Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dada
Fotolia
Patronaty

Stany przejściowe w pierwszych dobach życia dziecka – czy jest się czym martwić?

Spadek masy ciała po urodzeniu, żółtaczka fizjologiczna, a może czarna kupka? Zauważyłaś któryś z tych stanów u swojego dziecka? Sprawdź, czy jest się czym martwić.

Po kilku dniach po urodzeniu maluszek straciła na wadze, zrobił czarną jak smoła kupkę, a może usłyszałaś od lekarza, że ma żółtaczkę fizjologiczną? Czy powinnaś martwić się o stan zdrowia swojego dziecka?

Stany przejściowe w pierwszych dniach życia noworodka

Stany przejściowe to fizjologiczne zmiany w organizmie noworodka, które mają charakter adaptacyjny, czyli pozwalają maluchowi przystosować się do życia poza brzuchem mamy. Występują w pierwszych kilku dobach życia dziecka i wkrótce ustępują samoistnie. I najważniejsze: są zupełnie normalne, nie musisz więc martwić się o zdrowie swojego maleństwa. Jakie stany przejściowe możesz zaobserwować u swojego dziecka?

Spadek masy ciała 

Urodziłaś ponad 3,5 kg szczęścia, a tu nagle kilka dni po porodzie maluszek zaczyna tracić na wadze? Spokojnie, to całkowicie normalne. Maluszek waży mniej głównie ze względu na utratę wody przez wydalanie moczu i kupki, a także z powodu ogólnych procesów metabolicznych. Fizjologiczny spadek masy ciała nie powinien być większy niż 10 procent wagi urodzeniowej. Najmniej maluch będzie ważył w 3-4 dobie życia, po czym jego masa ciała się ustabilizuje i zacznie wzrastać.

Żółtaczka fizjologiczna

Na samą myśl o tym, że twoje dziecko może mieć żółtaczkę, robi ci się słabo? Spokojnie! Żółtaczka fizjologiczna to nie to samo co „zwykła” żółtaczka i jest normalnym stanem, który pojawia się ok. 3-4 doby życia u ok. 70 procent noworodków i mija po kilku dniach. Skąd bierze się żółtaczka fizjologiczna? Kiedy maluszek był jeszcze w twoim łonie, w jego krwi znajdowała się bardzo duża ilość czerwonych krwinek. Dzięki nim brzdąc mógł maksymalnie korzystać z tlenu, który mu dostarczałaś. Teraz, gdy może już sam oddychać, „dodatkowe” krwinki nie są mu już potrzebne, dlatego rozpadają się, a w efekcie tego procesu wytwarza się bilirubina, która nadaje skórze żółty odcień

Czarna kupka

Taki kolor kupki zazwyczaj budzi niepokój młodych rodziców, jednak pierwsza kupka noworodka, czyli tzw. smółka, właśnie tak wygląda. Jej ciemnozielony, prawie czarny kolor jest z wynikiem beztelnowej przemiany żółci. Smółka może zawierać pozostałości wód płodowych, złuszczony nabłonek skóry dziecka, śluz oraz inne substancje pochodzące np. z rozwijających się narządów. Od teraz przez kilkanaście miesięcy życia malucha niezbędne będą pieluszki. Już na początku warto wybrać takie, które są nie tylko bardzo chłonne i nie przeciekają, lecz także są delikatne dla skóry dziecka i dobrze dopasowują się do jego ciała. Szeroki wybór takich pieluszek znajdziesz w ofercie marki Dada.

Zmiany skórne

Na skórze noworodka możesz zauważyć także różne zmiany skórne, takie jak np. krostki (wyglądające jak potówki). Powstają one zazwyczaj na skutek działania hormonów matki i znikają kilka dni po porodzie. Ze zdziwieniem może odkryjesz też, że twoje maleństwo jest… pokryte drobnymi włoskami! Jest to tzw. meszek płodowy, który również wkrótce zniknie. 

Powiększone gruczoły piersiowe

I nie chodzi tu o piersi mamy, ale… noworodka i to zarówno dziewczynki, jak i chłopca! Jest to spowodowane hormonami mamy, które przez łożysko przeniknęły do organizmu dziecka. Ponadto u córeczki możesz zaobserwować obrzmienie sromu i wydzielinę z pochwy. To wszystko minie, gdy tylko w organizmie maluszka zostanie przywrócona równowaga hormonalna. 


Zajrzyj też na: www.dada.pl

kupka noworodka, stolec niemowlaka
Fotolia
Pielęgnacja
Jak wyglądają kupki noworodka?
Kupki noworodka – ich kolor i konsystencja mogą się zmieniać z dnia na dzień. Jakie zatem mogą być, a jakie nie powinny? Sprawdź!

Pierwsza kupka noworodka Pierwsza kupka noworodka tzw. smółka, jest dowodem na to, że jelita dziecka zaczynają prawidłowo funkcjonować. Ta smolista, zielonoczarna substancja nie powinna cię niepokoić. Kupki noworodka przejściowe W przeciągu doby od urodzenia noworodka, po wydaleniu całej smółki, pojawiają się tzw. stolce przejściowe, zielonkawożółte, luźne i dość częste . Mogą zawierać śluz, a także drobne ziarenka (zwłaszcza u dzieci karmionych piersią). Czasem widać w nich ślady krwi, co jest rezultatem połknięcia krwi matki podczas porodu . Kupki noworodka po kilku dniach od narodzin Po kilku dniach kupki przejściowe zmieniają się. Wtedy to, co wydala dziecko, zależy od tego, jakie mleko dostaje. Dzieci karmione piersią robią kupki jasnożółte lub zielone (luźne, wodniste, czasem ziarenkowate, papkowate). Sprawdź, co może jeść karmiąca mama Jeżeli karmisz mlekiem modyfikowanym, stolce będą bardziej stałe i lepiej uformowane. Przyjmują kolor od jasnożółtego do brązowozielonego . Jeśli podajesz dziecku żelazo, stolce mogą być zielone, ciemnobrązowe, a nawet czarne. Przeczytaj, jak powinien wyglądać wybór i przygotowanie pokarmu dla noworodka Kupki noworodka – kolor i konsystencja Oto lista możliwych kupek noworodka. Zobacz, które z nich mogą niepokoić, a jakie są zupełnie normalne. lepkie, smoliste, czarne lub ciemnozielone – tak właśnie wygląda smółka, czyli pierwsza kupka noworodka grudkowate, zielonożółte lub brązowe – to stolce przejściowe, występują kilka dni o stałej konsystencji, żółtobrązowe, jasnożółte, żółtobrązowe, brązowozielone – normalne stolce dziecka karmionego butelką grudkowate, ziarenkowate, jasnożółte, intensywnie zielone lub musztardowe – normalne stolce dziecka karmionego piersią twarde, granulkowate ze śluzem lub krwią...

Do kiedy dziecko jest noworodkiem
Noworodek
Noworodek a niemowlę – do kiedy dziecko jest noworodkiem? A wcześniak?
Określenia noworodek i niemowlę dotyczą dzieci na zupełnie innym poziomie rozwoju, choć wiele osób używa obu terminów wymiennie. Różnice są tak duże, że noworodkom poświęcono nawet specjalny dział medycyny. Wyjaśniamy, do kiedy dziecko jest noworodkiem i czym się cechuje w tym okresie. Sprawdź, co to jest wiek korygowany wcześniaka.

Noworodek a niemowlę – wbrew pozorom różnice między nimi są ogromne. Przede wszystkim organizm noworodka dopiero adaptuje się do samodzielnego życia. Poza tym noworodek i niemowlę różnią się wyglądem oraz sposobem pracy narządów wewnętrznych. Z tego względu dziecko w okresie noworodkowym wymaga szczególnego traktowania. Wyjaśniamy, do kiedy dziecko jest noworodkiem, od kiedy staje się niemowlęciem i czego należy spodziewać się w okresie noworodkowym. Tłumaczymy też, jak długo wcześniak jest noworodkiem i czym jest wiek korygowany wcześniaka. Spis treści: Noworodek a niemowlę: wiek Jak długo wcześniak jest noworodkiem? Okres noworodkowy – charakterystyka Noworodek a niemowlę – różnice w wyglądzie Noworodek a niemowlę: wiek Do kiedy dziecko jest noworodkiem? Okres noworodkowy trwa przez pierwsze 4 tygodnie życia malucha. Od 5. tygodnia dziecko nazywane jest niemowlęciem. Odróżnienie noworodka od niemowlaka ma ważną przyczynę. W pierwszych tygodniach organizm dopiero przystosowuje się do życia poza ustrojem mamy (zmiany przystosowawcze dotyczą m.in. układu krążenia, układu oddechowego, pokarmowego, gospodarki hormonalnej i systemu termoregulacji). Z tego względu ten wyjątkowym czas ma swoją odrębną nazwę – okres noworodkowy. Poświęcono mu osobną specjalizację w medycynie – neonatologię. Lekarz zajmujący się noworodkami to neonatolog. Dawniej noworodkiem nazywano dziecko do końca 6. tygodnia życia. Obecnie okres noworodkowy obejmuje 4 tygodnie, czyli pierwsze 28 dni po narodzinach. Jak długo wcześniak jest noworodkiem? Dla określenia wieku wcześniaków używa się tzw. wieku skorygowanego. To naturalne, bo trudno oczekiwać, by dziecko urodzone przed terminem rozwijało się w tym samym tempie, co dziecko urodzone o czasie. Aby obliczyć wiek korygowany wcześniaka,...

przewijanie niemowlęcia
Fotolia
Pielęgnacja
Sekrety pieluszki, czyli o czym świadczy mocz i kupka niemowlaka
Zawartość pieluszki może wiele powiedzieć o zdrowiu i samopoczuciu dziecka. Razem z pediatrą z IMID wyjaśniamy, kiedy kolor i zapach moczu niemowlaka lub konsystencja kupki powinny zaniepokoić rodziców.

Siusiu i kupka dziecka to dla początkujących rodziców zwykle temat numer jeden. I nic dziwnego! Zawartość pieluchy może wiele powiedzieć o stanie zdrowia małego człowieka. Razem z pediatrą, prof. Kamilem Hozyaszem z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie odpowiadamy na najczęstsze pytania o mocz i kupkę niemowlęcia . Jak często niemowlę moczy pieluchę? Po urodzeniu pielucha dziecka powinna być mokra już w pierwszej dobie, ale w pierwszych dniach życia noworodek mało siusia. Sytuacja zmienia się od około 3. doby – mocz może pojawiać się nawet kilkanaście (do 20) razy dziennie! Gdy dziecko jest chore i ma gorączkę, może robić siusiu rzadziej. O czym świadczy kolor moczu dziecka? Mocz noworodka w pierwszych dniach jego życia ma jasną barwę. Staje się ona jednak intensywniejsza, jeśli noworodek przechodzi żółtaczkę . Czasem na mokrych pieluszkach widać różowo-ceglaste plamy. To efekt dużej ilości moczanów. Po kilku dniach wszystko wraca do normy, mocz powinien być przejrzysty i mieć kolor słomkowy. Mocz dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym ma nieco intensywniejszą barwę. Jak powinien pachnieć mocz niemowlaka? U niemowląt karmionych piersią zapach moczu jest słabo wyczuwalny, a gdy dziecko pije mieszankę, staje się mocniejszy. Zapach podobny do amoniaku może świadczyć o niedoborze witaminy D lub zakażeniu układu moczowego . Czasem tylko o tym, że długo nie zmieniałaś pieluszki. Na wszelki wypadek warto zrobić posiew moczu i upewnić się, czy podajesz dobrą dawkę witaminy D. O czym świadczy intensywny zapach moczu? Śmierdzący mocz i zmętnienie to ważne sygnały. Zwłaszcza gdy dziecko płacze przy siusianiu. To znak, że boli! Tak może się objawiać infekcja układu moczowego , więc idź do lekarza. Musisz to zrobić także wtedy, gdy w moczu zauważysz krew. Jeśli mocz jest mocno żółty – może to świadczyć o odwodnieniu. Jak pobrać mocz...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz