Samotne matki mają wiele problemów na głowie i muszą często wykazywać się dużą siłą, żeby w pojedynkę sprostać wszystkim sprawom związanym z wychowaniem dziecka, pracą i obowiązkami domowymi. Kiedy naukowcy biorą pod lupę samotne rodzicielstwo, najczęściej przyglądają się temu, jak radzą sobie dzieci wychowywane przez jednego rodzica, ewentualnie przyglądają się sytuacji ekonomicznej takich rodzin. Tym razem postanowili jednak skupić się na samotnych rodzicach i tym, jak funkcjonują w porównaniu z innymi dorosłymi.

Reklama

W badaniu amerykańskiego Narodowego Centrum Statystyk Zdrowotnych okazało się, że szczególnie źle wypada sytuacja samotnych rodziców, a zwłaszcza matek, jeśli chodzi o sen. W porównaniu z rodzicami wychowującymi dzieci z partnerami oraz z bezdzietnymi dorosłymi, to właśnie samotni rodzice opiekujący się dziećmi poniżej 18 r.ż. sypiają najkrócej, mają więcej problemów z zaśnięciem i częściej się budzą. Po przebudzeniu czują się niewyspani bardziej niż pozostałe grupy dorosłych.

Mniej snu dla samotnych mam

Po raz pierwszy przyjrzano się nie tylko długości snu, ale i jego jakości, gdyż – jak podkreślają naukowcy – dobry sen ma wpływ na zdrowie i samopoczucie. Już od dawna wiadomo, że dorosły człowiek potrzebuje przynajmniej 8 godzin nieprzerwanego snu, by dobrze funkcjonować. Okazuje się jednak, że prawie połowa samotnych mam sypia mniej niż 7 godzin dziennie – dotyczy to 43,5 proc. badanych oraz 37,5 proc. samotnych ojców. Tylko 31,2 proc. dorosłych wychowujących dzieci z drugim rodzicem sypia mniej niż 7 godzin na dobę.

Samotne mamy sypiają gorzej

Samotne matki nie tylko sypiają krócej, ale i gorzej: ¼ z nich ma problemy z zasypianiem, ponad połowa czuje się zmęczona po obudzeniu, a prawie 30 proc. budzi się w nocy. Także samotni ojcowie, w porównaniu z żonatymi i bezdzietnymi mężczyznami, sypiają źle, chociaż w ich przypadku różnica nie jest tak drastyczna jak w przypadku samotnych mam.

Dlaczego samotne mamy gorzej śpią?

Nic dziwnego, że samotni rodzice sypiają gorzej – wychowywanie dzieci w pojedynkę oznacza więcej obowiązków, co wiąże się także z większym stresem i niepokojem, a to, jak wiadomo, nie wpływa korzystnie na jakość snu. Samotna matka musi nie tylko w pojedynkę zapewnić finansowe bezpieczeństwo swojej rodzinie, ale też zająć się wszelkimi sprawami związanymi domem, znaleźć czas na zabawę z dzieckiem, odpowiednią opiekę itd. Czasu dla siebie ma niewiele, a zmartwień sporo. Jest jej obiektywnie trudniej niż matce, która ma partnera do pomocy.

Zobacz także

Tłumacząc wyniki badań naukowcy zwracają uwagę także na to, że kobiety ogólnie sypiają gorzej od mężczyzn i jest to uwarunkowane biologiczne, m.in. hormonami podczas miesiączki, ciąży czy menopauzy. Nawet kobiety w rodzinach z dwojgiem rodziców – mimo że sypiały tak samo długo jak ich partnerzy, częściej niż oni miały problemy z zasypianiem i budziły się mniej wypoczęte niż ich mężowie.

Jak się wyspać?

Jeśli czujesz, że budzisz się zmęczona i marzysz o momencie, kiedy poczujesz się nareszcie wyspana, spróbuj przyjrzeć się swoim zwyczajom i rozkładowi dnia i wprowadzić zmiany. Te sposoby na lepszy sen powinny ci pomóc:

1. Stałe pory snu

Kładź się i wstawaj codziennie o tej samej porze. Pomoże to twojemu organizmowi lepiej się regenerować i wykorzystywać pełne cykle snu.

2. Łóżko służy tylko do snu

Jeśli nie możesz zasnąć przez 15 minut, wstań, przeczytaj magazyn, napij się mleka, ale nie leż w łóżku i nie wierć się, spoglądając na budzik. Poczekaj aż poczujesz się zmęczona i dopiero wtedy wróć do łóżka.

3. Zwracaj uwagę na to, co jesz

Nie kładź się do łóżka głodna, ale też nie przejadaj się - w obu wypadkach nie będziesz dobrze spać. Zwracaj uwagę na to, czy nie jesz rzeczy, które źle wpływają na sen. Nie pij dużo przed snem – oszczędzi ci to nocnych wizyt w łazience. Ostrożnie z alkoholem – chociaż może się wydawać, że po lampce wina zasypia się lepiej, jakość snu jest dużo gorsza, rano zaś budzisz się niewyspana.

4. Relaksujący wieczorny rytuał

Nie tylko dzieci potrzebują wieczornego rytuału, który pomoże im wyciszyć się przed snem - dorośli także! Czy będzie to relaksująca kąpiel, lektura, czy muzyka – wybór należy do ciebie. Pamiętaj o nastrojowym oświetleniu, ostre światło pobudza. Unikaj TV i komputera tuż przed snem.

5. Zadbaj o miejsce do spania

Przed snem przewietrz pokój, w którym śpisz. Zadbaj o wygodne poduszki i kołdrę, pomyśl o zaciemniających roletach, a może nawet zatyczkach do uszu – cisza i ciemność pozwolą lepiej się wyspać.

6. Zadbaj o swoje potrzeby

Wiemy, jak trudno jest znaleźć chwilę dla siebie , ale niejednokrotnie udowodniono, że stres i frustracja powodują problemy zdrowotne, w tym te ze snem. Jeśli zadbasz o swoje potrzeby, nauczysz się lepiej radzić sobie ze stresem, będziesz lepiej sypiać.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama