Co daje dziecku kontakt z dziadkami?
Babcia i dziadek – prawdopodobnie dwie najbardziej kochane przez dzieci osoby w rodzinie zaraz po mamie i tacie. Dlaczego maluchy tak uwielbiają przebywać z dziadkami i co daje im kontakt z nimi?
Pamiętasz ze swojego dzieciństwa chwile spędzane u dziadków? Święta, weekendy, wakacje? Prawdopodobnie nadal nie zapomniałaś tej ulotnej magii czasu spędzonego z babcią i dziadkiem. Teraz twoja pociecha nie może doczekać się kolejnej wizyty u dziadków? Doskonale! Bo kontakt z dziadkami wspiera rozwój dziecka i przynosi korzyści obu stronom.
Co daje dziecku kontakt z dziadkami?
Dlaczego maluchy tak bardzo lubią spędzać czas z babcią i dziadkiem? Oto kilka powodów:
- Dziadkowie kochają bezwarunkowo – i czasem – w przeciwieństwie do mamy i taty – potrafią przymknąć oko na małe wybryki. Gdy maluch jest smutny, wie, że u babci czeka pyszna szarlotka, która z pewnością poprawi mu humor, a gdy nabroi – dziadek na pewno weźmie go w obronę. Dziadkowie są zazwyczaj zachwyceni wszystkim, co wiąże się z ich wnukiem – każdym namalowanym „dziełem sztuki”, każdym występem w szkole czy przedszkolu, każdym wypowiedzianym słowem czy uśmiechem i podchodzą do tego bezkrytycznie. Takie podejście (oczywiście w umiarze) podnosi samoocenę dziecka oraz daje mu poczucie, że jest ważne i kochane.
- Dziadkowie mają czas dla dziecka – u babci i dziadka zazwyczaj czas płynie wolniej. Jest chwila na zabawę, wspólny spacer czy lody. Dziadkowie, jeśli nie są już aktywni zawodowo, najczęściej mogą poświęcić wnukom więcej czasu i chętnie to robią. A który malec nie lubi, gdy cała uwaga dorosłych jest skupiona właśnie na nim?
- Dziadkowie uczą tradycji – jak dawniej ubierano choinkę, co kiedyś wkładano do święconki i jak wygląda drzewo genealogiczne waszej rodziny? Tego wszystkiego maluch dowie się od babci i dziadka, a takie wspólne odkrywanie przeszłości jest dla dziecka fascynującą przygodą.
- Dziadkowie kształtują wrażliwość dziecka – babcia prosi wnuka o pomoc przy lepieniu pierogów, a może maluch pomaga dziadkowi zbudować karmnik albo nową skrzynkę na narzędzia? Takie wspólne prace kształtują wrażliwość dziecka, sprawiają, że czuje się ważne i potrzebne, a także samo zaczyna dostrzegać potrzeby ludzi wokół. Bardzo możliwe więc, że gdy maluch zobaczy, że sprzątasz, zapyta: „Pomóc ci, mamo?”.
- Uczą tego, czego ty nie potrafisz – przyznaj, na pewno są takie rzeczy, których ani ty, ani twój partner nie potraficie, za to wasi rodzice są w tym mistrzami. Lepienie pierogów, szydełkowanie, majsterkowanie, a może wędkowanie? To tylko niektóre rzeczy, jakich babcia i dziadek mogą nauczyć wnuków, a każda z nich jest dla malucha nowa, dzięki czemu interesująca.
Dziadkowie też zyskują
Korzyści z kontaktu dziadków z wnukami są obopólne – zyskują nie tylko maluchy, ale także seniorzy. Co takiego? Poczucie, że są kochani i potrzebni, uśmiech i pozytywne emocje, które rodzą się podczas kontaktu z ukochanym wnukiem. Babcia i dziadek cieszą się, że mają komu przekazać rodzinne tradycje, nauczyć tego, co sami potrafią, opowiadać historie ze swojej młodości, kiedy „wszystko było inaczej”. Mogą także nauczyć się od swoich wnuków nowych umiejętności – gdy maluch podrośnie z pewnością chętnie pokaże dziadkom, jak grać w najnowszą grę, korzystać z Internetu czy założyć konto na portalu społecznościowym i odnaleźć znajomych ze szkolnych czasów.
Jeśli dziadkowie chętnie przebywają z wnukami, korzystaj z tego, ale nie nadużywaj. Rodzice mogą oczywiście pomagać Ci w opiece nad dzieckiem, a ich wsparcie z pewnością będzie bezcenne tuż po porodzie, zwłaszcza jeśli to twoje pierwsze dziecko. W końcu któż lepiej pokaże ci, jak zmienić pieluszkę czy wykąpać noworodka niż mama, która jeszcze tak niedawno opiekowała się tobą? Pamiętaj jednak, że babcia i dziadek wcale nie muszą opiekować się wnukiem, kiedy ty i twój partner jesteście w pracy, a tym bardziej nie możesz oczekiwać, że z tego powodu zrezygnują z własnej aktywności zawodowej czy życia towarzyskiego. Dlatego relacje z babcią i dziadkiem warto ułożyć sobie zaraz po pojawieniu się na świecie nowego członka rodziny, by maluch z relacji z dziadkami odnosił same korzyści.
Zajrzyj też na: www.dada.pl