niemowlę
Fotolia
Patronaty

Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?

W chłodne dni skóra dziecka wymaga jeszcze większej troski. Sprawdź, jak pielęgnować skórę malucha zimą, by była miękka i delikatna.

Czy jeśli słupek rtęci na termometrze spada poniżej zera, oznacza to, że musisz zrezygnować z wyjścia z dzieckiem na dwór? Oczywiście, że nie! Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć skórę malucha przed mrozem i zimnym powietrzem. Co więcej, o skórę swojej pociechy powinnaś dbać nie tylko na świeżym powietrzu, lecz także w domu, ponieważ suche powietrze i ogrzewanie nie wpływają korzystanie na stan skóry brzdąca. Jak więc pielęgnować skórę dziecka zimą?

Zimowa pielęgnacja na dworze

Przed wyjściem na dwór musisz przede wszystkim ciepło ubrać malucha – to oczywiste. Ale co jeszcze powinnaś zrobić, by zabezpieczyć skórę malca przed mrozem? 

  • Nie zapomnij o kremie – przed wyjściem na dwór zimą powinnaś posmarować buzię dziecka specjalnym kremem ochronnym na mróz. Zabezpieczy on skórę dziecka przed odmrożeniami, utratą wody oraz pierzchnięciem. Koniecznie wybierz krem, który zawiera filtr ochronny. Wbrew pozorom słońce zimą również emituje szkodliwe promieniowanie, przed którym powinnaś chronić dziecko. 
  • Pamiętaj o ustach – skóra na ustach jest kilkakrotnie cieńsza niż na innych częściach ciała, dlatego nie powinnaś o niej zapomnieć, gdy wychodzicie na zimowy spacer. Usta malucha możesz posmarować np. cienką warstwą wazeliny. Taka sama pielęgnacja przyda się też twoim ustom!
  • Dbaj, by skóra dziecka była sucha – wilgoć sprzyja odmrożeniom, dlatego szczególną uwagę zwróć na to, by skóra twojego dziecka była sucha. Unikaj zatykania ust i noska dziecka szalikiem, ponieważ powietrze, które wydycha maluch, skrapla się na ubraniu, co sprzyja powstawaniu odmrożeń i podrażnień. 

Zimowa pielęgnacja w domu

Powietrze w domu zimą jest nieco inne niż wiosną czy latem – gorące i bardziej suche, co może niekorzystnie wpływać na skórę dziecka. Jak zatem pielęgnować skórę dziecka w domu?

  • Nawilżaj powietrze – optymalna wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 40%, niestety w naszych domach, gdy włączone jest ogrzewanie, często jest ona znacznie niższa. Dlatego dobrym pomysłem jest kupienie nawilżacza powietrza. Zobaczysz, że przy nawilżonym powietrzu szybko poprawi się stan skóry nie tylko twojego dziecka, lecz także twojej. 
  • Nie zapominaj o kąpieli – wśród części mam nadal pokutuje mit, że gdy zimą należy zmniejszyć częstotliwość kąpieli, bo maluch może się przeziębić. Nic bardziej mylnego! Jeśli zadbasz o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym kąpiesz dziecko, a po myciu szybko zawiniesz je w ciepły ręcznik, brzdąc na pewno się nie przeziębi. Co więcej, częsta kąpiel zimą jest niezbędna, ponieważ maluch, ubrany w ciepłe ubrania, poci się, a to może powodować odparzenia i stany zapalne skóry. 
  • Pamiętaj o częstym przewijaniu - skóra malucha, przykryta kilkoma warstwami ubrań, ma niewielki dostęp do powietrza, dlatego istotne jest, by pieluszka była przewiewna. Dlatego nie powinnaś zapominać o częstym przewijaniu dziecka i wybraniu odpowiedniej pieluszki. Na zimowe dni doskonale sprawdzą się pieluszki Dada, które maja przewiewną i bardzo miękką powłoczkę, dzięki której skóra dziecka może oddychać. 
  • Nawilżaj skórę po kąpieli i… w jej trakcie – to, że po kąpieli powinnaś nawilżyć skórę dziecka oliwka lub specjalnym balsamem, to oczywiste. W zimowe dni warto jednak do wody, w której kąpiesz maluszka, dodać emolient lub specjalny nawilżający płyn do kąpieli. 


Zajrzyj też na: www.dada.pl

pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Czym smarować noworodka: po kąpieli, po zmianie pieluszki, wychodząc na spacer
Czym smarować noworodka i w jakich miejscach? Dla skóry maluszka najważniejsze jest przede wszystkim natłuszczanie i ochrona, a kosmetyki muszą być dopuszczone do użytku od 1. dnia życia.

Czym smarować noworodka: oliwką czy balsamami? Czy jest to niezbędne po każdej kąpieli? Niekoniecznie! Jeśli skóra malucha jest zdrowa, możesz zupełnie zrezygnować ze smarowania ciała, a do wanienki możesz dodać łagodny płyn do kąpieli, dopuszczony do użytku od 1. dnia życia. Pielęgnacja różnych partii skóry dziecka wymaga różnych kosmetyków. Spis treści: Czym smarować noworodka po kąpieli? Czym smarować pupę noworodka? -  Czym smarować pupę noworodka po zmianie pieluszki? Czym smarować twarz noworodka?​ -  Czym smarować buzię noworodka na spacer?  Czym smarować główkę noworodka po kąpieli? Czym smarować usta noworodka? O czym jeszcze należy pamiętać przy pielęgnacji noworodka? -  Jak często kąpać noworodka? -  Jak często myć głowę noworodka? -  Czy używać gąbki? -  Na jakie miejsca uważać podczas kąpieli? -  Czy noworodka trzeba czesać? -  Czy można używać suszarki? Czym smarować noworodka po kąpieli? Wszystko zależy od stanu jego skóry. Jeśli jest sucha, a nawet łuszczy się, pęka, powinnaś ją nawilżać i natłuszczać. W pierwszym miesiącu życia możesz smarować dziecko oliwką dla niemowląt lub mleczkiem nawilżającym. Sprawdź, czy mają oznaczenie „od 1 dnia życia". Mleczka i balsamy sprawdzają się lepiej. Również bardzo dobrze chronią skórę przed utratą wilgoci, a łatwiej je rozsmarować. Wchłaniają się szybciej niż oliwka, która może też zatykać pory, za to świetnie sprawdza się do masażu. Pamiętaj, że z kosmetykami dla noworodka mniej znaczy lepiej. Czym smarować pupę noworodka? Przy codziennej pielęgnacji pupy malucha należy pamiętać, że nie jest ona jeszcze w pełni rozwinięta i może się łatwo podrażniać np. przy częstym używaniu chusteczek nawilżanych. Na co dzień pupę należy przemywać...

niemowlę, czapka, zima
Panthermedia
Pielęgnacja
Zimowa kosmetyczka bobasa
Co powinno się w niej znaleźć, gdy na dworze jest wietrznie i mroźno, a w domu grzeją kaloryfery? Kosmetyki maleńkiego dziecka powinny pomagać, a nie mnożyć problemy. Dlatego wybieraj kremy hipoalergiczne, bo robi się je ze składników wyjątkowo dobrze tolerowanych przez skórę.

Nawet my, dorośli, mamy zimą problemy z suchą, zaczerwienioną i spierzchniętą skórą. Skóra niemowlęcia jest delikatniejsza i wrażliwsza od naszej, bo jest cieńsza, bardziej chłonna i mniej elastyczna. Może ją podrażnić nie tylko mróz, ale nawet wilgoć czy podmuch chłodnego wiatru. Suche, nagrzane powietrze, jakie jest w ogrzewanych mieszkaniach także jej nie służy. Nikomu nie służą też gwałtowne skoki temperatury, których nie da się uniknąć (wchodzimy, wychodzimy, znów wchodzimy…). Jakie kosmetyki potrzebne są niemowlęciu zimą? Krem ochronny Trzeba go używać przed każdym wyjściem, nawet jeśli mróz nie jest trzaskający, a wy wybieracie się tylko do warzywniaka za rogiem. Taki krem jest jak kołderka – pozwala skórze oddychać, a jednocześnie tworzy na niej cieniutką warstwę, która chroni przed utratą ciepła, wysuszeniem i podrażnieniami. A także przed słońcem (kremy ochronne zawierają filtry UV). Tak, tak, to ważne także zimą, ponieważ promienie świetnie odbijają się od śniegu. Żeby krem spełnił swoje zadanie, nałóż go mniej więcej kwadrans przed wyjściem, dzięki temu zdąży się wchłonąć. Posmaruj maluszkowi nie tylko policzki, ale także czoło, nosek i bródkę. Wprawdzie kremy na zimę są „ciężkie”, a więc nie wchłaniają się tak błyskawicznie jak nawilżające, jednak bez przesady – jeżeli preparatu nie da się dobrze rozsmarować nawet po ogrzaniu w dłoniach, lepiej poszukać innego. Uwaga! Wszystkie kremy ochronne mają to samo zadanie: zabezpieczają skórę przed wiatrem, chłodem itd. Niektóre jednak dodatkowo ją pielęgnują i nawilżają dzięki zawartości pantenolu i innych substancji. Zwróć także uwagę na to, czy krem zawiera wodę. Zdecydowanie nie powinno jej być, bo woda paruje, a to dodatkowo ochładza skórę. Mleczka oraz balsamy do ciała Kremy ochronne, które stosuje się „na...

niemowlę, zima, pielęgnacja, czapka, szalik
Pielęgnacja
Zimowa pielęgnacja
Choć spacery w chłodny dzień poprawiają krążenie i hartują, z rumianych policzków nie warto się cieszyć. Chłodu nie lubi żadna skóra, a szczególnie tak delikatna i wrażliwa jaką mają maluchy. Pomożemy ci się o nią zatroszczyć.

Odkąd grzeją kaloryfery, w mieszkaniach jest zwykle za ciepło i zdecydowanie za sucho. To dodatkowo osłabia warstwę ochronną skóry, która chroni przed utratą wody i podrażnieniami. Szkodzą jej też duże zmiany temperatury przy wychodzeniu z ciepłego domu na deszcz, zimno i mróz. Zastanawiasz się, jak ubrać dziecko , aby nie zmarzł i się nie spocił? Czym smarować mu buźkę? Kiedy zrezygnować ze spaceru? Jak przygotować dziecko do zimowego spaceru? Mróz, który ciebie zaledwie szczypie w policzki, u małego dziecka może spowodować odmrożenie . Dlaczego? Bo skóra dziecka rozwija się i dojrzewa przez pierwsze trzy lata. Jest więc bardzo cienka, delikatna i o wiele bardziej podatna na uszkodzenia niż skóra dorosłego. Dostosuj długość spaceru nie tylko do tego, jaka jest temperatura, ale też do siły wiatru i wilgotności powietrza (im większa, tym szybciej maluch marznie). Gdy zaczną się mrozy , nie wychodź z dzieckiem na dwór, zanim nie sprawdzisz, jaka jest pogoda. Ubierz malucha cieplutko, na cebulkę, pamiętaj, że gdy leży, szybciej marznie. Połóż jeden kocyk na spodzie wózka i weź dodatkowy do okrycia. Jak chronić buzię dziecka zimą? Używaj tylko kosmetyków przeznaczonych dla dzieci i z informacją, że są tłuste oraz że wolno je stosować podczas mrozów („krem na każdą pogodę”, „krem zimowy”, „cold cream”). Możesz też użyć wazeliny kosmetycznej lub tłustej maści i bazy tłuszczowej bez dodatków, ale nie oliwki. Pamiętaj, że buzię trzeba chronić nawet, gdy termometr wskazuje powyżej 0°C. Równie niebezpieczny jak mróz jest dla skóry dziecka zimny wiatr lub śnieg z deszczem. Kiedy nakładać krem na zimę na buzię dziecka? Nie odkładaj smarowania na ostatnią chwilę, gdy maluch będzie już ubrany. Nałóż krem co najmniej kwadrans przed wyjściem z domu – po to, by dobrze się wchłonął, zanim dziecko...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj