Polskę ogarnia moda na bieganie. Na poranną lub wieczorną przebieżkę dla zdrowia lub po to, aby schudnąć, decyduje się coraz więcej osób. I bardzo dobrze, bo pod względem aktywności fizycznej nie jesteśmy w czołówce Europy. Patrzysz z zazdrością na biegaczy, nie masz czasu, albo sił, żeby wieczorem wyjść z domu, a może po prostu bieganie jest dla ciebie zbyt dużym wysiłkiem, po którym źle się czujesz? Nie martw się - jeśli znajdziesz czas na spacer, twój organizm też na tym skorzysta.

Reklama

Chodzenie i bieganie mogą być sobie równe

Zwykle nie doceniamy spacerów, bo nie kojarzą nam się ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym - ot takie sobie po porostu chodzenie... Innego zdania są jednak badacze z Amerykańskiego Stowarzyszenie Chorób Serca, którzy podkreślają, że spacer może być tak samo dobry dla zdrowia co intensywny bieg. U spacerujących osób zmniejsza się ryzyko nadciśnienia, wysokiego stężenia cholesterolu we krwi, cukrzycy czy chorób serca.

Czas spaceru odgrywa dużą rolę

Jak można stawiać znak równości między chodzeniem a biegiem, skoro podczas biegania męczysz się o wiele bardziej? Korzyści ze spaceru rosną, jeśli spacerujesz odpowiednio dłużej, organizm ma wtedy szansę, by pochłonąć więcej energii. Jeśli biegasz w umiarkowanym tempie przez godzinę, spalisz ok. 588 kcal. Godzina szybkiego spaceru powoli ci stracić ok. 331 kcal. Zatem, żeby chodząc, spalić tyle, co podczas godzinnego biegu, po prostu musisz spacerować o około 46 minut dłużej.

Zobacz także

Jeśli idziesz z dzieckiem na spacer, wybieraj dłuższą trasę na plac zabaw, a jeśli maluch już nie jeździ wózkiem, zabierzcie hulajnogę lub rowerek biegowy - z takim sprzętem dzieci nie nudzą się nawet podczas najdłuższej przechadzki i tempo spaceru może być szybsze.

Sprawdź, jak spalić kalorie po ciąży

Reklama

Źródło: Esculap, PAP

Reklama
Reklama
Reklama