Piosenki o wiośnie dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy

Piosenki o wiośnie dla dzieci [NASZ RANKING]

Piosenki o wiośnie dla dzieci to idealny repertuar na końcówkę zimy, kiedy już tęsknimy za słońcem, zielenią i ciepłymi spacerami. Przedstawiamy najpiękniejsze wiosenne piosenki dla przedszkolaków, które cieszą się popularnością już od lat (a nawet dekad)!

Piosenki o wiośnie to świetny pretekst, żeby wprowadzić dziecko (i siebie też) w wiosenny nastrój, kiedy za oknem nadal sypie śnieg i wieją mroźne wiatry. Polecamy zarówno te nowsze przeboje, jak i te, które bawią maluchy już od dawna.

Piosenki związane z wiosną to także świetny pomysł na scenariusz lekcji o porach roku w przedszkolu lub szkole podstawowej.
 

Piosenki o wiośnie dla dzieci: 

  1. „Przybywaj, piękna wiosno!”
  2. „Idzie do nas wiosna”
  3. „Wstawaj! To już wiosna”
  4. „Uciekaj, Zimo!”
  5. „Wiosna w ogródku”
  6. „Maszeruje wiosna”
  7. „Wiosna radosna” 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

„Przybywaj, piękna wiosno!"

Chociaż autor tekstu tego utworu jest nieznany, wiemy, że został on skomponowany przez samego Mozarta. Przez lata piosenkę tę wykonywało wiele chórów, więc możecie także spróbować śpiewać ją w domu... na głosy! Na pewno będzie to świetny krok w stronę edukacji muzycznej malucha. 

TEKST:
Przybywaj piękna wiosno,
uroczy ześlij maj,
niech w koło kwiaty rosną,
niech śpiew ożywia gaj.
Na drzewach słońca siłą
zielony rozwiń liść.
Ach, jakże będzie miło
znów na przechadzkę iść.
Już dość tej zimy długiej,
weselsza idzie wieść,
przybywa maj przecudny,
by wszystkim radość nieść.
Rozkwita w koło ziele,
fiołki niosą woń.
Odezwij się, kukułko
i ty, skowronku dzwoń.


PIOSENKA:

„Idzie do nas wiosna”

Ukochany przez dzieci duet pluszaków Misia i Margolci ma w swoim muzycznym dorobku albumy z utworami na każdą porę roku! Piosenka o nadchodzącej wiośnie z tekstem autorstwa Agnieszki Galicy musi się znaleźć w waszej wiosennej składance. Dzieci z pewnością szybko zapamiętają ten skoczny, radosny refren!

REFREN:
Zielona trawa, zielony mech
Zielona żaba rechu-rechu-rech


PIOSENKA:

„Wstawaj! To już wiosna”

Ten pogodny, skoczny utwór to dzieło mistrza tekstów Jacka Cygana i jednej z ulubionych wykonawczyń piosenek dla najmłodszych – Majki Jeżowskiej. Wiosenny przebój tego duetu spodoba się na pewno tym najmłodszym, jak i starszym. Tekst całej piosenki jest dość długi, dlatego najmniejsze dzieci mogą mieć problem z jego zapamiętaniem - jeśli jednak podejmiecie wyzwanie nauczenia się piosenki, całość tekstu znajdziecie w sieci. Na pewno jednak uda wam się zaśpiewać refren całą rodziną!

REFREN:
Aaa... Wiosna (hej, hej), hejże ho!
Zielonym skrzydłem da ci w nos
Wiosna (hej, hej), hejże ho!
Zapuka w serce: Czy jest tam ktoś?

PIOSENKA:

„Uciekaj, Zimo!”

Kiedy kalendarz wskazuje już na wiosnę, a za oknem nadal śnieg i mróz – wspomóżcie odejście zimy piosenką! Ta wyjątkowo skoczna i wpadająca w ucho piosenka na pewno wprawi was w wiosenny nastrój, a refren wybrzmiewa w uszach jeszcze przez wiele godzin... a nawet dni! 

REFREN:
Rękawiczki i czapki
Pochowamy do szafki
Na spacerek pójdziemy
Nie zmarzniemy już

PIOSENKA:

„Wiosna w ogródku”

Kultowy zespół muzyczny Fasolki gościł w swoich szeregach takie gwiazdy jak Joanna Jabłczyńska, Monika Mrozowska czy Aneta Zając, a w repertuarze posiada przepiękne piosenki stworzone przez legendarnych autorów tekstów (wśród nich także Ewa i Wanda Chotomskie czy Jarosław Kukulski). To absolutna pozycja obowiązkowa dla wszystkich rodziców przemycających edukację muzyczną swoim maluchom!

REFREN:
Tu i tam zieleń dam. Szaro-bure zniknie!
Ani się obejrzysz jak wszystko rozkwitnie.
W zielonym ogrodzie będą rosły drzewa,
Kwiaty będą kwitnąć, ptaki będą śpiewać.

PIOSENKA:

„Maszeruje wiosna”

Ta piosenka wprawi dzieci w wyjątkowo radosny nastrój. Jej tekst ma bardzo pozytywne przesłanie. Pokazuje, jak zmienia się świat, gdy przychodzi wiosna. Ten popularny utwór znany jest z wykonania Urszuli. Autorem jej tekstu jest Krystyna Bożek-Gowik. Jest prosty do zapamiętania dla małych dzieci. Spróbujecie zaśpiewać?

REFREN:
Maszeruje Wiosna, a ptaki wokoło
lecą i świergocą głośno i wesoło.
Maszeruje Wiosna, w ręku trzyma kwiat,
gdy go w górę wznosi, zielenieje świat.

PIOSENKA:

„Wiosna radosna” 

To piosenka o wiośnie pełna optymizmu spowodowanego nadejściem ciepłych dni. Dzieci śmiało mogą przy niej gestykulować i pokazywać, jak dojrzewa kłos na polu, jak rośnie trawa, jak konik polny stroi skrzypce. Poza radością ze śpiewania piosenki, maluchy mogą się też trochę wyszaleć. 

Już na polu kłos dojrzewa,
trawka rośnie, ptaszek śpiewa.
Gdy wiosna radosna swój uśmiech roztoczy,
to dzieciom wokoło wesoło jest! (bis)
Konik polny stroi skrzypce,
krakowiaczka w miejscu drepce.
Gdy wiosna radosna swój uśmiech roztoczy,
to dzieciom wokoło wesoło jest!

PIOSENKA:

Zobacz też:

Strój na pierwszy dzień wiosny
Adobe Stock
Gry i zabawy
Jak zrobić strój wiosny? Pomysły na przebrania na pierwszy dzień wiosny
Przebranie dziecka w wiosenny strój to świetny pomysł na świętowanie pierwszego dnia wiosny – zarówno w przedszkolu, jak i w domu. Podpowiadamy, jak przebrać dziecko na pierwszy dzień wiosny – gotowe stroje dla dziewczynek i chłopców nie muszą być drogie, a własnoręczne przygotowanie przebrania to świetna zabawa.

W pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca, uczniowie często obchodzą dzień wagarowicza . Oczywiście przedszkolaki nie mają w zwyczaju wagarowania, za to często świętują nadejście wiosny podczas przedszkolnych balów przebierańców czy przedstawień z wierszykami i radosnymi piosenkami. Jak przebrać dziecko na pierwszy dzień wiosny? Mamy dla was garść inspiracji – z pewnością któryś z naszych pomysłów przypadnie do gustu twojemu dziecku. Pamiętaj, że najważniejsze, aby dziecko było zadowolone – pozwól mu wybrać wiosenne przebranie, nawet jeśli sama masz nieco inny pomysł na strój. Jak przebrać dziecko na pierwszy dzień wiosny? Popularne wiosenne przebranie dla dziecka to strój Pani Wiosny lub Pana Wiosny. Wymyślanie stroju to znakomite ćwiczenie kreatywności: w końcu każde dziecko może sobie wyobrazić Panią Wiosnę lub Pana Wiosnę inaczej. Wykonując strój własnoręcznie, dziecko nie tylko będzie się świetnie bawić, ale też nada swojemu przebraniu indywidualny charakter. Z pewnością nikt nie będzie miał takiego samego przebrania! Jak przygotować taki strój? Wystarczą: zielona sukienka, sukienka w kwiaty, kwieciste spodenki i zielona koszulka (jeśli nie macie takich ubrań w domu, być może warto udać się do pobliskiego sklepu z używaną odzieżą?); z zielonego materiału, np. tiulu, zróbcie pelerynę; pelerynę ozdóbcie kwiatami: możecie kupić gotowe plastikowe lub zrobić je z krepiny i kolorowego papieru (można je przyczepić do materiału przy pomocy gorącego kleju lub przyszyć); koniecznie zróbcie także wianek lub ozdóbcie kwiatami opaskę do włosów. Dobrym pomysłem na pierwszy dzień wiosny będzie zakup farb do malowania buzi. Jeśli malec nie jest alergikiem, taki dodatkowy kolorowy akcent sprawi mu dużo frajdy. Nie musisz mieć wyjątkowych zdolności plastycznych – na pewno bez problemu pomalujesz buzię dziecka na...

Zabawy na pierwszy dzień wiosny
Adobe Stock
Czas wolny
Zabawy dla dzieci na pierwszy dzień wiosny: 10 propozycji zabaw z całego świata
Pierwszy dzień wiosny najlepiej świętować… zabawą! Skorzystajcie z naszych propozycji wiosennych gier i zabaw dla dzieci. Znajdziecie wśród nich zarówno kilka polskich tradycji, jak i inspiracje z całego świata.

Nadejście wiosny napawa optymizmem, a pierwsze ciepłe i słoneczne dni sprawiają, że aż chce się naładować baterie na słońcu. Pierwszy dzień wiosny może stać się magiczny, pełen eksperymentów, jak i mądrej wiedzy przyrodniczej przekazanej za pomocą gier i zabawy. Może być także pełen szaleństw, ale przede wszystkim czasu spędzonego całą rodziną na dobrej zabawie. Oto 10 propozycji zabaw na pierwszy dzień wiosny . Zabawy na pierwszy Dzień Wiosny Topienie marzanny – to jeden z najpopularniejszych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny. Nie zachęcamy do zaśmiecania pobliskich rzek, ale zrobienie wspólnie kukły z pewnością będzie świetną zabawą dla dzieci. Niegdyś wykonywano ją ze słomy, patyków i białego płótna. Czasami była zdobiona koralami. W dniu przesilenia wiosennego wrzucano ją do wody lub palono. Symbolizowała ona zimę i śmierć – spalenie jej lub utopienie miało pomóc usunąć efekty jej działania (np. zamieranie na zimę przyrody) i przywołać cieplejszą porę roku. Tej pogańskiej tradycji nie udało się wyplenić ani zastąpić inną, np. zrzucaniem kukły Judasza z wież kościelnych. Marzannę topi się do dzisiaj, tyle że zwykle zwyczaj ten ma charakter zabawy w przedszkolach lub szkołach.   Wiosenny bal przebierańców – często organizowany w przedszkolach, ale możesz również zorganizować go w domu, dla najbliższych kolegów i koleżanek twojego dziecka. Jak się przebrać na pierwszy dzień wiosny? Najlepiej za pszczoły, motyle, kwiaty, ptaki czy zające. Pamiętaj jednak, że najważniejsze, aby dziecko było zadowolone, więc pozwól mu wybrać przebranie – stroje karnawałowe są jak najbardziej dozwolone! Polscy uczniowie pierwszego dnia wiosny mówią o dniu wagarowicza . Niektórzy rzeczywiście tego dnia nie idą do szkoły, choć nauczyciele starają się, aby 21 marca lekcje były lżejsze lub organizują...

życzenia na pierwszy dzień wiosny
Adobe Stock/famveldman, Zamurovic Brothers
Gry i zabawy
Życzenia na pierwszy dzień wiosny: wierszyki, kartki i obrazki
Życzenia na pierwszy dzień wiosny to miły zwyczaj. Warto uczcić tę radosną porę roku ozdobną kartką i wierszykiem, który pomoże dziecku zrozumieć, jak przyroda budzi się do życia po zimie. Proponujemy wesołe życzenia i obrazki do druku na pierwszy dzień wiosny.

Życzenia na pierwszy dzień wiosny można złożyć najbliższym: wysłać okolicznościową kartkę albo wiadomość. Polecamy też życzenia dla dzieci w formie zabawnych wierszyków. Obrazki na pierwszy dzień wiosny warto wydrukować, by wspólnie świętować nadejście cieplejszych miesięcy. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny wypada 21 marca, ale życzenia i kartki przygotujcie wcześniej. Życzenia na pierwszy dzień wiosny Proste i krótkie życzenia z okazji pierwszego dnia wiosny nadają się dla rodziny, przyjaciół i wszystkich bliskich sercu:   „Z okazji pierwszego dnia wiosny życzymy nieustannego zachwytu nad pięknem przyrody. Oby lody szybko stopniały, a nasze serca cieszyły się ciepłem i miłością.”   „Wraz z nadlatującymi bocianami ślemy wam moc najserdeczniejszych życzeń: ciepła, uśmiechów i nadziei na dobrą przyszłość.”   „Wiosna to radość, którą chcemy się z wami podzielić! Niech lody skruszeją, ptaki śpiewają, a słońce ogrzewa wasze serca!” Wierszyki na pierwszy dzień wiosny Życzenia na pierwszy dzień wiosny w formie wesołych wierszyków to dobry sposób na wywołanie uśmiechów na twarzach bliskich oraz dzieci: Leciutki wietrzyk wiosenny Obłoczek jasny, promienny Zieloność trawy soczysta I woda czysta, przejrzysta Śpiew ptaków w górze pod niebem I pole pachnące chlebem Piosenka w dal płynie radosna – To wiosna! Śnieg topnieje, trawa rośnie, wiosna wita nas radośnie, słonko grzeje, bocian spieszy gniazdo wić w wysokiej wieży, Życzę ci pięknej pogody, pójdziemy razem na lody? „Wreszcie doczekaliśmy się wiosny” – to slogan tak radosny, gdy do życia budzi się przyroda, a każdego dnia w domu szkoda. Jeszcze brzydko jeszcze szaro, stosy chrustu rozsypane, bażant skacze po gałęziach za nim drugi, trzeci, czwarty... Krokus główkę w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj