Reklama

Rodzice wychowujący małoletnie dzieci zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami mają prawo do tzw. zasiłku opiekuńczego. Jego wymiar zależny jest od wieku dziecka oraz od tego, czy jest ono zdrowe, czy niepełnosprawne. Natomiast w związku z sytuacją, z jaką mamy do czynienia w Polsce od 11 marca, czyli od pojawienia się pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem, rząd ustanowił nowy zasiłek dla opiekunów, tzw. dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kto może z niego skorzystać i na jakich zasadach jest przyznawany?

Reklama

Spis treści:

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: dla kogo?

Z tego rządowego wsparcia mogą skorzystać rodzice dziecka do lat 8, którzy mają opłacane składki chorobowe, niezależnie od tego, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe, czy dobrowolne. Oznacza to, że ubiegać się o nie może zarówno rodzic zatrudniony na umowę o pracę, jak i prowadzący własną działalność gospodarczą lub posiadający umowę zlecenie, jeśli tylko opłaca tę składkę do ZUS.

Rodzice opiekujący się dzieckiem niepełnosprawnym mogą otrzymać ten zasiłek na dziecko:

  • do 16 roku życia (orzeczenie o niepełnosprawności)
  • do 18 roku życia (orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności)
  • do 24 roku życia (orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego)
  • pełnoletnie, które nie może pracować i wymaga stałej opieki.

Ważne! Prawo do zasiłku ma tylko jedno z opiekunów dziecka. Nie może pobierać go jednocześnie mama i tata.

Zobacz też: Opieka nad dzieckiem w czasie pandemii: jeśli nie zasiłek opiekuńczy, to co?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: kiedy przysługuje?

Świadczenie to wypłacane jest wówczas, gdy rodzic musi zrezygnować z wykonywania obowiązków służbowych na skutek zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły, ponieważ nie ma osoby, która mogłaby zająć się dzieckiem w godzinach jego pracy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: ile wynosi?

Wysokość zasiłku to 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku, czyli dotychczasowego wynagrodzenia pracownika. Wypłacany jest za każdy dzień niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania opieki, w tym również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: wniosek

Aby ubiegać się o zasiłek opiekuńczy, nie trzeba przedstawiać żadnego zaświadczenia lekarskiego. Wystarczy złożyć stosowny wniosek u pracodawcy – w przypadku osoby będącej na umowie o pracę lub w ZUSie – jeśli opłaca się składkę chorobową dobrowolnie.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama