Lex Kamilek, czyli nowy obowiązek hotelarzy: muszą sprawdzać, czy dziecko nie jest ofiarą
Od zimy 2024 recepcjoniści w hotelach muszą przestrzegać nowych przepisów. Nowe przepisy, czyli tzw. ustawa Kamilka, nakładają m.in. na pracowników hoteli obowiązek identyfikacje relacji, czyli sprawdzenia, jakie relacje łączą dorosłych i dzieci, które są ich gośćmi.
Nowe przepisy w hotelach to część tzw. ustawy Kamilek Lex. Ma ona na celu ochronę dzieci przed przemocą ze strony dorosłych. Od dnia wejścia przepisów w życie pracownicy hotelu nie mogą lekceważyć żadnych oznak świadczących o tym, że dziecko może być ofiarą przemocy fizycznej, seksualnej czy psychicznej.
Spis treści:
- Nowe przepisy w hotelach: sprawdzą, kim jesteś dla dziecka
- Ustawa Kamilka: od kiedy obowiązują nowe przepisy w hotelach?
- Jaka kara za nieprzestrzeganie przepisów w hotelach?
Nowe przepisy w hotelach: sprawdzą, kim jesteś dla dziecka
Hotelarze już w 2023 roku brali udział w szkoleniach mających na celu wywiązanie się z nowych przepisów. Uczyli się, jak rozpoznawać porwanie, przejawy agresji i podejrzanego zachowania dorosłych wobec małoletnich.
Mimo to spora część pracowników hoteli przyznaje, że sprawdzanie relacji dorosły – dziecko nie będzie łatwe. Na przeszkodzie stoją m.in. przepisy RODO, kolidujące z nowymi przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Na łamach Gazety Krakowskiej wielu z nich podkreśla też, że nigdy nie lekceważyli podejrzanych zachowań dorosłych wobec dzieci.
Ustawa Kamilka: od kiedy obowiązują nowe przepisy w hotelach?
Pracownik hotelu ma obowiązek sprawdzić twoje relacje z dzieckiem (dziećmi) już od 15 lutego 2024 roku. Dotyczy to zarówno rodziców, jak i dziadków oraz dalszych krewnych, a także opiekunów niespokrewnionych.
Zobowiązani do sprawdzania relacji dorosły – dziecko są nie tylko pracownicy recepcji, ale również animatorzy zabaw zajmujący się dziećmi w hotelach.
Jaka kara za nieprzestrzeganie przepisów?
Kto będzie odpowiadał za właściwe wywiązywanie się hotelarzy z nowych przepisów? Prezydenci miast lub wójtowie gmin, na których terenie znajduje się hotel. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w realizacji przepisów mogą oni nałożyć na hotel karę do 30 tys. złotych.
Źródło: Gazeta Krakowska
Zobacz także: