8 niezbędnych formalności po porodzie
PESEL, meldunek, ubezpieczenie - są sprawy, które koniecznie trzeba załatwić po narodzinach dziecka. Jak i kiedy to zrobić?
1 z 8
Formalności po urodzeniu dziecka: Zgłoszenie narodzin
Formalności po urodzeniu dziecka:
1. Zgłoszenie narodzin dziecka
W ciągu 2 tygodni od pojawienia się dziecka na świecie jeden z rodziców lub inna osoba obecna przy porodzie powinna zgłosić ten fakt w urzędzie stanu cywilnego, w miejscu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli jednak narodziny miały miejsce w innej miejscowości niż ta, w której mieszkają rodzice, zgłoszenia można dokonać w USC w miejscu zamieszkania (obojga lub jednego z nich). Kierownik USC sporządzi protokół zgłoszenia urodzenia i przekaże go do urzędu stanu cywilnego w miejscu urodzenia dziecka. Tam zostanie sporządzony akt narodzin.
2 z 8
Formalności po urodzeniu dziecka: metryka
Formalności po urodzeniu dziecka:
2. Metryka dziecka
Dziecko trzeba zgłosić w USC, aby otrzymać odpis aktu urodzenia, potocznie zwany metryką. Jest to dokument potwierdzający wobec prawa istnienie dziecka, poświadczający jego dane osobowe i pochodzenie. Oprócz daty i miejsca urodzenia wpisane są w nim także imiona i nazwiska rodziców (panieńskie mamy) i nazwisko, które ma nosić dziecko. Rodzice dostają bezpłatnie 3 odpisy skrócone aktu urodzenia.
3 z 8
Formalności po urodzeniu dziecka: imię
Formalności po urodzeniu dziecka
3. Imię dla dziecka
Nie każde imię dla dziecka wybrane przez rodziców musi zostać zaakceptowane przez urzędników. Urzędnik USC może nie zgodzić się na nadanie imienia, które:
- nie wskazuje na płeć dziecka,
- mogłoby krzywdzić dziecko (np. ośmieszać).
Od decyzji kierownika USC rodzice mogą odwołać do wojewody (art. 8 ust. 4 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego).
4 z 8
Formalności po urodzeniu dziecka: nazwisko
Formalności po urodzeniu dziecka
4. Nazwisko dziecka
Aby dziecko miało wpisane w akcie urodzenia imię i nazwisko taty i mogło nosić jego nazwisko, potrzebne będzie oświadczenie o uznaniu ojcostwa. Składa się je w USC podczas zgłaszania narodzin. Oświadczenie taty będzie skuteczne, gdy potwierdzi je mama dziecka. Może to zrobić od razu lub nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia przez tatę. Dziecko będzie nosiło nazwisko wskazane przez rodziców w ich zgodnych oświadczeniach. Gdy ich zdania w tej sprawie różnią się, dziecko otrzyma dwa nazwiska – mamy i taty.
5 z 8
Formalności po urodzeniu dziecka: dokumenty
Formalności po urodzeniu dziecka
5. Dokumenty potrzebne w USC
Niezbędne będą:
- wydane przez szpital zgłoszenie urodzenia dziecka,
- a także – jeśli rodzice są małżonkami – odpis skrócony aktu małżeństwa.
W przypadku rodzica rozwiedzionego odpis aktu małżeństwa powinien zawierać adnotację o rozwodzie. Osoby żyjące w wolnym związku powinny zabrać ze sobą odpisy skrócone swoich aktów urodzenia. Jeśli ich akty stanu cywilnego znajdują się w USC, w którym zgłaszają narodziny dziecka, odpisy nie będą potrzebne.
6 z 8
Formalności po urodzeniu dziecka: meldunek
Formalności po urodzeniu dziecka
6. Meldunek dziecka
Po zarejestrowaniu w urzędzie stanu cywilnego dziecko zostaje również zameldowane. Dokonuje tego organ gminy właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu mamy albo tego z rodziców, u którego dziecko mieszka. Gdy brak miejsca stałego pobytu – dziecko może zostać zameldowane w miejscu pobytu czasowego.
7 z 8
Formalności po urodzeniu dziecka: pesel
Formalności po urodzeniu dziecka
7. PESEL dla dziecka
To numer, który pozwala zidentyfikować każdą osobę. Jest on nadawany po zgłoszeniu dziecka w USC. Żeby go otrzymać, należy zgłosić się do urzędu gminy, gdzie zameldowane jest dziecko wraz z jego aktem urodzenia lub książeczką zdrowia i poczekać określoną liczbę dni. Do czasu uzyskania tego indywidualnego numeru identyfikacyjnego dziecka można podawać PESEL mamy.
Co może się stać, gdy rodzice nie mają ślubu? Przeczytaj 3 historie mam.
8 z 8
Formalności po urodzeniu dziecka: ubezpieczenie
Formalności po urodzeniu dziecka
8. Ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka
Aby dziecko mogło korzystać z publicznej służby zdrowia, musi być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. To, że oboje rodzice są ubezpieczeni w ZUS, nie znaczy, że ich dziecko automatycznie również zostaje objęte ubezpieczeniem. Jeśli mama lub tata pracują na etacie, powinni wypełnić druk zgłoszenia do ubezpieczenia dostępny w dziale kadr u swojego pracodawcy, a jeśli prowadzą działalność gospodarczą, wypełnić i złożyć stosowny druk w ZUS-ie. Nie muszą tego robić oboje rodzice, wystarczy, że jedno z nich zgłosi dziecko do ubezpieczenia.