Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak myć truskawki
Andy Dean/Adobe Stock
Żywienie

Jak myć truskawki – płukanie wodą i inne sposoby

Jak myć truskawki? Sprawa nie jest taka prosta, jakby się wydawało. Aby zlikwidować wszystkie zanieczyszczenia, sama woda to za mało. Potrzebne są roztwory, które z łatwością przygotujesz w domu.

Mycie tryskawek jest bardzo ważne. Truskawki z pewnego źródła, niepryskane z własnego ogródka lub kupione truskawki ekologiczne nie wymagają wiele zachodu. W pozostałych przypadkach, gdy kupujemy truskawki z upraw konwencjonalnych, warto zastosować inny sposób mycia.

Choć owoce mogą wydawać się czyste, tych najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń nie widać. Chodzi o środki chemiczne, którymi truskawki są zwykle spryskiwane, a także o bakterie, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe. Sprawdź, jak prawidłowo myć truskawki wodą i roztworami.

Spis treści:

Jak myć truskawki wodą

Wodą można myć truskawki dla dorosłych, niezależnie od źródła ich pochodzenia. Natomiast w przypadku dzieci, wodą można umyć wyłącznie truskawki z pewnego źródła, czyli takie, o których wiadomo, że  nie były pryskane żadnymi chemikaliami.
 
Aby umyć truskawki wodą, najlepiej jest je ułożyć na sicie i wstawić pod strumień zimnej wody. Przed myciem nie należy usuwać szypułek, gdyż w przeciwnym razie owoce nasiąkną wodą i staną się rozwodnione i mało jędrne. Jeżeli woda w kranie nie nadaje się do bezpośredniego spożycia, na koniec warto truskawki spłukać wodą przegotowaną lub butelkowaną.
 
Truskawek nie należy wrzucać do miski z wodą – taka kąpiel może nie spłukać zanieczyszczeń – przy odlewaniu mogą one na powrót oblepić owoce.

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

Jak myć truskawki dla dzieci – przepis na roztwory do mycia owoców

Aby umyć truskawki z pestycydów i chorobotwórczych drobnoustrojów potrzebne będą dwa roztwory – kwasowy i zasadowy, które neutralizują środki chemiczne i likwidują bakterie. Owoce muszą w nich trochę poleżeć. Spłukiwanie truskawek na sicie pod bieżącą wodą jest niewystarczające. O tych zasadach muszą szczególnie pamiętać rodzice, którzy szykują truskawki dla niemowlaka lub małego dziecka.

Roztwór kwasowy do mycia truskawek: przygotuj roztwór octu – 1 część octu, 4 części wody, czyli np. szklanka octu i 3 szklanki wody. Wrzuć do roztworu truskawki i pozostaw je w tej kąpieli na 5 minut. Po tym czasie opłucz owoce i włóż do drugiego roztworu. Zamiast octu można użyć kwasku cytrynowego – 3 łyżki kwasku na litr wody.

Roztwór zasadowy do mycia truskawek: przygotuj litr zimnej wody i rozpuść w nim łyżkę stołową sody oczyszczonej. Wrzuć do roztworu truskawki i pozostaw je w kąpieli na kolejne 5 minut. Po tym czasie opłucz owoce i osusz papierowym ręcznikiem lub czystą bawełnianą ściereczką.

Jak płukać truskawki po kąpieli w roztworach?

Po kąpieli w każdym roztworze owoce trzeba przepłukać. Bardzo często widać, że kąpiel odnosi skutek – na powierzchni roztworów pozostają mętne, a nawet tłustawe smugi, płyn staje się mętny lub żółtawy. Do płukania truskawki najlepiej położyć na sicie i obficie zlewać czystą wodą, poruszając sitkiem, aby owoce zmieniały ułożenie i woda obmyła je w całości. Tak umyte truskawki są zdrowsze i smaczniejsze.

Do płukania truskawek można użyć bieżącej wody z kranu, o ile woda ta jest zdatna do picia bez gotowania. Jeśli nie jest na tyle czysta, truskawki można spłukiwać schłodzoną wodą przegotowaną lub butelkowaną.

Uwaga! Umyte truskawki szybciej się psują, dlatego po umyciu najlepiej spożyć je w krótkim czasie i już nie przechowywać.

Zobacz także:

owoce podczas karmienia piersią
Adobe Stock
Karmienie
Jakie owoce można jeść karmiąc piersią – pestkowe, surowe, cytrusy?
Owoce powinny pojawiać się w diecie karmiącej mamy codziennie. Jednak wokół jedzenia owoców podczas karmienia piersią narosło wiele mitów i wątpliwości. Czy karmiąca mama może jeść truskawki, które często powodują alergię? Co z cytrusami i owocami południowymi? Wyjaśniamy, które owoce są bezpieczne w okresie karmienia piersią i ile można ich jeść.

Owoce w diecie karmiącej mamy powinny znaleźć się codziennie. Spośród zalecanych przez dietetyków 5 porcji owoców i warzyw, mama karmiąca piersią powinna jeść owoce świeże lub suszone 1-2 razy dziennie . Owoce są nie tylko źródłem witamin i składników mineralnych, ale też wielu związków, które wspomagają odporność i mają ważne znaczenie dla zdrowia – zapobiegają nowotworom, wzmacniają pracę serca, obniżają ciśnienie.  Każdy owoc ma inne właściwości, dlatego najlepiej jeść różnorodne owoce. Po niektóre z nich w czasie laktacji można sięgać codziennie, po inne – sporadycznie. Które owoce są najlepsze w czasie karmienia piersią. Owoce pestkowe Owoce pestkowe to niezwykle cenny składnik zdrowej diety. Są uprawiane w Polsce i dostępne od początku lata (czereśnie) aż do późnej jesieni (śliwki). Czereśnie mogą u niektórych osób powodować wzdęcia. Przypomnijmy, że wzdęcia mamy nie powodują wzdęć u dziecka (gazy z jelit mamy nie przenikają do jej mleka). Jeśli karmiąca mama cierpi na tę dolegliwość, powinna unikać produktów wzdymających tylko z troski o swoje samopoczucie . Jeśli nic jej nie dolega, usuwanie na wszelki wypadek z diety owoców, żeby nie zaszkodziły dziecku, nie jest wskazane (czytaj więcej o diecie mamy karmiącej piersią ).  Wybierz owoc pestkowy z listy i czytaj więcej: brzoskwinie czereśnie morele śliwki wiśnie Owoce jagodowe Owoce jagodowe szybko tracą świeżość, powinny więc być zjadane krótko po zerwaniu. Mają cienką skórkę, przez którą łatwo wchłaniają wszelkie pestycydy i środki konserwujące, dlatego najlepiej jeść owoce z pewnego źródła, a przed zjedzeniem dokładnie je umyć pod bieżącą wodą. Owoce jagodowe dojrzewają latem, są więc dla karmiącej mamy doskonałym źródłem cennych witamin i minerałów o tej porze roku. W pozostałych miesiącach warto...

Niemowlę i owoce
Fotolia
Dieta
Owoce dla niemowlaka dopiero po warzywach – ważne zasady rozszerzania diety 
Owoce w diecie niemowlaka powinny pojawić się, jeśli dziecko spróbowało już warzyw i zaakceptowało ich smak. Najlepiej podawać dziecku owoce sezonowe i świeże. Warto zacząć od tych, które uchodzą za bezpieczne, czyli najmniej uczulają. Najlepszy czas na dobre owoce to jesień, wtedy pojawią się najlepsze jabłka, gruszki czy śliwki.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Owoce w diecie niemowlaka to dobre źródło ważnych składników odżywczych. Trzeba jednak podawać je z umiarem i zachowaniem zasad. Choć owoce z różnych stron świata są dostępne w sklepach przez okrągły rok, podawanie ich dziecku warto zacząć od owoców sezonowych, rosnących lokalnie, takich jak jabłka, gruszki, morele, maliny czy śliwki. Zawierają nie tylko witaminy, błonnik, ale również składniki mineralne, w tym cenne pierwiastki śladowe, których nie może zabraknąć niemowlęciu podczas rozszerzania diety.  Spis treści: Od kiedy owoce dla niemowlaka i jakie? Dlaczego owoce dopiero po warzywach? Surowe czy gotowane owoce dla niemowlaka? Jak podawać owoce małemu dziecku? Ile owoców dziennie może jeść niemowlak? Czy owoce mogą uczulać dziecko? Od kiedy owoce dla niemowlaka i jakie? Owoce warto wprowadzić do diety niemowlęcia jako drugą po warzywach grupę produktów. Można je podawać najwcześniej, gdy dziecko skończy czwarty miesiąc życia (między 17. a 26. tygodniem życia). Pierwsze owoce to zazwyczaj jabłka i gruszki (są dobrze tolerowane). Początkowo niemowlę może dostać mus (lub przecier ze słoiczka); Potem skrobane łyżeczką jabłuszko; Po kilku dniach dziecko może spróbować innych owoców, np. jagód, porzeczek, malin, truskawek. Ważne jest, żeby nowe owoce pojawiały się w diecie dziecka pojedynczo i w odstępach kilku dniowych. Najpierw podajemy małą ilość owocu, stopniowo ją zwiększamy i obserwujemy dziecko. Jeśli dziecko dobrze reaguje, po kilku dniach może poznać smak innego owocu. Dlaczego owoce dopiero po warzywach? Kiedyś rozszerzanie diety niemowlaka zaczynano od jabłka. Teraz eksperci...

kolorowanka truskawka
AdobeStock
Gry i zabawy
Truskawka – kolorowanka do druku. Ćwiczy rączkę i rozbudza apetyt na owoce
Kolorowanka z truskawkami to mnóstwo dobrej zabawy dla maluchów, które uczą się precyzyjnie rysować, a przy okazji poszerzają swoją wiedzę o owocach. Kliknij na wybrany wzór kolorowanki, wydrukuj szablon i zacznij truskawkową przygodę.

Kolorowanka z truskawką pozwoli dziecku lepiej poznać ten smaczny owoc, a być może także zachęci do jedzenia truskawek. Kolorowanie wymaga od dziecka dłuższego skupienia uwagi, uczy precyzyjnych ruchów rączek . Możecie bawić się w kolorowanie truskawki według wzoru, jaki podpowiada natura, ale także puścić wodze fantazji. Kto powiedział, że na dziecięcej kolorowance truskawka nie może być niebieska albo granatowa?  Spis treści: Kolorowanka – trzy truskawki Truskawka do kolorowania dla początkujących Kolorowanka z wesołą truskawką Rodzina truskawek do kolorowania Truskawki do kolorowania – trzy owoce Kolorowanka z trzema truskawkami daje nie tylko możliwość plastycznego wyżycia się małemu dziecku. Warto zwrócić uwagę malucha podczas kolorowania na to, że wbrew pozorom nie wszystkie truskawki są czerwone . Podany niżej szablon można wykorzystać do narysowania truskawki dojrzałej, dopiero dojrzewającej i całkiem zielonej. Kliknij i wydrukuj:   Truskawka – kolorowanka dla początkujących Owoc w całej okazałości. Obrazek idealny do kolorowania dla młodszych dzieci. Wystarczą trzy kolory kredek, czarny, czerwony i zielony – i artystyczny zapał. Wydrukuj kolorowankę i zachęć dziecko do zabawy w rysowanie (sprawdź też, dlaczego warto zachęcać dziecko do kolorowania ). Kliknij i wydrukuj: Kolorowanka z wesołą truskawką Truskawka do kolorowania dla maluchów, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kredkami . Kolorowanie obrazka może być okazją do rozmowy o ulubionych owocach, ich smaku i daniach, które się z nich przyrządza. ​Wesoła buźka zachęca małego rysownika do pracy.  Kliknij i wydrukuj: Kolorowanka – rodzina truskawek Kolorowanka z wesołą truskawkową rodziną idealna jako temat zajęć plastycznych, ale również pretekst...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz