Szkarlatyna u dorosłych: objawy, leczenie, powikłania
Szkarlatyna u dorosłych zdarza się rzadziej niż u dzieci. Pierwsze objawy przypominają zwykłą infekcję. Charakterystyczne objawy to: wysypka i malinowy język.
Szkarlatyna u dorosłych przebiega podobnie jak u dzieci. Są jednak pewne różnice, które mogą utrudniać postawienie prawidłowej diagnozy, od której zależy właściwe leczenie i zapobieganie poważnym powikłaniom.
Szkarlatyna u dorosłych:
Szkarlatyna u dorosłych – objawy
Najczęściej do zakażenia i rozwoju choroby dochodzi w okresie jesienno-zimowym. Szkarlatyna jest skutkiem zakażenia paciorkowcami z grupy A. Najpierw pojawia się silny ból głowy i ogólne złe samopoczucie. Mogą wystąpić też bóle brzucha i wymioty. Później występuje wysoka gorączka (do 40 st. C), zaczerwienienie gardła często z nitkowatymi wybroczynami, powiększenie węzłów chłonnych szyi, przekrwienie i nalot na migdałkach oraz obłożony język.
Po upływie doby występuje rumień na twarzy i wysypka. Szkarlatyna u dorosłych charakteryzuje się większymi wykwitami, które łatwo pomylić z alergią. Szkarlatyna u dzieci z kolei objawia się drobną, kaszkowatą i łatwo rozpoznawalną przez lekarzy wysypką.
Wysypka najczęściej występuje na tułowiu, w zgięciach rąk i nóg i w pachwinach. Zmiany przyjmują kolor jasnoróżowy lub czerwony. Po ustąpieniu wysypki, skóra łuszczy się.
W drugiej fazie szkarlatyny na języku pojawiają się czerwone brodawki, a sam język staje się malinowy.
Zobacz także: Objawy szkarlatyny u dzieci
Szkarlatyna u dorosłych czasami przyjmuje tzw. postać septyczną, która objawia się zmianami w gardle, martwicą dna jamy ustnej i może prowadzić do sepsy.
Szkarlatyna u dorosłych – leczenie
Ponieważ jest to choroba wywołana przez bakterie, często stosuje się leczenie antybiotykami, np. penicyliną i jej pochodnymi, a u osób na nią uczulonych stosuje się makrolidy (azytromycynę, klarytromycynę, erytromycynę). Leki należy przyjmować przez 10 dni.
Konieczne jest też pozostawanie w domu i częste nawadnianie. Ze względu na silny ból gardła może być konieczne przyjmowanie jedzenia w formie płynnej.
Na szkarlatynę nie ma szczepionki, a jej przebycie daje trwałe uodpornienie, chociaż 1-4 proc. osób, które przebyły szkarlatynę, powtórnie na nią zachoruje.
Szkarlatyna u dorosłych – powikłania
Tak jak w przypadku dzieci, szkarlatyna może stać się przyczyną poważnych kłopotów. Do powikłań po tej chorobie zalicza się:
- zapalenie ucha środkowego,
- gorączkę reumatyczna,
- paciorkowcowe zapalenie stawów,
- ropne zapalenie węzłów chłonnych lub zatok obocznych nosa,
- posocznicę.
Szkarlatyna u dorosłych może też prowadzić do zapalenia mięśnia sercowego i utraty przytomności. Dlatego, jeśli podczas szkarlatyny lub wkrótce po jej ustąpieniu pojawiają się niepokojące dolegliwości, trzeba skonsultować się z lekarzem.
Zobacz także:
- Choroby zakaźne wieku dziecięcego
- Czego nie robić, gdy dziecko ma wysoką gorączkę