Reklama

Początki wspólnej historii człowieka i pszczół nikną w odmętach prehistorii. Te małe stworzenia, choć badane i opisywane od wieków, wciąż wydają się być tajemniczymi cudami natury. Żyją w zhierarchizowanej grupie, potrafią w tańcu kodować informacje, a nader wszystko gwarantują przetrwanie wielu żyjącym na ziemi gatunkom, nie wyłączając człowieka.

Reklama

Co znajdziecie na niesamowitej wystawie pszczół?

Co właściwie wiemy o pszczołach? Jak wygląda ich współpraca z człowiekiem? Te pracowite stworzenia, od tysięcy lat niezmiennie wykonujące swoje zadania, dzielą się z nami swoimi cennymi produktami, a nader wszystko są ważnym ogniwem w procesie wegetacji roślin, które codziennie spożywamy. Jakimi w takim razie jesteśmy partnerami w tej relacji, jeśli przez nasze działania nasi sprzymierzeńcy giną? Co możemy zrobić, żeby powstrzymać ten proces? Co jeszcze potrafią pszczoły – czy są tylko maszynkami do produkcji miodu? Odpowiedzi na te pytania pojawią się na wystawie "Let’s bee friends, czyli zaprzyjaźnij się z pszczołami". Opowiemy na niej nie tylko, czym zajmują się pszczoły i jak wygląda praca pszczelarza, czy w jaki sposób je chronić, ale pokażemy też, jak owady te inspirują projektantów i architektów.

materiały prasowe

W module edukacyjnym, opartym na książce "Pszczoły" Wydawnictwa Dwie Siostry, zaprezentujemy współczesne ule, strój i narzędzia pszczelarza oraz biżuterię, przedmioty codziennego użytku i architekturę, czerpiące inspirację z życia pszczół. Będzie można również zobaczyć z jednej strony zakorzenione lokalnie produkty wykorzystujące miód, z drugiej – kolekcję, często dla nas egzotycznych i nietypowych, miodów z całego świata, a także cenne produkty pszczele. Przedstawimy inicjatywy zwracające uwagę na ochronę pszczół, jak np. ul dostępny na wolnej licencji do samodzielnego wycięcia i złożenia. Wystawa to też cenne źródło informacji, jak dbać o pszczoły i jak sprawić, żeby nasz ogród stał się im przyjazny. Część pokazującą wykorzystanie struktury plastra miodu wzbogacą przykłady jego zastosowania w architekturze czy meblarstwie.

Chcesz zobaczyć wystawę? Nic prostszego!

Wystawa „Let’s bee friends, czyli zaprzyjaźnij się z pszczołami” stworzona przez Zamek Cieszyn pozwoli nam odkryć to, czego nie wiemy o pszczołach. Sprawdzimy, jak wygląda ich współpraca z człowiekiem, jak inspirują twórców oraz dowiemy się, kim są współcześni pszczelarze. Wystawa w Muzeum dla Dzieci prezentować będzie również obiekty związane z pszczelarstwem i bartnictwem ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz udostępnione przez partnerów wystawy. Wejdziecie wraz z nami do świata pszczół!

Wernisaż wystawy w Muzeum Etnograficznym w Warszawie: 10 kwietnia godzina 12:00

Reklama

kuratorka:
Anna Zabdyrska
Organizatorzy:
Zamek Cieszyn, Muzeum dla Dzieci i Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Reklama
Reklama
Reklama