Reklama

Najważniejsza zmiana dotyczy tego, że po 1 maja 2017 przestanie obowiązywać skrócony czas pracy przy komputerze do 4 godzin dziennie. Dniówka kobiety w ciąży i pracującej przy ekranie komputera nie będzie już skracana do połowy pełnoetatowego czasu pracy. Pracownica spodziewająca się dziecka ma mieć 15-minutową przerwę w każdej godzinie pracy przy ekranie komputera. Maksymalnie będzie mogła w ten sposób przepracować osiem godzin na dobę. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią. To istotna zmiana dla kobiet, które chciały pracować w ciąży.

Reklama

Kobieta w ciąży przed monitorem - zmiana przepisów

Od maja 2017 roku pracownica spodziewająca się dziecka ma mieć 15-min. przerwę w każdej godzinie pracy przy ekranie komputera. Maksymalnie będzie mogła w ten sposób przepracować osiem godzin na dobę. W rezultacie czas pracy kobiety w ciąży przy monitorze wzrośnie z obecnych czterech do sześciu godzin (po wyłączeniu przerw).

Eksperci się cieszą. Dlaczego?

Zdaniem Centralnego Instytutu Ochrony Pracy nie oznacza to jednak pogorszenia warunków pracy kobiet. Z opinii CIOP wynika, że wprowadzenie częstszych przerw lepiej wpływa na zmniejszenie obciążeń układu mięśniowo-szkieletowego (podczas pracy przy monitorze) niż skracanie całej dniówki.

Też tak uważacie ?

Piszcie w komentarzach. Oddajcie głos w sondzie poniżej. Chcemy poznać Wasze zdanie.

Polecamy:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama