Strajk nauczycieli: co zrobić z dzieckiem, kiedy przedszkole będzie zamknięte?
Jeśli do 8 kwietnia rządowi nie uda się porozumieć z nauczycielskimi związkami, szkoły i przedszkola czeka prawdziwy chaos organizacyjny. Udział w strajku zapowiedziała większość placówek.
Bez względu czy popierasz strajk nauczycieli, czy nie, początek kwietnia może być dla ciebie nie lada wyzwaniem. Jeśli nauczyciele z placówki, do której uczęszcza twoja pociecha, nie będą pracować, warto sprawdzić, jakie masz możliwości z zgodnie z prawem pracy.
Ogólnopolski strajk nauczycieli
8 kwietnia ma rozpocząć się strajk w szkołach i innych placówkach oświatowych, w tym w przedszkolach. Ma on potrwać do skutku, czyli do czasu kiedy nauczyciele dostaną podwyżki, których się domagają. Jak podaje ZNP, w strajku zamierza wziąć udział 78,975 proc. ogółu szkół i przedszkoli w całym kraju (dane zebrane z okręgów związku do czwartku rano). Nie są to jeszcze pełne dane, brakuje m.in. części danych z woj. podkarpackiego.
– Mamy do czynienia z sytuacją kryzysową. Przygotowujemy się do strajku i apelujemy do rządzących, by rozmawiali z nauczycielami – mówił we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po spotkaniu sztabu kryzysowego, który ma pomóc w opanowaniu sytuacji w czasie strajku nauczycieli w Warszawie. Sytuacja wygląda podobnie w innych rejonach Polski. Samorządy szykują placówki kultury i sportu, żeby zajęły się alternatywnie dziećmi, jednak już uprzedzają, że zapewnienie opieki wszystkim dzieciom może być niemożliwe.
Jeśli placówka, do której uczęszcza twoje dziecko od 8 kwietnia nie będzie zapewniała opieki, masz kilka możliwości:
Urlop na żądanie
W pierwszych dniach strajku rodzic zatrudniony na podstawie umowy o pracę może wykorzystać przysługujący mu urlop na żądanie. Pracownik może wybrać, czy chce skorzystać z 1,2,3, czy 4 dni urlopu. Co istotne, nie musi wcześniej uzgadniać tego terminu z pracodawcą, a pracodawca ma obowiązek udzielić takiego urlopu.
Urlop wypoczynkowy
Rodzic zatrudniony na podstawie umowy o pracę może w tym czasie skorzystać także z urlopu wypoczynkowego. Ilość dni urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy:
• 20 dni - gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
• 26 dni - gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Pracodawca jednak nie ma obowiązku udzielenia takiego urlopu.
Zasiłek opiekuńczy
Zasiłek ten przysługuje nie tylko wtedy, gdy dziecko jest chore, ale również, gdy szkoła lub przedszkole są zamknięte. Możesz się o niego ubiegać jeśli dziecko nie skończyło jeszcze 8 lat. Wymiar tego zasiłku to maksymalnie 60 dni. Warto jednak wiedzieć, że wynosi zaledwie 80 procent wynagrodzenia. Rozwiązanie dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub prowadzących działalność gospodarczą, dobrowolnie odprowadzających skałki chorobowe.
Gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę, należy złożyć do pracodawcy oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oświatowej (ZAS-36) oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego (Z-15A).
Jeśli zasiłek będzie wypłacany przez ZUS, dodatkowo należy złożyć wypełnione przez płatnika składek zaświadczenie:
- na druku Z-3 - dla pracownika,
- na druku Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą składa zaświadczenie na druku Z-3b.
Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS-u albo w osobiście w ZUS. Można także go wydrukować po wypełnieniu – w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS.