Decyzja o adopcji dziecka powinna być zawsze bardzo dobrze przemyślana. Po pierwsze, podejmujemy ją na całe życie, po drugie – wymaga ona od przyszłych rodziców ogromnego zaangażowania i cierpliwości. Proces adopcyjny jest bowiem skomplikowany i potrafi ciągnąć się latami.

Reklama

Ile trwa proces adopcji dziecka w Polsce?

Proces adopcji dziecka w Polsce, od momentu rejestracji kandydatów jako potencjalnych rodziców adopcyjnych aż do czasu orzeczenia adopcji przez sąd, trwa nie krócej niż 1-2 lata. Tak to wygląda w teorii, bo w praktyce procedura adopcyjna często trwa jeszcze dłużej. Nawet kilka lat! Wszystko zależy od szczęścia i indywidualnej sytuacji kandydatów. Przyszli rodzice powinni zatem uzbroić się w cierpliwość.

Cały proces kwalifikacyjno-diagnostyczny (wywiad w miejscu zamieszkania przyszłych rodziców, badania pedagogiczno-psychologiczne na terenie ośrodka i obowiązkowe szkolenia) trwa mniej więcej od 6 do 9 miesięcy. Do tego trzeba doliczyć oczekiwanie na dziecko (które może potrwać nawet dwa lata), potem spotkania z maluchem, a także czas procedury sądowej (ok. 21 dni).

Ile trwa szkolenie adopcyjne?

Proces adopcyjny wydłuża zazwyczaj oczekiwanie na rozpoczęcie szkolenia adopcyjnego dla kandydatów. Szkolenie adopcyjne trwa zazwyczaj kilka miesięcy – to kilkadziesiąt godzin bezpłatnych zajęć, nie mniej niż 35. Warto podkreślić, że w dużych miastach, aby dostać się na takie szkolenie, trzeba czasem czekać nawet pół roku.

Proces adopcyjny nie skraca się w przypadku adopcji drugiego dziecka. Wszystkie procedury (jedynie z wyjątkiem kursu przygotowawczego) należy powtórzyć.

Zobacz także

Ile trwa adopcja niemowlaka?

Adopcja niemowlaka przebiega podobnie, jak adopcja starszego dziecka. Ponieważ jednak wiele kandydatów na rodziców marzy właśnie o malutkim dziecku, czas oczekiwania na nie może być dłuższy niż w przypadku dziecka starszego. Nieprawdą jest natomiast, że można adoptować noworodka (to dziecko do 28. dnia życia). Dziecko do skończenia 6 tygodnia życia jest wyłączone z możliwości adopcji (to czas, który daje się rodzicom biologicznym na ewentualną zmianę decyzji).

Czy można przyspieszyć adopcję dziecka?

Trzeba pamiętać, że warunki adopcji dziecka są ściśle określone przez Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy i Ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Nie ma możliwości, aby je przyspieszyć. Najważniejsze jest dobro dziecka. Pracownicy ośrodka i psychologowie muszą mieć czas, by ocenić predyspozycje, a także sytuację życiową przyszłych rodziców. Muszą mieć pewność, że są oni w stanie zapewnić opiekę dziecku i że nie rozmyślą się w przypadku pierwszych trudności, a tych na pewno nie zabraknie.

Rodziny, które są otwarte na adopcję dziecka starszego i które nie czekają jedynie na niemowlaka, nie określają płci, ani pożądanych cech dziecka są w znacznie lepszej sytuacji. W ich przypadku proces adopcyjny prawdopodobnie będzie trwał znacznie krócej (może zamknąć się nawet w roku).

Adopcja ze wskazaniem: ile trwa?

Mniej skomplikowana jest adopcja ze wskazaniem (bez udziału ośrodka adopcyjnego). Polega ona na zgodzie rodziców biologicznych na przekazanie dziecka konkretnej parze lub osobie (zazwyczaj odbywa się to tuż po urodzeniu).

Jednak można wskazać wyłącznie krewnych dziecka lub małżonka jednego z rodziców, od którego dziecko nie pochodzi (czyli macochę lub ojczyma). Adopcja ze wskazaniem wymaga jednoczesnej zgody osoby przysposabiającej na bycie wskazanym i złożenia wniosku do sądu o przysposobienie dziecka w określonym terminie.

Tekst powstał we współpracy z Joanną Luberadzką-Grucą, dyrektorem fundacji „Polki mogą wszystko”. Jej misją jej służenie dzieciom, tak aby ich dzieciństwo było jak najlepsze. Więcej przeczytacie na oficjalnej stronie fundacji.

Mat. prasowe

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama