prowadzi telefon wsparcia, pod który można zadzwonić, gdy zdarzy się poważny wypadek lub poważna choroba. Pracownicy Fundacji udzielają wsparcia psychologicznego (ostatnio zatrudniony został psycholog), prawnego, medycznego, rehabilitacyjnego, finansowego i społecznego.

Forani

Można powiedzieć, że działalność Fundacji Forani została sprawdzona przez nas na własnej skórze – jej podopiecznym jest mąż naszej redakcyjnej koleżanki, który przeszedł udar, w wyniku którego został osobą całkowicie niesamodzielną. Wsparcie Fundacji pozwoliło jego najbliższym przetrwać pierwsze najtrudniejsze chwile, a obecnie wspiera finansowo jego rehabilitację i roztacza opiekę psychologiczną nad rodziną.

Jak przekazać 1 procent podatku

Aby to zrobić, trzeba w PIT wpisać numer KRS wybranej organizacji i kwotę nieprzekraczającą 1 procent obliczonego podatku za rozliczany rok, w tym przypadku za rok 2020. Maksymalnie można przekazać właśnie 1 procent tej kwoty – w zależności od dochodów i wykorzystywanych ulg może to być złotówka, kilka złotych, a czasami kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Tak naprawdę wysokość kwoty nie ma znaczenia, znaczenie ma to, by te pieniądze przekazać!

W przypadku rozliczeń drogą elektroniczną formularze automatycznie obliczają kwotę 1 procenta podatku, więc wpisać wystarczy tylko numer KRS fundacji czy organizacji.

Aby pieniądze trafiły na konto organizacji pożytku publicznego, trzeba złożyć deklarację podatkową w terminie, czyli do 30 kwietnia 2021 roku. Oczywiście później można ją skorygować – to nie blokuje przekazania pieniędzy organizacji pożytku publicznego.
Sprawdź także:
 
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA