10 rad i mądrości, których lepiej nie słuchać
Każda z was na pewno słyszała w życiu wiele "dobrych" rad. Przedstawiamy ranking najgorszych z nich, przygotowany wspólnie z mamami.
- Redakcja Babyonline.pl
1 z 10
Masz małe piersi, więc nie będziesz mieć pokarmu. Karm dziecko butelką
Nieprawda. Ilość pokarmu nie zależy od wielkości piersi. Jedna z mam pisze: "Moje piersi nigdy nie były duże, a okazało się, że mam więcej pokarmu niż niejedna hojnie obdarzona przez naturę mama”.
Czytaj też: 5 rad dla babci i dziadka
2 z 10
Jeśli dziecko jest niegrzeczne, to znaczy, że jest źle wychowane
To bzdura, dzieci mogą się źle zachowywać z różnych powodów, np. gdy są głodne, zmęczone, nudzą się, są chore. W taki sposób reagują też na stres rodzica. Często niegrzeczne zachowanie może być spowodowane nadpobudliwością dziecka, dysleksją, trudnością z koncentracją.
Czytaj też: 5 najpopularniejszych diet odchudzających
3 z 10
Dosyp soli do zupy, posłódź herbatę, bo są mdłe i dziecko nie będzie chciało ich jeść
Nie rób tego. Maluch, który zaczyna jadać cokolwiek poza mlekiem mamy, ma na ten temat inne zdanie. „Pozwólmy mu poznać prawdziwy smak nowych dań!”
Czytaj też: Dania dla niejadka - przepisy dla dzieci
4 z 10
Jedzenie w słoiczkach jest niezdrowe i pełne konserwantów, dlatego tak długo zachowuje świeżość
Gotowe dania dla niemowląt nie psują się, ponieważ pasteryzuje się je, a zupki i przeciery przygotowuje się ze zdrowych, trzymanych z daleka od chemii produktów, które posiadają atesty i badania, a proces ich produkcji podlega dużo bardziej restrykcyjnym przepisom, niż dania dla dorosłych.
Czytaj też: 10 sposobów na okazywanie dziecku miłości
5 z 10
Na poduszce będzie dziecku wygodniej
Może i tak, ale to niebezpieczne. „Małe dziecko porusza się jeszcze nieporadnie. Na miękkiej poduszce trudno mu obrócić i unieść główkę, a to w niektórych wypadkach może nawet grozić uduszeniem” – ostrzega jedna z mam. Ma rację. Maluszkowi wystarczy materacyk.
Czytaj też: Korzyści z późnego macierzyństwa
6 z 10
Pieluszki jednorazowe powodują odparzenia
Nieprawda, odparzenie to wynik podrażnienia skóry niemowlęcia przez zabrudzoną pieluchę, a o to znacznie łatwiej przy pieluszce tetrowej, która natychmiast staje się wilgotna. Najważniejsze, by malca przewinąć na czas.
Czytaj też: 5 błędów zapracowanych mam
7 z 10
Smoczek poradzi sobie z marudzącym dzieckiem
Smoczek, zwłaszcza kiepskiej jakości, może powodować wady zgryzu, poza tym dziecko trzeba będzie kiedyś od niego odzwyczaić, a to nie jest proste. Lepiej wziąć maluszka na ręce, przytulić go, zaśpiewać mu coś.
Czytaj też: 5 mitów na temat seksu po porodzie
8 z 10
Zębami mlecznymi nie trzeba się przejmować
Bzdura, o mleczaki trzeba dbać, bo psują się szybciej niż zęby stałe, a zepsute zęby lub braki w uzębieniu to większe ryzyko próchnicy w przyszłości i ryzyko wad zgryzu i wymowy,
Czytaj też: 10 najtrudniejszych chwil w życiu mamy
9 z 10
Musisz sadzać dziecko, by wzmacniać mu kręgosłup
Nie! To jedna z ulubionych porad naszych babć: trzymiesięczne dziecko powinno być sadzane, a jak siedzi niestabilnie – sadzane częściej, bo trening czyni mistrza. Nie wolno tak robić, bo skutek może być odwrotny do zamierzonego. Dziecko usiądzie, gdy przyjdzie na to czas.
Czytaj też: 10 rzeczy, które zmienia w Tobie macierzyństwo
10 z 10
Zakładaj dziecku na pampersa pieluszki tetrowe. To zdrowe dla bioder
Nie ma takiej potrzeby. Zdrowe dziecko powinno mieć możliwość nieskrępowanego ruchu. A gdy coś jest z bioderkami nie tak, trzeba się wybrać do ortopedy.
Czytaj też: Rewolucja na porodówce - nowe prawa dla mamy i dziecka