Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mama z dzieckiem pracuje przy komputerze
materiały prasowe
Mama

Pracodawca przyjazny mamie

Mama to świetny pracownik. Wie o tym coraz więcej firm i dlatego chętnie zatrudnia matki i zapewnia im dodatkowe benefity. Na co mogą liczyć pracujące mamy?

Jeszcze do niedawna młode mamy wracające po urlopie macierzyńskim na rynek pracy nie miały łatwo. Macierzyństwo było przez wielu pracodawców traktowane jako stygmat, a kobieta, która niedawno urodziła, była w ich oczach nieefektywnym pracownikiem, który ciągle chodzi na zwolnienia z powodu dziecka. Na szczęście ten stereotyp powoli odchodzi w zapomnienie, a firmy zaczynają doceniać matki jako pracowników. Doskonale wiedzą, że z powodu wielu obowiązków, jakim musi sprostać młoda mama (opieka nad dzieckiem, prowadzenie domu, dbanie o domowy budżet) sprawia, że kobiety, które mają dzieci, są świetnie zorganizowane, wielozadaniowe, odpowiedzialne, doskonale potrafią radzić sobie w trudnych sytuacjach i szybko podejmować decyzje. Dlatego posiadanie dziecka coraz rzadziej staje się przeszkodą w zatrudnieniu, przeciwnie – pracodawcy wychodzą młodym rodzicom naprzeciw i proponują dodatkowe benefity.

Benefity dla pracujących mam

Coraz więcej pracodawców wie, że młoda mama jest dobrym pracownikiem, na którym można polegać, a wszystkie trudności związane z łączeniem pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem można w prosty sposób rozwiązać, oferując dodatkowe benefity i wsparcie. Na co mogą liczyć pracujące mamy? Sprawdziliśmy to w firmie Nokia – jednym z największych pracodawców w branży IT we Wrocławiu.

Rodzice mogą otrzymać chociażby dofinansowanie do żłobka, przedszkola czy niani – to zdecydowanie ułatwia zorganizowanie opieki nad maluchem, gdy rodzice są w pracy. I choć firmy nie mają obowiązku oferować dofinansowania na opiekę nad dzieckiem, to część z nich, jak np. Nokia, to robi. Czy pracownicy chętnie z tego korzystają? Zdecydowanie tak, co pokazują dane firmy Nokia, gdzie tylko w październiku tego roku z takiego dofinansowania skorzystały 372 osoby.

Sporym wydatkiem jest też wyprawka do przedszkola i szkoły, zwłaszcza gdy rodzice muszą kupić zeszyty, przybory do pisania i inne szkolne akcesoria kilku maluchom. Ten problem również dostrzegli pracodawcy, którzy oferują dofinansowanie edukacyjnych wydatków. W Nokii do tej pory z skorzystały z tego benefitu 254 osoby, ale pracownicy wciąż mogą składać wnioski, ponieważ oferta dofinansowania wyprawki nie jest ograniczona jedynie do pierwszego szkolnego miesiąca.

Aby ułatwić rodzicom zapewnienie opieki swoim pociechom w okresie wakacyjnym, pracodawcy oferują także dofinansowania do wypoczynku dla dziecka. Za dodatkowe pieniądze maluchy mogą wyjechać na kolonie, obozy sportowe czy wycieczki. Rodzice doceniają ten gest i chętnie korzystają z dofinansowania wakacji (w Nokii do tej pory wniosek w tej sprawie złożyło 114 osób). Wydaje Ci się, że aby otrzymać takie dofinansowanie, konieczne jest przejście wielu długotrwałych procedur? Nic bardziej mylnego! „Sam proces otrzymania  świadczeń jest bardzo łatwy. Wystarczy kontakt z naszą komisją socjalną, która przekieruje do miejsca, gdzie można pobrać odpowiedni wniosek, który następnie jest przesłany do komisji i rozpatrywany” – mówi Aneta Raczek, HR Site Manager z firmy Nokia.

Pracodawcy pamiętają też o dzieciach swoich pracowników i przygotowują dla nich niespodzianki na wyjątkowe okazje takie jak Dzień Dziecka czy mikołajki. Na przykład tegoroczny Dzień Dziecka pociechy pracowników Nokii spędziły na zamku Topacz. Na maluchy czekały liczne atrakcje, m.in. malowanie buzi, puszczanie ogromnych baniek mydlanych, dmuchańce do skakania, a nawet strefa naukowa z planetarium. Impreza cieszyła się ogromnych powodzeniem – wzięło w niej udział ok. 2 tys. osób! Z okazji mikołajek natomiast na maluchy zawsze czekają upominki od firmy, w której pracują rodzice. To miłe gesty, które zacieśniają relacje między pracodawcą a pracownikiem i  udowadniają rodzicom, że firma troszczy się nie tylko o nich, ale o ich całą rodzinę.

A co z ciągle jeszcze pokutującym mitem, że mama ciągle chodzi na zwolnienia z powodu dziecka? Jak się okazuje i to można rozwiązać. Wystarczy zapewnić rodzinom dobrą opiekę medyczną. Pracownicy Nokii korzystają z prywatnej opieki w placówkach Luxmed, gdzie maksymalny czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wynosi 10 dni, a u pediatry dla chorego dziecka – zaledwie 24 godziny. Pracownicy korzystają z pakietu medycznego na koszt firmy, zaś dołączenie pakietu dla pozostałych członków rodziny, np. współmałżonka czy dziecka, to naprawdę niewielki wydatek. To w połączeniu z elastycznymi godzinami pracy sprawia, że pogodzenie życia zawodowego i opieki nad maluchem wcale nie jest takie trudne. A korzystają na tym zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, którzy zyskują zmotywowaną i dobrze zorganizowaną osobę w zespole.

Nokia logo
materiały prasowe

 
A jak jest u Was w pracy? Czy Wasi pracodawcy również dbają o młodych rodziców, przygotowując dla nich specjalne benefity?

mama, dziecko, praca, urlop rodzicielski
Fotolia
Aktualności
Wydłużony urlop macierzyński – pomaga, czy szkodzi?
Jak sprawdził się wydłużony urlop macierzyński w praktyce? Jakie są dobre, a jakie złe strony rocznego urlopu rodzicielskiego – komentuje ekspert Ewa Misiak.

Co warto wiedzieć o urlopie rodzicielskim Rok temu rząd wydłużył urlop rodzicielski z 6 do 13 miesięcy . Od 17 czerwca 2013 r. rodzice mogą skorzystać z wydłużonego urlopu na opiekę i wychowanie dziecka.  Mają do wykorzystania: 14 tygodni macierzyńskiego przysługującego matce 6 tygodni urlopu dodatkowego przysługującego dla matki lub ojca 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, przysługującego również dla matki lub ojca. Zobacz: Wnioski o urlopy dla rodziców   Urlop rodzicielski w liczbach Najnowsze dane ZUS z kwietnia 2014 rok pokazują, że z możliwości wykorzystania rocznego  urlopu rodzicielskiego skorzystało już ponad 120 tys. rodziców. Liczby wskazują także, że z urlopu rodzicielskiego zdecydowanie częściej korzystają matki niż ojcowie. Dane ZUS pokazują jeszcze jeden ciekawy trend w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku po raz pierwszy od 4 lat odnotowano wzrost liczby urodzeń.  Czyżby była to zasługa wydłużonego urlopu rodzicielskiego?   Urlop rodzicielski okiem eksperta – Urlop macierzyński jest bardzo ważny nie tylko ze względu na konieczność fizycznej opieki nad niemowlęciem, ale także dla budowania więzi pomiędzy dzieckiem, a rodzicami. - mówi Ewa Misiak , prezes ogólnopolskiej firmy opiekuńczej Baby&Care, ekspert do spraw polityki prorodzinnej w zespole prezydenta Bronisława Komorowskiego i dodaje – Dłuższy urlop sprzyja wzmacnianiu tych więzi, dlatego tak wiele rodziców, a szczególnie kobiet decyduje się z niego korzystać. Jednak ten przywilej ze strony państwa paradoksalnie ma też negatywne konsekwencje.   Zdaniem Ewy Misiak roczny urlop macierzyński odbija się negatywnie na sytuacji kobiet na rynku pracy. – Rok to z perspektywy funkcjonowania przedsiębiorstwa bardzo dużo czasu, zmieniają się klienci, sytuacja w branży, wymagane są nowe kompetencje i wiedza....

Niepełnosprawne dzieci podczas zabawy, niepełnosprawność, wózek inwalidzki, zabawa, gra w piłkę
© sissoupitch - Fotolia.com
Prawo i finanse
O jakie świadczenia mogą ubiegać się rodzice niepełnosprawnego dziecka?
Państwo zapewnia pomoc niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzicom. Z jakiego wsparcia można skorzystać? Gdzie ubiegać się o pomoc finansową?

Świadczenie pielęgnacyjne Jeśli niepełnosprawne dziecko wymaga opieki, jedno z rodziców (to, które rezygnuje z pracy bądź w ogóle jej nie podejmie), może liczyć na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego . Co istotne, przy ubieganiu się o tego typu świadczenie nie ma przewidzianego kryterium dochodowego. Pomoc finansową przyznaje się bez względu na wysokość zarobków rodziców . Podstawowym warunkiem jest rezygnacja z pracy bądź niepodejmowanie pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem.   Osoba opiekująca się niepełnosprawnym dzieckiem otrzymuje miesięcznie netto 1200 zł (1638 zł brutto). Państwo opłaca za nią składki, co oznacza, że w przyszłości będzie przysługiwała jej emerytura.  W 2016 r. świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 1300 zł netto, a już od 2017 r. zmienią się zasady wyliczania wysokości. Świadczenie zostanie zwaloryzowane, tak jak minimalne wynagrodzenie za pracę . Ta reguła będzie stosowana każdego następnego roku. Aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, należy udać się do gminnej instytucji wypłacającej świadczenia rodzinne (ośrodki pomocy społecznej, centra pomocy rodzinie lub wydziały urzędów miast/gmin). Zasiłek pielęgnacyjny Kolejnym świadczeniem, które przysługuje w związku z niepełnosprawnością dziecka jest zasiłek pielęgnacyjny . Jego wysokość wynosi 153,00 zł miesięcznie, czyli dużo mniej niż świadczenie pielęgnacyjne. Pomoc ta przyznawana jest w celu częściowego pokrycia wydatków związanych z koniecznością zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z jej niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje: niepełnosprawnemu dziecku; osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;...

in vitro dofinansowane dla pracowników starbucksa
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Popularna sieć kawiarni dofinansowuje pracownikom in vitro!
„Pracownicy, którzy mają problemy z zajściem w ciążę dostaną pomoc finansową od firmy, by móc rozpocząć procedurę in vitro. Nawet jeśli nie są etatowymi pracownikami” – zapewniają kierownicy popularnej sieci kawiarni Starbucks.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 17.0px Georgia; color: #202023} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 17.0px Georgia; color: #202023; min-height: 20.0px} span.s1 {font: 12.0px Helvetica; color: #000000} Często mówi się, że pracodawcy nie są przychylnie nastawieni do osób, które otwarcie planują starania o dziecko i mówią o tym już podczas rozmów kwalifikacyjnych. W Stanach Zjednoczonych powoli wchodzi nowy trend – jedna z największych sieci kawiarni, czyli Starbucks, pokrywa koszt zapłodnienia in vitro u swoich pracowników. Są to osoby, które mają problemy z poczęciem dziecka, a nie stać ich na leczenie niepłodności. Pomoc pracodawcy dostępna jest nawet dla pracowników, którzy nie pracują w firmie na etacie! Narazie niestety inicjatywa działa tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Praca w kawiarni szansą na dziecko Takie dofinansowanie jest realne w przypadku dużych firm zajmujących się technologiami czy bankowością, ale kto by pomyślał, że sieć kawiarni będzie chciała zapewnić możliwość posiadania dzieci wszystkim swoim pracownikom , nawet baristkom, które nie pracują w pełnym wymiarze godzin? Teraz kawiarnie przeżywają prawdziwe oblężenie pracowników, ponieważ wiele kobiet bezskutecznie starających się o dziecko , aplikuje tam do pracy z nadzieją, że ich szanse na dziecko się zwiększą. W dokumentalnym programie, który wyświetliła telewizja CBS, wystąpiło kilka pracowniczek Starbucksa, m.in Shannon Iagulli. (screen cbs.com, fragment filmu, na zdjęciu: Shannon Iagulli) – Dorastasz i przechodzisz przez życie, zakochując się, ślubując sobie miłość na ołtarzu, potem zakładasz rodzinę i chcesz mieć dzieci. Cóż, u nas tak się nie stało, a ja nie mogłam tego zrozumieć....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta