O kredycie konsolidacyjnym
Rata kredytu za mieszkanie, druga za telewizor, trzecia – pralkę. Każda do zapłacenia w innym terminie. Bywa, że trudno ci to ogarnąć. Jest jednak dobre wyjście z tej sytuacji: kredyt konsolidacyjny.
- Aleksandra Szmigielska
Gdy masz kilka kredytów, a spłacanie różnie oprocentowanych rat w paru bankach jest dla ciebie uciążliwe – postaraj się o kredyt konsolidacyjny.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Konsolidacja kredytów to zaciągnięcie nowego kredytu w celu spłacenia kilku innych. Jeśli kupiłaś na kredyt mieszkanie, płacisz też raty za samochód, pralkę lub kino domowe i jeszcze zamierzasz zlikwidować debet na koncie – możesz skorzystać z możliwości zamiany wszystkich tych pożyczek na jedną.
Taka zamiana polega na spłacie wszystkich dotychczasowych kredytów za pomocą środków pozyskanych z kredytu konsolidacyjnego. Zamiast martwić się o kilka kredytów w różnych bankach z innym oprocentowaniem i terminem spłaty – masz do spłacenia jeden większy kredyt. To prostsze i najczęściej korzystniejsze finansowo.
Jakie kredyty można połączyć?
Niemal wszystkie. Podstawą kredytu konsolidacyjnego jest najczęściej kredyt hipoteczny na nieruchomość (kredyt konsolidacyjny to też kredyt hipoteczny, tzn. zaciągany jest pod zastaw hipoteki). W skład kredytu konsolidacyjnego mogą wchodzić wszelkie kredyty konsumenckie: na samochód, sprzęt gospodarstwa domowego, elektroniczny, meble oraz kredyty gotówkowe, pożyczki z funduszu pracowniczego, a także debety na kontach lub karty kredytowe.
Jakie są korzyści z kredytu konsolidacyjnego?
• Miesięczna rata kredytu może się zmniejszyć nawet o 50%, bo kredyt konsolidacyjny można wziąć na kilkadziesiąt lat, podczas gdy kredyty gotówkowe albo konsumenckie (na samochód, pralkę, meble itp.) są zwykle krótkoterminowe. Najczęściej można je zaciągać na nie dłużej niż pięć lat, przez co miesięczna rata jest wysoka.
• Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest niższe niż kredytów konsumenckich (choć wyższe niż hipotecznego na mieszkanie).
• Spłacasz tylko jeden kredyt. Wystarczy, że pamiętasz o terminowych spłatach rat w jednym banku.
• Zaoszczędzoną dzięki mniejszym ratom kwotę możesz korzystnie inwestować. Pamiętaj, że oprocentowanie funduszy i lokat jest wciąż jeszcze wyższe niż oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych.
Kredyt konsolidacyjny: o czym pamiętać
Tych kilka informacji ułatwi ci podjęcie decyzji:
• Kredyt konsolidacyjny to zawsze kredyt hipoteczny – jeśli nie jesteś właścicielem żadnej nieruchomości, możesz starać się o kredyt pod hipotekę np. rodziców.
• Wysokość kredytu konsolidacyjnego nie może przekroczyć wartości rynkowej nieruchomości, pod której hipotekę go zaciągasz.
• Konsolidacja kredytów nie zawsze się opłaca. Jeśli poza kredytem mieszkaniowym masz jeszcze np. tylko jeden mały kredyt gotówkowy, może się okazać, że zwiększone w przypadku konsolidacji oprocentowanie i opłaty z nią związane przyniosą stratę.
• Proces kredytowy jest taki sam jak w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego. Dodatkowo potrzebne są zaświadczenia o saldzie rachunków i spłat z banków, w których miałaś dotychczasowe kredyty (pobranie tych zaświadczeń jest obowiązkowe, trzeba za nie zapłacić i nie dostaje się ich od ręki).
Konsultacja: Sławomir Groszek, doradca finansowy z Open Finance.
Przeczytaj też:
- Nie masz pieniędzy na spłatę kredytu? Sprawdź, co możesz zrobić
- Spadek z długami dziedziczonymi przez dziecko
- Własne mieszkanie? To nie musi być trudne!