Reklama

Dni robią się coraz cieplejsze, a twoja pociecha – często zbyt ciepło ubrana – biega po podwórku, skacze, bawi się i… poci. Wtedy na ciele twojego dziecka mogą pojawić się niewielkie różowe krostki lub pęcherzyki, czyli tzw. potówki. Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Reklama

Potówki – czyli właściwie co?

Potówki powstają wskutek przegrzania organizmu przy wysokiej temperaturze otoczenia lub w zbyt ciepłym ubraniu. Możesz mieć z nimi do czynienia także wtedy, gdy zbyt rzadko kąpiesz dziecko lub używasz nieodpowiednich kosmetyków. Potówki zazwyczaj mają postać pęcherzyków (to tzw. potówki zwykłe) lub różowych krostek (tzw. potówki czerwone o charakterze zapalnym) i najczęściej pojawiają się na w miejscach narażonych na wzmożone pocenie się, czyli na szyi, pod pachami, na karku, ale także na twarzy, rękach i nogach, a nawet pupie. Choć takie zmiany skórne nie są niebezpieczne dla zdrowia dziecka, to nie wyglądają jednak zbyt estetycznie, a maluszek może odczuwać świąd i dyskomfort z powodu nabrzmiałych krostek. Lepiej więc od razu się ich pozbyć. Jak to zrobić?

Jak się pozbyć potówek?

Wprawdzie nie ma jednego skutecznego leku na potówki, jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji możesz sprawić, że brzydkie krostki szybko znikną z ciała twojego dziecka. Przede wszystkim dbaj o jego higienę – częste kąpiele, zwłaszcza latem, gdy dziecko więcej się poci, to podstawa. Do mycia maluszka nie używaj mydła, ponieważ może ono wysuszyć i dodatkowo podrażnić skórę. Zastąp je płynem do kąpieli z emolientami. Po kąpieli delikatnie osusz skórę dziecka, unikając pocierania. Aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, używaj emolientów, unikaj zaś oliwek i tłustych kremów, które zatykają pory i utrudniają gojenie się potówek. Po myciu możesz przypudrować skórę dziecka specjalną zasypką dla niemowląt.

Zwracaj też szczególną uwagę na tkaniny, z których wykonane są ubrania dziecka. Dbaj o to, by były naturalne i przewiewne. Aby uniknąć potówek na pupie i w pachwinach, wybieraj pieluszki wykonane z miękkich, przewiewnych materiałów, jak pieluszki Dada. Specjalne falbanki pieluszek Dada nie tylko zabezpieczają przed wydostaniem się zawartości pieluchy, lecz także chronią delikatną skórę dziecka w pachwinach przed podrażnieniami i zapewniają jej dobrą cyrkulację powietrza. Pod żadnym pozorem nie przecieraj skóry dziecka spirytusem – to może dodatkowo ją podrażnić, nie wyciskaj też krostek, by nie roznosić bakterii i nie zostawić blizn na skórze maluszka.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i higienie szybko pozbędziesz się potówek, a skóra twojego maluszka znów będzie miękka i gładka. Jeśli jednak krostki dłuższy czas utrzymują się na skórze maluszka i stawiają opór wszystkim twoim działaniom, powinnaś skonsultować się z lekarzem, który być może zaleci inną pielęgnację.

Reklama

Pełną ofertę pieluszek Dada znajdziesz na: www.dada.pl

Reklama
Reklama
Reklama