Samotne macierzyństwo jest trudne i nikt tu nie będzie próbował ci wmówić niczego innego. Przez większość czasu musisz polegać tylko na sobie, nic więc dziwnego, że pomimo dostrzegania jasnych stron bycia samotną mamą, bywasz zmęczona i masz chwile zwątpienia. Sprawdź, co robią inne kobiety w twojej sytuacji, żeby ułatwić sobie życie i czerpać więcej radości z samotnego macierzyństwa.

Reklama

Spójrz na znane samotne mamy

- W chwilach zwątpienia, myślę o... prezydencie Obamie. Wychowywał się tylko z mamą i dziadkami – mówi Kasia. - To uspokaja moje obawy, że Kuba ucierpi na tym, że jest tylko ze mną. A jak sama potrzebuję pociechy, to myślę o J.K. Rowling. Pierwszego Harry'ego Pottera napisała na serwetkach w kawiarni! Była samotną mamą i do tego nie miała pieniędzy! I proszę bardzo, jak sobie poradziła! - zdradza swoje sposoby na smutki Kasia, rozwiedziona mama.

Szukanie podobnych sytuacji i historii zawsze przynosi otuchę. Może i wychowujesz dziecko samotnie, ale nie jesteś sama. A jeśli potrzebujecie przykładów znanych samotnych mam z naszego podwórka, spójrzcie na Alicję Bachledę-Curuś czy Martynę Wojciechowską! Nie musicie od razu robić zawrotnej kariery, ale to miłe, że są kobiety, które tak jak wy dzielnie stawiają czoła wszystkim wyzwaniom samotnego macierzyństwa.

Samotna mamo, znajdź czas tylko dla siebie

- Czasem chciałabym po prostu powiedzieć: "zajmij się nim teraz ty, ja idę wziąć kąpiel". Albo: "idę na pocztę". Cokolwiek. No ale nie mam komu tego powiedzieć, więc czas dla siebie mam dopiero, kiedy moje dziecko już śpi – mówi nam Agnieszka, która nawet ciążę przechodziła sama. Jej kołem ratunkowym w momentach, kiedy potrzebuje "wychodnego" jest przyjaciółka. - Sama ma dzieci i to, że czasem dostaje pod opiekę kolejne, nie robi jej różnicy. A mnie ogromną! - śmieje się Agnieszka.

Ty też spróbuj znaleźć kogoś, kto może cię od czasu do czasu odciążyć. Czy to będzie babcia, czy opiekunka, czy zaprzyjaźniona mama – nieważne. Istotne jest to, że nawet godzina tylko dla siebie, podczas robienia dorosłych rzeczy, czyni cuda dla samopoczucia. I dobrze wpływa na dziecko!

Zobacz także

Samotne mamy muszą sobie odpuszczać

Najgorzej, kiedy musimy być perfekcyjne we wszystkim. Trudno choć trochę sobie odpuścić, prawda? Zamiast jednak upierać się , że wszystko musi być idealnie wysprzątane, wyprasowane, podłogi umyte, garnki myte na bieżąco, spróbuj wrzucić na luz: pokoloruj z dzieckiem, obejrzyjcie bajkę, wyciągnij nogi na kanapie... - Przestałam świrować, że mam stertę prania do wyprasowania – opowiada Magda, samotna mama dwóch dziewczynek. - Teraz prasuję to, co akurat chcę włożyć. Ciuchy dziewczynek są głównie bawełniane, więc nawet ich nie trzeba prasować, a ja przynajmniej się nie dołuję nad deską do prasowania. Nienawidzę żelazka!

Odpoczynek robi więcej dobrego dla naszego samopoczucia niż idealnie wysprzątany dom. I nie zarywaj wieczorów na ogarnianie mieszkania i gotowanie – kurze, o ile nie jesteście uczuleni, może nie zetrą się same, ale mogą poczekać do weekendu.

Samotna mama = przygotowana na wszystko

Wizyta u lekarza? Kolejka w poczekalni. Jazda autobusem? Nuda. Lody na patyku podczas spaceru? Zachlapane ubranie. Ponieważ jako samotna mama nie masz koło siebie drugiego dorosłego, który w trybie awaryjnym może wyskoczyć po gazetkę do kiosku czy suchą bluzkę do domu (lub sklepu!), pomyśl o tym wcześniej. - Ja zawsze noszę w torbie kredki, notes, kolorowankę i koszulkę na zmianę – zdradza Kasia. - To się zawsze przydaje!

Nie zapomnij o jakiejś przyjemnej i edukacyjnej aplikacji w telefonie. Życie może być prostsze, jeśli mu na to pozwolisz. To samo dotyczy przewidywania awaryjnych sytuacji: miej w domu zawsze zapas leków przeciwgorączkowych, przeciwbiegunkowych itd. Kto wyskoczy nagle w nocy do apteki, jeśli dziecko obudzi się chore? No właśnie. Po co się stresować, lepiej być przygotowaną!

Policz do 10

Jeśli ciągle musisz być skoncentrowana i dawać z siebie wszystko, możesz poczuć się zmęczona. To z kolei wpływa na nastrój, łatwo się zdenerwować, kiedy coś nie wychodzi. Nawet błahe sytuacje, takie jak rozlana herbata, mogą być powodem do złości. Jeśli czujesz, że jesteś rozdrażniona, zachowaj czujność. Policz do 10, ściągnij aplikację do medytacji na telefon (np. Calm lub Headspace), a jeśli czujesz, że już od dłuższego czasu nie radzisz sobie z frustracją, pomyśl o wizycie u specjalisty.

- Łatwo się denerwuję, kiedy jestem niewyspana – przyznaje Agnieszka. - Dlatego staram się olewać inne rzeczy wieczorem i kłaść się do łóżka koło 22.00. Wiem, że dzięki temu będziemy mieć dobry dzień. A jeśli się nie wyspałam, uprzedzam wypadki i staram się wszystko robić wolniej. Nie chcę się wkurzać na dziecko, tylko dlatego, że jestem zmęczona.

Grupy wsparcia dla samotnych matek

Kiedyś do wychowywania dzieci mieliśmy całe rodziny: babcie, prababcie, teściowe. Teraz coraz trudniej o takie wsparcie, zwłaszcza jeśli mieszkamy z dala od najbliższych. Samotne mamy mają się jeszcze trudniej, bo na co dzień nie mogą liczyć na ojców dzieci. A jednak one też mogą – a nawet powinny – szukać wsparcia u innych. Zorientuj się czy w twojej okolicy jest klub dla mam albo poszukaj odpowiedniej grupy w Internecie.

- Ja jestem na takim forum internetowym dla samotnych matek i to jest po prostu rewelacyjne – zachwala Magda. - Te wszystkie kobiety wiedzą, jak jest, pomagamy sobie, wspieramy, podpowiadamy, gdzie są jakieś fajne promocje, jaki krem kupić i w ogóle. Są wśród nich prawniczki, co się przydaje, to samo z lekarkami, kadrowymi. Są świetne kucharki, maniaczki gotowania i seriali. To taki świat w pigułce i zawsze dostępny!

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama