Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pomoc dzieciom z Ukrainy
Antipina/Adobe Stock
Aktualności

Pomoc dla dzieci z Ukrainy – finansowa, rzeczowa, mieszkaniowa, wolontariat

Wiele osób zastanawia się, jak pomóc dzieciom z Ukrainy. Możliwości jest kilka. Najważniejsze z nich to pomoc finansowa, rzeczowa i mieszkaniowa oraz wolontariat. Sprawdź, jak i gdzie możesz okazać swoje wsparcie.

Pomoc dla dzieci z Ukrainy niezbędna jest zarówno na miejscu, w okupowanych miejscowościach w Ukrainie, jak i na terenie Polski. Potrzebne jest dosłownie wszystko – od ubrań, jedzenia i leków po mieszkania w Polsce. Każdy z nas może mieć swój udział w niesieniu pomocy dzieciom z Ukrainy, niezależnie od zasobności portfela. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Spis treści:

Co myślisz o tym, aby dzieci uchodźców nie uczyły się w polskich szkołach? [SONDA ULICZNA]

Finansowa pomoc dla dzieci z Ukrainy

Pomoc finansowa, czyli przekazanie pieniędzy na zbiórkę lub wpłaty na konto fundacji, która organizuje pomoc ukraińskim dzieciom, to naprawdę dobre rozwiązanie. Pieniądze można przeznaczyć na najbardziej aktualne potrzeby, a tym samym najskuteczniej odpowiedzieć na najbardziej naglące potrzeby. Ponadto środki finansowe pomagają też kompleksowo – umożliwiają dokonanie zakupu niezbędnych rzeczy, zorganizowanie transportu, zakup paliwa itp.

Przekazując pieniądze najlepiej zdecydować się na sprawdzoną organizację. Środki można przelać na numer konta lub wysyłając sms. Poniżej kilka sprawdzonych zbiórek, które z cała pewnością przeznaczone są na pomoc dzieciom z Ukrainy:

 • Zbiórka Unicef – wpłata wybranej kwoty.
 • Zbiórka Wioski Dziecięce SOS – wpłata dowolnej kwoty na dzieci z domów dziecka na Ukrainie.
 • Zbiórka Caritas Polska – między innymi na pomoc psychologiczną dzieciom; można też pomóc, wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT).
 • Polska Akcja Humanitarna – zbiórka na pomoc bezpośrednią (żywność i inne formy wsparcia) dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów. Wsparcie obejmie osoby pozostające na Ukrainie i uchodźców w Polsce.
 • Polski Czerwony Krzyż – pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności na zakup żywności, materiałów opatrunkowych i zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.
 • Fundacja Ukraina – zebrane środki będą przeznaczone na wsparcie Ukrainy oraz potrzeby uchodźców z Ukrainy.
 • Fundacja Mały Duży Człowiek – wszystkie środki finansowe zostaną przeznaczone na zakup odzieży, pampersów, jedzenia, koców, butelek, mleka modyfikowanego i innych niezbędnych do przetrwania produktów dla dzieci. Dary zostaną przekazane do Urzędu Miasta Łodzi i przetransportowane bezpośrednio na Ukrainę.
 • Zbiórka „Solidarni z Ukrainą” – zebrane środki zostaną przekazane ukraińskim organizacjom zajmującymi się pomocą humanitarną. Osoby tam pracujące wiedzą najlepiej, jakiego wsparcia potrzebują Ukraińcy w tych trudnych chwilach.
 • Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – Cegiełki Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej dostępne są na Allegro. Dochód z cegiełek przeznaczony zostanie na pomoc humanitarną, ewakuację ludności z Ukrainy oraz wsparcie psychologiczne dla dzieci.
 • Polskie Centrum Międzynarodowe – pomoc jest kierowana do mieszkańców wsi i miast na wschodzie Ukrainy. Bezpośrednio na miejscu działa Partner Polskiego Centrum Międzynarodowego. Pierwsze pakiety pomocy humanitarnej oraz wsparcie psychologiczne dotarły już do ludzi na obszarach dotkniętych ostrzałem.
 • Polska Pomoc Medyczna – zbiórka na pomoc medyczną w Ukrainie.\


Zobacz też: Jak pomóc uchodźcom w Polsce?

Rzeczowa pomoc dla dzieci z Ukrainy

Zamiast pieniędzy można przekazać na pomoc dla dzieci z Ukrainy konkretne rzeczy. Obecnie najlepiej sprawdzić na stronach organizacji, które taką pomoc organizują, co jest najbardziej potrzebne. Na niektóre zbiórki można przekazać ubrania dziecięce, buty, wózki, foteliki samochodowe, żywność, leki.

Poniżej kilka stron, na których znajdziemy informacje, co jest najbardziej potrzebne i w jaki sposób możemy przekazać pomoc rzeczową:

 • Polski Czerwony Krzyż – zbiórki żywności, kosmetyków i chemii, środków opatrunkowych,
 • Fundacja Embrace, Kraków – odzież, pościel, termometry, kosmetyki itp.
 • Fundacja Bajkowy Świat, Wrocław – przybory szkolne, odzież, artykułu higieniczne itp.
 • Politechnika Częstochowska – warzywa, owoce, leki, jedzenie w słoiczkach, pieluchy itp.
 • Władze Miasta Łódź – zbiórka rzeczy dla Lwowa i Odesy. Mieszkańcy mogą przynosić m.in. koce, śpiwory, pieluchy, kosmetyki, niepsującą się żywność, wodę. Zbiórka prowadzona jest w głównym budynku Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104. Można je przynosić w dni robocze w godz. 8.00-16.00, oraz w sobotę i niedzielę w godz. 9.00-15.00. Dary można zostawiać koło kancelarii.
 • Urząd Miasta Kraków – Kraków przygotowuje pomoc dla Lwowa, o którą poprosił mer tego miasta. Zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy odbywa się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Dary można przywozić codziennie od 12.00 do 20.00.
 • Fundacja Nasz Wybór – dokładna lista rzeczy, które można przynosić oraz godziny dostępne są na stronie internetowej.
 • Fundacja Leny Grochowskiej –  zebrane rzeczy przekazywane będą uchodźcom zakwaterowanym w hotelach Grupy Arch, które udostępniają uchodźcom miejsca noclegowe. Lista potrzebnych rzeczy sukcesywnie jest umieszczana na facebookowym profilu fundacji. 
 • Instytut Andersa w Lublinie – zbiórka środków potrzebnych dla osób poszkodowanych przez rosyjską agresję. Potrzebne są: bandaże i gazy jałowe, plastry i inne materiały opatrunkowe, środki higieny osobistej, śpiwory, koce, pościel, poduszki, odzież (szczególnie ubranka dla dzieci), żywność trwała. 

Pomoc dla dzieci z Ukrainy – mieszkanie

Kobiety uciekające z Ukrainy z dziećmi potrzebują noclegu w Polsce. Niektóre potrzebują go na krótko, bo planują jechać dalej do Europy Zachodniej, innym dach nad głową w Polsce przyda się na dłużej. Można zaoferować pokój, mieszkanie, dom – wszystko zależy od naszych możliwości.

W poszczególnych miastach zarówno władze miast jak i ich mieszkańcy organizują bazę mieszkaniową:

Niematerialna pomoc dla dzieci z Ukrainy

Przy granicy z Ukrainą zorganizowane zostały punkty recepcyjne, powstają kolejne także w głębi kraju. Można zgłosić się tam jako wolontariusz, aby np. zająć się ukraińskimi dziećmi, gdy ich matki będą zajęte dopełnianiem formalności, czy innymi sprawami.

Prędzej czy później chyba każdy z nas spotka na ulicy lub na placu zabaw ukraińską mamę z dziećmi, która uciekła przed wojną. Warto wtedy po prostu serdecznie z nią porozmawiać, jeśli będzie miała ochotę na taką rozmowę, a swoje dzieci zachęcić do kontaktu z ukraińskimi dziećmi. Formą pomocy może być też opieka nad dziećmi ukraińskimi, gdy ich mama będzie musiała pozałatwiać różne sprawy lub podjąć pracę. 

Wiele informacji na temat możliwości pomagania trafiającym do Polski uchodźcom stale pojawia się w mediach społecznościowych. Dzięki nim bez trudu można zaangażować się w pomoc dzieciom z Ukrainy w swoim otoczeniu – gminie, dzielnicy, mieście. Wiele fundacji potrzebuje na przykład osób, które pomogą w pakowaniu lub sortowaniu zbieranych dla uchodźców darów, które mogą je przetransportować lub przewieźć ludzi z granicy lub z miasta do miasta.

Swoją pomoc jako wolontariusz możesz zaoferować także w następujących instytucjach: 

 • Centrum Wielokulturowe – wolontariat w Krakowie. Jeśli chcesz wspomóc społeczność ukraińską w ramach wolontariatu tłumaczeniem czy asystenturą w czynnościach dnia codziennego lub jesteś lekarzem, nauczycielem, prawnikiem, koniecznie zgłoś się przez formularz.
 • Miasto Poznań – wolontariat w Poznaniu – wszystkie osoby, które chciałyby i mają możliwość włączenia się w akcje pomocowe: wsparcie w tłumaczeniach, działania związane z przyjęciem uchodźców, udział w opracowaniu wspólnego programu pomocy dla uchodźców – proszone są o wypełnienie ankiety.
 • Miasto Warszawa – wolontariat w punkcie informacyjnym dla uchodźców na Dworcu Wschodnim, Dworcu Zachodnim i w Pałacu Kultury i Nauki.
 • Polski Czerwony Krzyż – potrzebna pomoc: tłumaczenia, transport, medyczna i inne. Wolontariat koordynuje Polski Czerwony Krzyż.
 • Fundacja Ocalenie – potrzebna pomoc: prawna, psychologiczna, medyczna, tłumaczenia, transportowa, noclegi. Wolontariat koordynowany przez Fundację Ocalenie.
Więcej ogłoszeń dotyczących pomocy dla uchodźców z Ukrainy znajdziesz na rządowej stronie https://pomagamukrainie.gov.pl/, gdzie zostały zebrane informacje na temat zbiórek pieniędzy, zbiórek najpotrzebniejszych rzeczy, wolontariatu.

Zobacz też:

hymn Ukrainy
Bart Kwieciszewski/Adobe Stock
Aktualności
Hymn Ukrainy – tekst. Zapis oryginalny, fonetyczny, tłumaczenie i melodia
Hymn Ukrainy nosi tytuł „Szcze ne wmerła Ukrajiny i sława, i wola”. Składa się z trzech zwrotek i refrenu, śpiewanych w dość powolnym tempie. Poznaj hymn ukraiński, który ma podobne przesłanie do polskiego hymnu. Podajemy tekst w pisowni oryginalnej, fonetycznej, a także tłumaczenie na język polski.

Pieśń, która stała się hymnem Ukrainy, powstała w 1863 roku. Tekst ułożył kijowski poeta i etnograf Pawło Czubynski, natomiast muzykę skomponował ksiądz Mychajło Werbycki. Utwór stał się hymnem Ukrainy w 1917 roku, gdy powstało państwo ukraińskie. Gdy Ukraina odzyskała niepodległość w 1992 roku, pieśń odzyskała swój status hymnu państwowego. W oficjalnych wykonaniach śpiewa się jedynie pierwszą zwrotkę i dwukrotnie powtórzony refren. Spis treści: Hymn Ukrainy – tekst oryginalny Hymn Ukrainy – zapis fonetyczny Hymn Ukrainy – tekst po polsku Hymn Ukrainy – melodia Hymn Ukrainy – tekst oryginalny Hymn ukraiński ma nowy nieco zmieniony tekst. Pierwsza zwrotka została przeredagowana w 2003 roku. Ще не вмерла України і слава, і воля, Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля. Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці. Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці. Душу й тіло ми положим за нашу свободу, І покажем, що ми, браття, козацького роду. Душу й тіло ми положим за нашу свободу, І покажем, що ми, браття, козацького роду. Станем, браття, в бій кривавий від Сяну до Дону, В ріднім краю панувати не дамо нікому; Чорне море ще всміхнеться, дід Дніпро зрадіє, Ще у нашій Україні доленька наспіє. Душу, тіло... А завзяття, праця щира свого ще докаже, Ще ся волі в Україні піснь гучна розляже, За Карпати відоб'ється, згомонить степами, України...

musiał zostawić tatę w Kijowie
Grigory Kubatyan/Adobe Stock, screen Instagram
Aktualności
„Zostawiliśmy tatę w Kijowie” – łamiące serce wyznanie chłopca [FILM]
Mark Goncharuk to chłopiec, który relacjonuje swoje niedawne przeżycia z ucieczki z Kijowa. Gdy mówi o ojcu, nie jest w stanie powstrzymać łez, choć stara się być bardzo dzielny.

„Zostawiliśmy tatę w Kijowie. Tata będzie sprzedawał dobytek, żeby pomóc naszym bohaterom, naszym żołnierzom. Może sam będzie walczył” – mówi chłopiec, który wydostał się ze strefy działań wojennych. Takich dzieci są tysiące. Wojna w Ukrainie uderza w dzieci Myślicie, że takie dramaty dzieją się gdzieś daleko? Dzisiaj rano usłyszałam opowieść o Ukraince, która przyjechała do Polski do pracy. W Ukrainie zostawiła 18-letniego syna i 15-letnią córkę. Gdy Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą, syna powołano do wojska. 15-latka musiała zostawić brata i samodzielnie uciekać w kierunku Polski, gdzie czekała na nią odchodząca od zmysłów matka. Dziewczynę odebrali z granicy Polacy i zawieźli do matki. Obie cały czas myślą o 18-latku powołanym do walk w obronie Ukrainy. Spójrz w oczy Marka Goncharuka na filmiku z profilu Guardiana na Instagramie. To jedno z oblicz wojny Putina z Ukrainą:           Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez The Guardian (@guardian) Piszemy też o: Policjant z Ukrainy z dzieckiem na rękach. Zrobił coś niesamowitego! (FILM) Anna Lewandowska mimo żałoby pomaga uchodźcom z Ukrainy Przychodzą na świat w schronach przeciwlotniczych. Dzieci wojny

MEiN przygotowuje się na przyjęcie do szkół ukraińskich dzieci
Adobe Stock/Syda Productions, ruslanshug
Aktualności
Polskie szkoły przyjmą uczniów z Ukrainy. MEiN: „Dzieci i młodzież otrzymają wsparcie”
Dzieci uciekające z Ukrainy przed inwazją Rosji mogą liczyć na przyjęcie do polskich szkół. Uczniowie mają mieć zapewnione nie tylko nieodpłatne lekcje języka polskiego, ale również wsparcie psychologiczno-pedagogiczne.

„W ramach rezerwy subwencji oświatowej będziemy w stanie przeznaczyć dodatkowe środki dla tych samorządów, które będą przyjmowały uczniów pochodzących z Ukrainy” – poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piątkowski na Twitterze. Ukraińskie dzieci mogą się uczyć w polskich szkołach Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało poradnik dla rodziców (dostępny w językach ukraińskim i polskim) z informacjami, na jakich zasadach dzieci będą przyjmowane do szkół.   Szkoły podstawowe znajdujące się w rejonie miejsca zamieszkania mają obowiązek przyjęcia dziecka do placówki. Szkoły podstawowe spoza rejonu oraz szkoły ponadpodstawowe będą przyjmować uczniów z Ukrainy w miarę dostępności miejsc. MEiN zapewnia, że dzieci nieznające języka polskiego w stopniu umożliwiającym naukę będą miały organizowane dodatkowe, darmowe lekcje. Prowadzone będą również zajęcia wyrównawcze.   Dodatkowo uczniowie i ich rodzice będą mogli skorzystać ze wsparcia psychologów, pedagogów i terapeutów pedagogicznych. Piszemy też o: Diana czeka w schronie na pierwsze skurcze porodowe. W jej sercu nie ma miejsca na strach Filip Chajzer na granicy polsko-ukraińskiej: zobaczył coś wspaniałego! Przerażający rysunek chłopca, który jest w połowie Ukraińcem

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj