Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
1 procent podatku 2020 - lista organizacji
Adobe Stock
Mama

1 procent podatku 2020 – lista organizacji, którym warto zaufać

Nie wiesz, komu przekazać 1 proc. podatku za 2020 rok? Twoje pieniądze mogą wspomóc dziecko w walce o życie z chorobą albo spełnić jego marzenie. Mogą wesprzeć tych, którym wypadek odebrał sprawność, pomóc w ochronie zwierząt albo w walce ze zmianami klimatu. Wybierz, co jest najbliższe twojemu sercu i podziel się tym, co i tak zabierze ci fiskus.

Przekazanie 1 procenta podatku za 2020 rok to chyba najmniej wymagająca od nas forma dobroczynności – nie wymaga zaangażowania ani czasu, ani środków finansowych, bo przekazywana kwota pieniędzy albo trafi tam, gdzie wskażesz (na działalność wybranej organizacji pożytku publicznego) albo do fiskusa. Ty zatem nic nie tracisz, za to inni mogą zyskać.

Spis treści:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

1 procent podatku 2020 – aktualna lista organizacji

Organizacji pożytku publicznego, które mogą w 2021 roku zbierać pieniądze z 1 procenta podatków za rok 2020 jest bardzo dużo. Znajdziesz je w aktualnym wykazie OPP. Najczęściej są to różnego rodzaju fundacje, które mogą otrzymane środki wykorzystać na swoje statutowe cele lub na akcję, na rzecz której w danym roku zbierają pieniądze.

Komu przekazać 1 procent podatku

Największą przyjemność sprawia nam przekazywanie pieniędzy na rzecz ludzi potrzebujących, których znamy, lub na rzecz organizacji, które działają w obszarach leżących w kręgu naszych zainteresowaniach. To dlatego miłośnik zwierząt woli przekazać 1 procent na zwierzęta lub ratowanie planety, a matki często wspierają działalność prodziecięcą. Niezależnie od tego, jakie są twoje preferencje, przygotowaliśmy listę organizacji, które od lat udowadniają, że przekazane im pieniądze potrafią dobrze spożytkować. Wybierz tę, której działalność jest najbliższa twojemu sercu.

1 procent podatku na dzieci

Fundacja Polki Mogą Wszystko, KRS 0000074781

To fundacja naszego wydawnictwa: Edipresse Polska. Od wielu lat pomaga dzieciom niepełnosprawnym, chorym, w trudnym położeniu. Wspiera rodzicielstwo zastępcze, aby dzieci nie musiały wychowywać się w domach dziecka. W tym roku pieniądze zbierane są na rzecz chorych dzieci w rodzinach zastępczych.

fundacje dla dzieci Polki Mogą Wszystko

Czytaj też: Dzieci z FAS płacą za błędy swoich mam – mówi Joanna Luberadzka-Gruca z Fundacji Polki Mogą Wszystko i rozmowę z Joanną Luberadzką, szefową Fundacji Polki Mogą Wszystko: Pomoc państwa dla dzieci niepełnosprawnych jest za mała.

SOS wioski dziecięce, KRS: 0000 056 901

Fundacja w Polsce opiekuje się obecnie ponad 1500 dziećmi, które zostały opuszczone, osierocone lub grozi im utrata rodziców. Organizacja tworzy wioski, w których takie dzieci znajdują dom i pełną miłości opiekę, ale prowadzi też działalność chroniącą dzieci przed utratą opieki najbliższych.

SOS Wioski Dziecięce

Wielki nacisk fundacja kładzie na to, aby dzieci, które odebrano rodzicom, mogły wrócić do biologicznych rodziców, gdy ci wyjdą na prostą i ponownie odzyskają zdolność opiekowania się nimi. Z zebranych środków udzielana jest także pomoc dzieciom w Kamerunie i Zimbabwe (budowa studni, dożywianie, edukacja).

Fundacja Mam Marzenie, KRS: 0000 177 137

Fundacja pozwala spełniać marzenia dzieci w wieku 3-18 lat, które cierpią na choroby zagrażające ich życiu. To ważna inicjatywa, bo jak twierdzą naukowcy, żaden przedmiot nie uszczęśliwia tak bardzo i na tak długo jak pozytywne przeżycia i wspomnienia o nich. Z kolei poczucie szczęścia wzmacnia odporność i sprzyja walce z chorobą.

Mam marzenie

Fundacja od 2004 roku działa na terenie całego kraju i spełniła już blisko 9000 marzeń dzieci. „Więc pozwólcie dzieciom marzyć, bo cóż złego jest w marzeniach? Wszystko może się przydarzyć. A gdy marzysz, świat się zmienia’’ – czytamy na stronie Fundacji. Dorzucisz się do tego, aby zmieniać w ten sposób świat?

1 procent podatku na zwierzęta i ekologię

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, KRS: 0000 015 808

Organizacja chroni dzikie ptaki i ich siedliska. Czynnie monitoruje i chroni polską przyrodę, a poprzez członkostwo w światowej federacji towarzystw ochrony ptaków – BirdLife International – także działa na rzecz ptaków na całym świecie.

OTOP

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków bierze np. udział w tworzeniu Atlasu Ptaków Lęgowych Europy i tworzy AviBazę, czyli bazę danych umożliwiającą wyszukiwanie i wprowadzanie informacji o gatunkach ptaków występujących w Polsce. Chroni zagrożone wyginięciem gatunki i miejsca, w których one żyją. Kochasz ptaki i rodzimą przyrodę? Wesprzyj OTOP!

WWF Polska, KRS: 0000 160 673

Międzynarodowa organizacja, która ma na swoim koncie kilkanaście tysięcy akcji ratowania przyrody na całym świecie. Wsparła m.in. powstanie 270 parków narodowych. Nieustająco lobbuje na rzecz walki ze zmianami klimatu.

WWF

WWF edukuje, jak żyć, aby nie obciążać planety ponad miarę, przeciwstawia się nadmiernemu rybołówstwu, chroni zagrożone gatunki, działa na rzecz ochrony naszego umierającego Bałtyku i podejmuje wiele innych akcji. Realizuje też świetne podcasty o bieżącej tematyce ekologicznej.
Chcesz chronić naszą planetę i życie na niej w jak największej jego różnorodności i pięknie? WWF nie zmarnuje twojego 1 procenta.

1 procent podatku – wspieranie kobiet

Fundacja Centrum Praw Kobiet, KRS: 0001 88 668

Działa od 25 lat niosąc pomoc kobietom doświadczającym przemocy i ich dzieciom. Do tej pory organizacja objęła opieką ponad 100 tysięcy pokrzywdzonych.

1 procent podatku 2020 - lista organizacji Fundacja Centrum Praw Kobiet
Centrum Praw Kobiet

Fundacja zapewnia pomoc prawną, psychologiczną i finansową. Organizuje bezpieczne schronienie, prowadzi też całodobowy telefon, pod który mogą w kryzysowej sytuacji zadzwonić kobiety z całej Polski. Przeprowadza także warsztaty Akademia Mocy Kobiet, prowadzi badania, kampanie i realizuje projekty, których celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet.

Solidaryzujesz się z innymi kobietami? Sama kiedyś doświadczyłaś przemocy? Pomóż, przekazując swój 1 procent podatku Fundacji CPK.

Stowarzyszenie WAGA, KRS: 0000 33 99 79

Powstało w 2009 roku jako odpowiedź na dyskryminację kobiet w Polsce. W statucie organizacji głównym jej celem jest działalność na rzecz równości praw kobiet i mężczyzn.

Waga

Stowarzyszenie organizuje konferencje, seminaria, spektakle, produkuje filmy dokumentalne, przeprowadza badania naukowe i wydaje czasopisma i książki promujące i wspierające prawa kobiet. Walczy też o przekazywanie państwowych funduszy na działalność prokobiecą i prowadzi Gdańskie Centrum Równego Traktowania, które wspiera osoby doświadczające różnego rodzaju dyskryminacji.

1 procent podatku, gdy zaskoczy los

Fundacja Forani, KRS: 0000 42 09 54

Tu znajdują pomoc ludzie, których zaskoczył los – po wypadkach, udarach itp. Fundacja prowadzi telefon wsparcia, pod który można zadzwonić, gdy zdarzy się poważny wypadek lub poważna choroba. Pracownicy Fundacji udzielają wsparcia psychologicznego (ostatnio zatrudniony został psycholog), prawnego, medycznego, rehabilitacyjnego, finansowego i społecznego.

Forani

Można powiedzieć, że działalność Fundacji Forani została sprawdzona przez nas na własnej skórze – jej podopiecznym jest mąż naszej redakcyjnej koleżanki, który przeszedł udar, w wyniku którego został osobą całkowicie niesamodzielną. Wsparcie Fundacji pozwoliło jego najbliższym przetrwać pierwsze najtrudniejsze chwile, a obecnie wspiera finansowo jego rehabilitację i roztacza opiekę psychologiczną nad rodziną.

Jak przekazać 1 procent podatku

Aby to zrobić, trzeba w PIT wpisać numer KRS wybranej organizacji i kwotę nieprzekraczającą 1 procent obliczonego podatku za rozliczany rok, w tym przypadku za rok 2020. Maksymalnie można przekazać właśnie 1 procent tej kwoty – w zależności od dochodów i wykorzystywanych ulg może to być złotówka, kilka złotych, a czasami kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Tak naprawdę wysokość kwoty nie ma znaczenia, znaczenie ma to, by te pieniądze przekazać!

W przypadku rozliczeń drogą elektroniczną formularze automatycznie obliczają kwotę 1 procenta podatku, więc wpisać wystarczy tylko numer KRS fundacji czy organizacji.

Aby pieniądze trafiły na konto organizacji pożytku publicznego, trzeba złożyć deklarację podatkową w terminie, czyli do 30 kwietnia 2021 roku. Oczywiście później można ją skorygować – to nie blokuje przekazania pieniędzy organizacji pożytku publicznego.
Sprawdź także:
 
dzieci
Panthermedia
Prawo i finanse
8 prostych sposobów, by pomagać potrzebującym dzieciom
Do końca kwietnia masz czas, by zdecydować, do kogo trafi 1% twojego podatku. Ale pomagać możesz przez cały rok, także bez pieniędzy. Wystarczy, że zaangażujesz w to serce. Zobacz jak to robić.

Hasło, że liczy się każdy grosz, jest prawdziwe, ale równie prawdziwe jest inne hasło – że liczy się każda minuta, którą możesz poświęcić, by pomóc innym . Czasem to pierwsze rozwiązanie – paradoksalnie – bywa najłatwiejsze. Ponieważ aby nadać przelew, wystarczy, że połączysz się z bankiem za pośrednictwem internetu. Jednak pomagać można również w innej formie i nie zawsze musi się to wiązać jedynie z wydawaniem pieniędzy . Podpowiadamy kilka, nie zawsze oczywistych sposobów – dla mniej i bardziej zdeterminowanych.   1. Klikaj strony w internecie Chodzi o specjalne strony typu „ klikaj i pomagaj ”. Wystarczy, że masz komputer z podłączeniem do sieci i jedną z takich stron ustawisz sobie jako startową, np. www.pajacyk.pl, www.marzenia.bphtfi.pl – to dwie polskie strony, które bezpośrednio dotyczą dzieci. W taką stronę można kliknąć raz dziennie. Kliknięcia są zliczane i każde generuje pewną kwotę, którą za odsłonięcie reklamy płaci sponsor. Uzbierane pieniądze są przekazywane na konkretny cel, np. Pajacyk finansuje dożywianie dzieci w szkołach.   2. Honorowo oddaj krew Czyli coś zdecydowanie cenniejszego niż pieniądze. Oddając kre w, możesz nie tylko poprawić czyjeś zdrowie, ale także uratować komuś życie. Można to zrobić okazjonalnie, jednorazowo zgłaszając się np. w ramach zbiórki dla potrzebującej osoby, albo oddawać krew systematycznie. W każdym przypadku trzeba spełnić warunki – mieć skończone 18 lat, dobry stan zdrowia, przez ostatnie 12 miesięcy nie powinno się też przechodzić żadnych zabiegów, takich jak np. akupunktura, tatuaż, przekłucie uszu. W przypadku młodych mam od porodu musi minąć tyle miesięcy, ile trwała ciąża i okres karmienia piersią . Więcej informacji znajdziesz na www.krewniacy.pl lub www.honorowekrwiodawstwo.pl.   3. Zostań...

Klinika Budzik
źródło: Klinikabudzik.pl
Aktualności
Kolejne święto w „Budziku”: 9-letnia Ola wybudziła się ze śpiączki
Mała Ola zapadła w śpiączkę po ciężkim urazie, ale na szczęście wczoraj znowu otworzyła oczy. To już 21. wybudzenie w Klinice Budzik!

O wybudzeniu się małej Oli poinformowała Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”. „Razem z rodzicami dziewczynki cieszymy się z jej powrotu do zdrowia” – napisali pracownicy Fundacji na swojej stronie internetowej. 9-letnia Ola jest już 21. dzieckiem, które wyszło ze śpiączki w Klinice Budzik . Miesiąc temu w Budziku wybudził się 8-letni Kamil, który znajdował się w śpiączce przez trzy miesiące po tym, jak wpadł na rowerze pod samochód. Z kolei dwa tygodnie przed wybudzeniem się Oli, pracownicy Kliniki uczestniczyli w innym wspaniałym święcie – osiemnastce Klaudii: pierwszej pacjentki wybudzonej w Budziku . Na stronie Kliniki ( Klinikabudzik.pl ) czytamy: „...Było pysznie, tanecznie i przesympatycznie. Zwłaszcza widok radosnej i pełnej energii Jubilatki, która brylowała na parkiecie, napawał nas dumą i pokazał sens naszych działań”. Obejrzyj rozmowę z Ewą Błaszczyk w „20m 2 Łukasza”: Fundacja „Akogo?” została założona przez aktorkę Ewę Błaszczyk, po tym, jak w 2000 r. jej córka w wieku 9 lat zapadła w śpiączkę. W wywiadzie dla „Mamo, To Ja” aktorka opowiadała: „ Kiedy moja córka zakrztusiła się zwykłą tabletką na przeziębienie i zapadła w śpiączkę, zobaczyłam, że w Polsce nie ma miejsc dla dzieci w śpiączce, nie ma wsparcia dla ich rodziców, że nic nie ma. Dzieci po trzech miesiącach  trafiają ze szpitali do domów. Matki przewlekle chorych dzieci słyszą bezlitosne słowa: Jest pani matką, to proszę coś z tym zrobić.” Czytaj wywiad z Ewą Błaszczyk: Wszystko dla moich córek Klinika Budzik została założona w lipcu 2013 r. dzięki wieloletnim staraniom Fundacji. Pacjentami Budzika są dzieci do 18. roku życia, przebywające w śpiączce krócej niż rok (powstałej wskutek urazu) lub pół roku (w śpiączce, której przyczyną nie był uraz). W...

Klinika Budzik
Klinika Budzik
Aktualności
40. dziecko wybudzone w Budziku! I pomyśleć, że ta klinika miała nie istnieć!
4-letni Antoś, który przebywał od sierpnia w Budziku, 16 stycznia 2018 roku został uznany za wybudzonego. To już 40. dziecko, które wybudziło się dzięki Budzikowi. Pomyśleć, że istnienie kliniki Budzik wiele razy wisiało na włosku!

Antoś był w Budziku 4,5 miesiąca. Chłopczyk ma 4 lata. Został potrącony przez samochód w swojej rodzinnej miejscowości. Jest już 40. dzieckiem, które zostało wybudzone w Klinice Budzik . Ewa Błaszczyk walczy o córkę i stworzenie Budzika Dziś istnienie Kliniki Budzik przy Centrum Zdrowia Dziecka wydaje się oczywiste, ale wcale takie nie było. Kiedy Ola Janczarska, córka Ewy Błaszczyk , zapadła w śpiączkę, w Polsce nie było żadnej systemowej pomocy osobom, które znalazły się w takiej sytuacji. Jeśli dziecko, które zapadło w śpiączkę, nie obudziło się na OIOM-ie i potem w ciągu kilku tygodni w szpitalu, było odsyłane do domu. Jeśli rodzice nie dawali sobie rady z opieką nad dzieckiem w śpiączce, pozostawał zakład opiekuńczo-leczniczy. Gdy Ola Janczarska nie wybudzała się ze śpiączki, po kilku miesiącach Ewie Błaszczyk zaproponowano zabranie jej do domu, albo... poszukania miejsca, gdzie zajmą się córką. – Było to wkrótce po tym, jak Ola otworzyła oczy . Zbuntowałam się: jak to – jej stan się poprawia, a system służby zdrowia wyrzuca nas za burtę ? – opowiadała Ewa Błaszczyk. Od tej pory zaczęła walczyć nie tylko o córkę, ale też o inne dzieci, które znalazły się w takiej sytuacji. 40 dzieci wybudzonych w Budziku Nie wszystkim podobał się pomysł stworzenia Kliniki Budzik. Nawet w Centrum Zdrowia Dziecka wiele osób było przeciwnych. Bardzo pomógł ówczesny dyrektor dr Maciej Piróg (obecny dyrektor Budzika). Fundacji Akogo udało się jednak poruszyć całe społeczeństwo. Fundacja informowała, czym jest śpiączka, zbierała pieniądze na klinikę. Budzik został otwarty w grudniu 2012 roku, ale pierwsi pacjenci zostali przyjęci do Budzika dopiero w lipcu 2013 roku. Przez ten czas ważyły się losy Budzika – NFZ przeznaczył za mało pieniędzy na jego funkcjonowanie. Ewa Błaszczyk zaangażowała w walkę o stworzenie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak