Adopcja dziecka z Ukrainy 2022: czy można adoptować dziecko z Ukrainy?
Polacy chcą wiedzieć, czy można adoptować dziecko, które uciekło przed wojną z Ukrainy. W potrzebie są przecież mali uchodźcy, którzy wcześniej mieszkali w ukraińskich domach dziecka i rodzinach zastępczych. Niestety, adopcja dziecka z Ukrainy to trudny i długi proces.
Adopcja dziecka z Ukrainy to temat, który żywo interesuje Polaków. Wielu z nich z czystej dobroci serca chce pomagać ukraińskim sierotom. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że aby adoptować dziecko, trzeba najpierw zdobyć uprawnienia do bycia rodziną zastępczą lub adopcyjną. Ponadto adopcja dziecka z zagranicy jest obwarowana licznymi warunkami.
Adopcja dziecka z Ukrainy 2022
Do fundacji i organizacji pomocowych zgłasza się coraz więcej Polaków z pytaniem, czy można adoptować dziecko z Ukrainy. Być może odpowiedź niektórych rozczaruje, ale niestety – nie. Nie można ot tak, bez formalności, adoptować dziecka z Ukrainy, nawet jeśli pozostaje ono bez opieki. Adopcja jakiegokolwiek dziecka, czy z Polski, czy z Ukrainy, to proces, który wymaga przygotowań i czasu.
„Chciałabym zwrócić się do wszystkich, którzy mają taki odruch serca, żeby przygarnąć dziecko bez opieki, które uciekło z Ukrainy: proszę państwa, to nie jest możliwe. Żeby być rodziną adopcyjną bądź rodziną zastępczą, trzeba mieć do tego uprawnienia. Nie ma takiej możliwości, żeby zwykłe polskie rodziny przyjmowały do siebie dzieci, które są w Ukrainie w pieczy zastępczej” – tłumaczyła rzeczniczka Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce Anna Choszcz-Sendrowska na antenie Radia Dla Ciebie.
Ważne! Dzieci ewakuowane z sierocińców w Ukrainie to zwykle bardzo duże grupy (nawet 100 i więcej dzieci). „Zanim podejmie się decyzję o ich ewentualnym podzieleniu na mniejsze grupy, należy sprawdzić, czy między dziećmi są relacje (np. rodzinne, koleżeńskie, przyjacielskie) i wysłuchać ich zdania. Początkowo najważniejsze jest ratowanie ich życia, jednak później należy podejmować wszystkie decyzje bardzo roztropnie w nurcie praw dziecka” – podkreśla Joanna Luberadzka-Gruca, dyrektor Fundacji Polki Mogą Wszystko.
Czy można adoptować dziecko z Ukrainy?
Przede wszystkim adopcja jest możliwa tylko w przypadku posiadania uprawnień do bycia rodziną adopcyjną lub rodziną zastępczą. Adopcja dziecka z Ukrainy jest jednak skomplikowanym i trudnym zagadnieniem także z innych powodów. Podobnie jak w przypadku adopcji dziecka z zagranicy, dziecko z Ukrainy można adoptować tylko w trzech sytuacjach:
- adopcja wewnątrzrodzinna, czyli dotycząca dzieci spokrewnionych,
- adopcja dzieci ze specyficznymi potrzebami medycznymi, dla których taka forma opieki została uznana za najlepsze wyjście,
- adopcja mająca na celu połączenie rodzeństwa.
Do wielu organizacji docierają osoby, którym zależy na losie dzieci i dlatego proponują ich adopcje, jednak organizacje pozarządowe (fundacje i stowarzyszenia) apelują, by nie dzwonić i nie pisać do nich w sprawie adopcji dzieci z Ukrainy (na ich adopcję powinny wyrazić zgodę władze Ukrainy, zgodnie z obowiązującym w tym kraju prawem).
Co więc zamiast adopcji? Joanna Luberadzka-Gruca wylicza, czego najbardziej potrzebują dzieci z Ukrainy:
„Dzieciom z Ukrainy, które uciekły przed wojną i przebywają w Polsce, pomaga m.in. Fundacja Polki Mogą Wszystko. Mimo wielkiej solidarności i ofiarności Polaków potrzebne jest dofinansowanie wyżywienia tych dzieci, które trafiły do małych miejscowości, gdzie często trudniej o zorganizowaną pomoc. Fundacja wspiera także dzieci poprzez przekazywanie im materiałów szkolnych i artykułów plastycznych, a także tego, co oderwie je od trudnej rzeczywistości, np. puzzli, gier planszowych, książeczek obrazkowych, kolorowanek, klocków i innych zabawek. Uciekając przed wojną, dzieci nie przestały być dziećmi. Darowizny można wpłacać: fpmw.pl/pomoc-dzieciom-ukrainy”.
Zobacz też:
- Pomoc dla dzieci z Ukrainy: czego potrzeba?
- Adopcja dziecka po 40: maksymalny wiek rodziców i warunki, jakie trzeba spełniać
- Bez tożsamości: Choć żywe i bezpieczne, nigdy nie dowiedzą się, kim są