Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
laptop, pismo reklamacyjne, bank
© sepy - Fotolia.com
Prawo i finanse

Reklamacja w banku – jak ją złożyć?

Źle naliczona prowizja, opóźniony przelew z winy banku? Możesz złożyć reklamację. Sprawdź, jak to zrobić i co powinien zawierać formularz reklamacyjny.

Zanim złożysz reklamację w banku, sprawdź dokładnie umowę podpisaną z bankiem. Jeśli masz zastrzeżenia do wysokości pobranej prowizji, sprawdź obowiązującą w danym okresie tabelę opłat i prowizji. Upewnij się, że zawyżona opłata to błąd banku.  
Reklamację najlepiej złożyć osobiście w oddziale banku, pamiętając o zabraniu potwierdzenia przyjęcia pisma przez pracownika banku (na potwierdzeniu powinien znaleźć się jego podpis oraz pieczątka placówki). Pismo z reklamacją można również wysłać pocztą – koniecznie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. W przypadku drobnych, mało znaczących spraw, reklamację można złożyć drogą elektroniczną lub za pośrednictwem infolinii bankowej.

Zobacz także: Prawa konsumenta – co można, a czego nie można podczas zakupów?

Co powinna zawierać pisemna reklamacja?  

Składając reklamację możesz skorzystać z gotowego formularza reklamacyjnego (dostaniesz go w banku) lub napisać pismo samodzielnie.
Pisemna reklamacja powinna zawierać:

  • twoje dane kontaktowe (imię i nazwisko, adres zamieszkania, ewentualnie adres korespondencyjny);
  • dane banku, do którego składasz reklamację – nazwa, oddział, adres siedziby;
  • treść reklamacji – dokładnie opisany problem, z podaniem, jak największej liczby informacji (tj. datą i miejscem wydarzenia, okolicznościami, jaki miały miejsce tego dnia podczas opisywanego wydarzenia);
  • twoje oczekiwania wobec banku – w zależności od wagi sprawy mogą być to, np. zwrot niesłusznie pobranej opłaty, wyższe oprocentowanie na lokacie czy nawet zadośćuczynienie.

Do pisma należy dołączyć dowody świadczące o pomyłce banku, np. zrzut ekranu monitora ilustrujący nieprawidłowość.

Ważne! W piśmie reklamacyjnym należy koniecznie wskazać, jaką drogą oczekujesz odpowiedzi (czy na piśmie, czy telefonicznie, czy mailowo itp.). Pamiętaj również o własnoręcznym podpisie!

Warto przeczytać: Zabrano mi dwa razy pieniądze z konta

Ile czasu ma bank na odpowiedź na reklamację?

Niestety żaden przepis nie reguluje tej kwestii, więc wszystko zależy od banku – czasem jest to 14 dni, od czasu otrzymania reklamacji, a czasem 30. Najlepiej zajrzeć do regulaminu banku. Powinien w nim być określony czas rozpatrzenia reklamacji. Zapis ten zwykle brzmi tak: "bank rozpatruje reklamacje niezwłocznie, nie dłużej niż..." (i tu podana jest liczba dni). Jeśli regulamin nie zawiera takiego zapisu, możesz sama wyznaczyć termin rozpatrzenia skargi (oczywiście powiadamiając o tym bank).
Jeśli bank nie odpowie na twoją reklamację, możesz złożyć skargę do Bankowego Arbitrażu Konsumenckiego. Co ważne, to na banku spoczywa obowiązek ewentualnego udowodnienia, że odpowiedział na twoją skargę.

Polecamy: Bezpieczne zakupy w sieci – o czym warto pamiętać?

Tekst powstał na podstawie artykułu "Jak złożyć reklamację w banku?", który pojawił się w magazynie "Pani domu" (7/2015).

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Kobieta z pustą skarbonką, kobieta, pusta skarbonka, brak pieniędzy
Fotolia
Prawo i finanse
Nie masz pieniędzy na spłatę kredytu? Sprawdź, co możesz zrobić
Problemy ze spłatą zadłużenia może mieć każdy. Wystarczy, że pojawi się jakaś nieprzewidziana sytuacja (choroba, kradzież), by na chwilę stracić płynność finansową. Co zrobić jednak, gdy ta sytuacja się przedłuża?

Jeśli masz problemy ze spłatą zadłużenia , nie udawaj, że wszystko jest w porządku. Jeśli dług urośnie, będzie go znacznie trudniej spłacić. Najlepiej od razu ułóż plan działania, który w pierwszej kolejności uwzględni negocjacje z bankiem. Zobacz, jak się do nich przygotować. Porozmawiaj z doradcą w banku Bank jako jeden z pierwszych dowie się o twoich problemach - brak wpłat na konto i debet nie trudno zauważyć. Przed pójściem do banku na rozmowę, przygotuj wszystkie dokumenty , które zaświadczą, że znalazłaś się w trudnej sytuacji (rozwiązanie umowy o pracę, zaświadczenie lekarskie o chorobie itp.). Zastanów się także nad wysokością raty, jaką jesteś w stanie zapłacić (np. połowa dotychczasowej kwoty). W trakcie rozmów na pewno takie pytanie padnie. Zastanów się również, jakiej pomocy oczekujesz od banku. Poniżej kilka możliwych scenariuszy. Wakacje od kredytu W tym przypadku chodzi o zawieszenie spłaty rat na jakiś czas (minimalnie jeden miesiąc, maksymalnie sześć miesięcy). Możesz z tego rozwiązania skorzystać, jeśli masz pewność, że za dwa, trzy miesiące twoja sytuacja się poprawi (znajdziesz nową pracę, otrzymasz spadek itp.). W ramach porozumienia z bankiem, przez określony czas nie spłacasz długu lub płacisz tylko same odsetki (dzięki temu kwota raty znacznie się obniży). Niezapłacone raty zostaną doliczone do salda kredytu, co w konsekwencji oznacza, że wydłuży się spłata całego zadłużenia (o okres zawieszenia) lub wzrośnie wysokość kolejnych rat. Warto pamiętać, że wniosek o zawieszenie spłaty rat powinien do banku wpłynąć na kilkanaście dni przed terminem kolejnej raty. Dodatkowo warto zapytać, czy takie odroczenie spłat wiąże się z jakimiś dodatkowymi opłatami. Zwykle banki robią to bezpłatnie, ale jeśli trzeba będzie sporządzić aneks do umowy, trzeba będzie za to zapłacić ze swojej kieszeni. Warto...

Prawo i finanse
Szał zakupów? Lepiej poznaj prawa konsumenta
Warto sobie odświeżyć wiedzę o prawach konsumenta. Czy wiesz, kiedy możesz reklamować zakupiony towar i jak to zrobić?

Czy możesz nietrafiony prezent wymienić na inny? Czego powinnaś wymagać od sprzedawcy? Jak reklamować wadliwy towar? Jakich dokumentów potrzebujesz, by kupować na raty? Pomyśl, nim zapłacisz Kupiłaś mamie wymarzony mikser. Okazuje się, że twoja siostra zrobiła to samo. Czy bez problemu możesz go zwrócić do sklepu? Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedawca nie ma obowiązku przyjąć od ciebie zakupu, tylko dlatego że się rozmyśliłaś. Może to zrobić tylko wtedy, gdyby: - towar okazał się wadliwy – uszkodzony; - niezgodny z umową – w świetle prawa, kupując jakąś rzecz, zawierasz ze sprzedawcą umowę, w której gwarantuje ci, że produkt jest taki, jakiego oczekujesz. Np. jeżeli okaże się, że mikser nie ma funkcji opisanej w instrukcji, jest zakupem niezgodnym z umową. I to właśnie może być podstawą do złożenia reklamacji. Reklamację możesz zgłosić sprzedawcy w ciągu roku od wykrycia wady lub niezgodności z umową (i nie później niż w ciągu 2 lat od dnia wydania ci rzeczy). Czy zatem jesteś bez szans, gdy nietrafiony zakup nie ma wad ? Nie do końca. Wiele sklepów dopuszcza możliwość zwrotu dobrej rzeczy, jeżeli zgłosisz się z nią w określonym przez sklep terminie. Zanim więc wydasz pieniądze, dowiedz się od sprzedawcy, jakie są warunki zwrotu – a przede wszystkim, czy otrzymasz pieniądze, czy tylko będziesz mogła wymienić towar na inny w tej samej cenie. Zawsze, zarówno przy zwrocie, jak i przy reklamacji , musisz mieć dowód zakupu (paragon itp.). Kiedy sprzedawca nie chce uznać reklamacji Każdą wadliwą czy niezgodną z umową rzecz możesz reklamować. I to niezależnie od tego, gdzie ją kupiłaś, czy w sklepie, czy z katalogu, czy w internecie . Reklamację możesz zgłosić w ciągu roku od wykrycia wady lub niezgodności z umową (i nie później niż w ciągu 2 lat od dnia wydania ci rzeczy). Pamiętaj jednak, że...

z dzieckiem na zakupach
via Diply
Wychowanie
Kładą się na podłodze, urządzają sceny, uciekają… Co jeszcze robią dzieci podczas zakupów?
Zakupy z dzieckiem to sport ekstremalny. Znudzone maluchy robią wszystko, by wędrówka od półki do półki stała się choć trochę bardziej atrakcyjna. Czego możesz się spodziewać,wybierając się z dzieckiem do sklepu?
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz